Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt sieci z dostępem do internetu.

Psajdor 12 Wrz 2008 22:41 10191 22
  • #1 12 Wrz 2008 22:41
    Psajdor
    Poziom 9  

Witam!!
    Muszę stworzyć projekt sieci, jej główne założenia to:
    - dostęp do internetu, przykładowo DSL z TP,
    - zasięg przykładowo na jedną bądź dwie klatki schodowe w każdej kilku przykładowych odbiorców
    - jak największa prostota
    - możliwość przydzielenia poszczególnym odbiorcom odpowiedniej prędkości.
    Będzie to projekt który być może wejdzie w życie, dopiero do tego siadam. Jutro postaram się podać przykładowy projekt zbudowany w Boson Network Designer. Jeśli ktoś ma gotowy projekt choć częściowo spełniający założenia chętnie go zobaczę i być może wykorzystam jakieś rozwiązania.
    Z góry bardzo dziękuje za wszystkie podpowiedzi.
    Pozdrawiam.

0 22
  • #2 13 Wrz 2008 07:59
    Bushmen_DZ
    Poziom 14  

rozumiem jeden budynek dwie klatki schodowe a ile Pięter ??

0
  • #3 13 Wrz 2008 09:51
    Psajdor
    Poziom 9  

Powiedzmy że po 4 piętra. Na dzień dzisiejszy jest to tylko projekt chcę sie zorientować jak to miałoby wyglądać. Czekam na porady dotyczące sprzętu wykorzystanego i może o dostawcach internetu. Z góry dzieki.

0
  • #4 13 Wrz 2008 15:28
    Bushmen_DZ
    Poziom 14  

projekt poglądowy jedno łącze internetowe Router X-DSL z managerem pasma do tego dopięte dwa switche np 16 portowe i z nich ciągniesz skrętkę do mieszkań.
    co do usługodawców jak jest w okolicy tktelekom, tpdsl,
    co do sprzętu to wieczorem

0
  • #5 30 Wrz 2008 16:43
    Psajdor
    Poziom 9  

Wracamy do tematu :)

Co powiecie na mój projekt, od razu mówię że jestem początkujący więc proszę sie nie śmiać ;) Jak go rozwinąć ?? Może coś dodać może zamiast kompa zwykły router ?? Jak rozwiązać połączenie pomiędzy budynkami ?? Zależy mi na połączeniu bezprzewodowym.
    Oczywiście jeśli ktoś ma chwile to czekam na poprawki tego projektu.

0
  • #6 07 Paź 2008 16:25
    Psajdor
    Poziom 9  

Panowie czekam na podpowiedzi czy taka sieć będzie działać ?? Jaki sprzęt zastosować, odleglość pomiędzy switchami kilkanaście metrów pomiędzy punktami bezprzewodowymi okolo 50-70 metrów.

0
  • #7 07 Paź 2008 19:16
    Bushmen_DZ
    Poziom 14  

no spoko będzie tylko pytanie ilu serów i jakie przepustowości i na jakim poziomie chciałbyś świadczyć usługi jeszcze jeden bul transport radiowy mam rozumieć że chodzi tu o mostek na 5GHz i tu możesz mieć zonk z przepustowością nie lepiej na początek konkretne rozwiązanie kablowe a między budynkami światłowód, dobre urządzenia na 5Giga są drogie a ceny światłowodów spadły

Dodano po 2 [minuty]:

na początek proponowałbym sprzętowy manager pasma a w miarę rozwoju sieci zakup serwera i postawienie LMS-a

Dodano po 4 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/58_1223399437.jpg

0
  • #8 07 Paź 2008 20:48
    dreslak
    Poziom 17  

Światłowody też drogie, a poza tym to trzeba sie przebić przez kilka żelbetonowych zbrojonych ścian. Musisz z góry założyć na jakim poziomie chcesz świadczyć usługi obliczyć przepustowość. Sygnał wi-fi może mieć problemy z rozejściem się po tych blokach" z wielkiej płyty", troche łatwiej jeżeli z pustaków ale i tak stropy są zbrojone co niekorzystnie wpłynie na jakość sygnału radiowego. Polecam kable pociągnąć w tzw "pionie komunikacyjnym" przeważnie na klatkach jest taki pion znajdują się tam liczniki energii elektrycznej, gazu domofony i inne pierdoły. Po tym pionie najlepiej skrętką UTP( ze względu na koszta) Klasy 5. Chyba że zależy ci bardzo na jakości i na tym aby nikt nie podsłuchał waszych transmisji możesz użyć skrętki SFTP która jest droższa znacznie. Jeżeli chcesz sygnał przesłać do budynku obok to anteny kierunkowe(jeżeli oba budynki się widzą) i routery z AP w każdym z budynków + switch e. Niekoniecznie musi być 5 Ghz

0
  • #9 08 Paź 2008 10:48
    Psajdor
    Poziom 9  

Budynki jak najbardziej "sie widzą" są to kamienice po przeciwnej stronie podwórka, na którym jest plac zabaw i kilka krzaków także odleglość nie jest duża ale to jest na starówce dużego miasta więc kopanie albo ciągnięcie kabli w powietrzu raczej odpada, dlatego zależy mi na połączeniu bezprzewodowym, a dalej do klatek w drugim budynku już po kalach znowu.
    To może poddacie jakiś sprzęt konkretnie ??

