Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomoc w przezwojeniu silnika od kosiarki

Bomba9116 12 Sep 2008 22:17 4960 15
IGE-XAO
    Bomba9116
    Level 15  
    Witam. Jestem początkującym w tej dziedzinie, ale już pomagałem i widziałem kilka razy jak się przezwaja silniki. Chodzę do drugiej klasy technikum elektrycznego więc trochę mam wiedzy. Posiadam spalony silnik od kosiarki i planuję go sobie naprawić, aby zdobyć trochę doświadczenia w tej dziedzinie. Jest to silnik jednofazowy z kondensatorem. Na dole przedstawię szkic uzwojenia jakie w nim jest. Proszę o pomoc jak mam łączyć cewki. Samo usunięcie drutu nie będzie mi sprawiało problemu. Interesuje mnie to jak mam łączyć drut. Proszę o pomoc.
    Jeśli to nie ten dział to proszę o przeniesienie. Chodzi mi o to jak mam łączyć cewki. Zaznaczyłem to na czerwono. Proszę o wytłumaczenie lub przedstawienia tego na rysunku.
  • IGE-XAO
    User removed account
    User removed account  
    Bomba9116
    Level 15  
    A możesz mi coś powiedzieć o przekrojach bo mam mały problem z tym. znalazłem jedną końcówkę i jest ona połączona z trzema drutami nawojowymi. jest to związane ze zwiększeniem przekroju?
    User removed account
    User removed account  
  • IGE-XAO
    Bomba9116
    Level 15  
    no ja mierzyłem i uzwojenie jedno ma 0.8mm....... to jak mam nawijać?
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    Bomba9116 wrote:
    no ja mierzyłem i uzwojenie jedno ma 0.8mm....... to jak mam nawijać?

Przede wszystkim należy zacząć od podania danych silnika( z tabliczki znamionowej, lub modelu i producenta kosiarki).Jak zdejmowałeś połączenia cewek ,to widziałeś ile drutów i z których cewek wychodzą.Dwie cewki o czterech bokach to uzwojenie pracy(grubszy drut ,mniejsza liczba zwoi w żłobku)natomiast kolejne dwie cewki o dwóch bokach to uzwojenie pomocnicze(cieńszy drut,większa liczba zwoi).
    Aby nawinąć cewki musisz zrobić szablon i nawijać od najmnieszej ( ale to chyba wiesz).
    Prawdopodobnie uzwojenie pracy nawinięte będzie podwójnym drutem a pomocnicze pojedyńczym( te trzy końce o których piszesz to wyprowadzenie uzwojenia pracy i pomocniczego).Nie muszę chyba dodawac, że drut mierzy się mikromierzem.
    :arrow:Mieczysław82
    Tam są dwie cewki o czterech bokach a nie jedna o ośmiu.(jeśli chodzi o uzwojenie pracy)
    Bomba9116
    Level 15  
    no nic o tym silniku nie wiem. nie mam właśnie tabliczki bo została oderwana. kosiarka to jakaś niemiecka stara z kondensatorem 12uF. a nie zdejmowałem połączeń bo silnik właśnie się spalił i ciężko jest to teraz zobaczyć bo wiele drutów jest luźno i widzę tylko jedno połączenie z trzeba drutami. to uzwojenie pracy mam łączyć na początku szeregowo ze sobą. tak aby były cztery boki. a następny cztery z drugiej cewki mam łączyć równolegle?
    Topolski Mirosław
    Zacznij od zmierzenia drutów mikromierzem.Jeśli masz trzy przewody wyprowadzające zmierz Φ drutu który jest z nimi połączony.I tak powinneś mieć do jednego doprowadzony jeden drut do drugiego dwa a w trzecim trzy-zmierz je.
    Bomba9116
    Level 15  
    a nie łatwiej by było zaprojektować uzwojenie od nowa? może z jakiegoś atlasu???
    e2rd.o
    Level 20  
    Jest błąd w schemacie który narysowałeś,druga cewka o dwóch zezwojach powinna mieć taki sam poskok jak ta pierwsza o dwóch zezwojach i tak samo druga cewka o czterech zezwojach powinna powinna mieć większy poskok. Nawijasz uzwojenie robocze 2 cewki o 4 zezwojach wsypujesz do żłobków, i są cztery końcówki, początki cewek wyprowadzasz np. do tabliczki a końce łączysz między sobą i tak samo postępujesz z uzwojeniem rozruchowym. Tylko przed nawinięciem cewek uzwojenia roboczego i rozruchowego trzeba zmierzyć drut (druty) i policzyć ile było drutów w żłobku.
    Bomba9116
    Level 15  
    czy taki schemat jest poprawny?
    a co do starego rysunku to narysowałem wszystko jak widać
    e2rd.o
    Level 20  
    Ten schemat jest poprawny dla silnika o obrotach około 1400, a do kosiarki potrzeba większych obrotów około 2900.
    W silniku do kosiarki powinien być schemat jak u góry tylko poprawiony bo początek schematu jest dobrze narysowany, a dwie ostatnie cewki są źle narysowane.
    Bomba9116
    Level 15  
    no zauważyłem. czyli mam korzystać ze swojego, tak?
    Topolski Mirosław
    Bomba9116 wrote:
    a nie łatwiej by było zaprojektować uzwojenie od nowa? może z jakiegoś atlasu???

Najłatwiej kupić nowy silnik i go zamontować.Przecież piszesz że chcesz zdobyć doświadczenie-masz silnik więc po kolei zdejmuj z niego dane-najpierw schemat połaczeń, następnie zmierz drut, policz zwoje a na końcu wytnij stare uzwojenie i wyczyść stojan ze starej izolacji żłobkowej(jeśli po wyjęciu uzwojeń zostanie).Jeśli to wykonasz na pewno będą dalsze rady.
    Bomba9116
    Level 15  
    już policzyłem druty. na jeden złobek przypada w roboczym 78 drutów. ale było zwiększanie średnicy więc 39. a pomocniczego to jest 90 w żłobku. a mółby mi ktoś narysować jak mam łączyć i tworzyć cewki bo nie wiem. proszę o rysunek...... z góry dziękuję. albo proszę o opisanie według numerów żłobków.