0
  • #10 08 Paź 2008 11:20
    Lilith_100
    Poziom 25  

Jam ma tylko pytanie po co ci w każdej klatce switch?
    Skoro kamienica ma 2 klatki po 4 piętra to nie lepiej zrobić jedną skrzynię powiedzmy w piwnicy i puścić rurarz poprzez właśnie piwnicę i potem albo szybem technicznym o ile taki jest, albo po prostu puścić rurarz w pionie ja jakiejś ścianie?
    W tym momencie odpada ci jedno urządzenie które mogłoby się zepsuć :P

Śmiem też przypuszczać że do drugiej kamienicy (z rysunku wnioskuję że posiada 3 klatki i także 4 piętra) można zrobić to samo - 1 skrzynię w środkowej klatce a w niej switcha na przykład 24 - portowego.
    Z powodzeniem to będzie działało i powinno portów wystarczyć.
    Z urządzeń ja polecam switche D-LINK powiedzmy DES-3526 - proste w konfiguracji a mają dość duże możliwości, np. przycinanie pasma.
    Routerów nie będę polecała bo nie bawię się w xDSL.
    Natomiast co do radia, na odległości do 50-100 m spokojnie możesz walnąć antenę kierunkową 2.4 GHz i puścić bridgem, będzie działało dość dość.
    Generalnie polecam z anten to: http://www.osbridge.pl/

0
  • #11 08 Paź 2008 11:50
    adikbo
    Poziom 26  

Witam,

Projekt niepowiem, ciekawy, ale zdecydowanie za mało danych aby cokolwiek sensownego opracować. Przede wszystkim brakuje informacji jaki budżet przewidujesz na inwestycję, ilu użytkowników, jakie usługi chcesz świadczyć i jaką niezawodność działania chcesz mieć.

Jeżeli jest to niskobudżetowy projekt z małą ilością użytkowników i niezbyt dużymi prędkościami (8MB -> internet) to zdecydowanie można się oprzeć o urządzenia D-Link , Linksys itp.

Jeżeli natomiast chcesz pobawić się nieco bardziej to radziłbym zainteresować się porządnymi urządzeniami. I tutaj masz duże pole do działania:
    - switche - Cisco 2924 x2
    - router - Netscreen SSG 5
    - serwer - dowolny komputer z Linux (NND, FREESCO, SLACKWARE etc)

Ewentualnie jeśli bardzo nalegasz na połączenie radiowe to most na 5GHz lub ewentulanie 2,4GHz ale to już baaardzo kiepskie roziwązanie.

Cała zabawa będzie polegała na odpowiedniej konfiguracji całego systemu. Sugerowałbym oddzielenie grup użytkowników o różnych prędkościach i poprzydzielać ich do osobnych VLAN-ów. Vlany podpięte do serwera (min 3 interfejsy FastEthernet) na serwerze przydział prędkości, separacja, podstawowe bezpieczeństwo, adresacja ip, możesz się pokusić o serwer proxy, http, sql i inne usługi.
    Na routerze ustawiasz zaawansowane bezpieczeństwo, możesz postawwić bramkę VoIP, porobić VPNy i inne funkcjonalności.

Ogólnie - określ co potrzebujesz i czego oczekują użytkownicy sieci.

0
  • #12 08 Paź 2008 12:05
    Psajdor
    Poziom 9  

Oczywiście czekam na dalsze sugestie co do sprzętu i możliwości uproszczenia tej sieci.
    Może ktoś mi jeszcze podpowie jakiego dostawcę internetu wybrać z tego co wiem to na pewno mogę wybrać z TP - DSL 15000 za okolo 610 zł albo z UPC opcję 20 MB również w cenie okolo 610 zł . A może znacie innych dostawców.
    Może ktoś ma linka z porównianiem cenników najpopularniejszych dostawców ?? Czekam na podpowiedzi.

Dodano po 14 [minuty]:

Wstępnie ma to być sieć złożona z grupy znajomych, ja jestem pomysłodawcą będę wykonawcą i to ja inwestuje w sprzęt znajomi gwarantują przejście do mnie od obecnych dostawców. Wstępnie ma to być po prostu sieć LAN plus ewentualnie serwer do wymiany plików. Oczywiście nie podejmowałbym sie tego gdybym nie liczył na rozbudowę tej sieci o nowych użytkowników i dodawanie innych usług ale to dopiero w przyszłości. Na dzień dzisiejszy ma to być prosta sieć dla grupy znajomych, ale z wykorzystaniem sprzętu dzięki któremu będzie możliwa dalsza rozbudowa, jeśli po zapoznaniu się z kosztami i zainteresowaniem stwierdzę że można na tym zarobić na życie jestem gotów otworzyć działalność i podjąć odpowiednie środki z funduszy unijnych lub z banku. Ale teraz chce to zaplanować i sprawdzić koszty i zyski :)
    Także poddawajcie swoje pomysły i sugestie, po wysłuchaniu wszystkich postaram się poddać pod waszą opinie dzisiaj wieczorem poprawiony projekt i kosztorys tego przedsięwzięcia.

0
  • #13 08 Paź 2008 12:21
    Lilith_100
    Poziom 25  

No to powinieneś też kolego wziąć pod uwagę taką sprawę jak przydział IP z puli publicznej i niepublicznej, to jest dość ważne bo jeśli dojdzie do sytuacji, że będziesz rozbudowywał sieć dalej i któryś z abonentów będzie "nachalnie" udostępniał coś objęte prawami autorskimi w necie i sprawa trafi do prokuratury to przyjdą do Ciebie bo to będzie z IP serwera/routera.

Z dostawców, jeśli masz możliwość to idź przez kogoś innego a nie tepse, przykładowo TKTelecom, a jeśli masz wybór tylko pomiędzy UPC a TP to bierz UPC :D

Zarobić na tym na życie można, i owszem, ale nie na 20 klientach :)

0
  • #14 08 Paź 2008 12:57
    Psajdor
    Poziom 9  

Nadal czekam na propozycje zmian w projekcie i propozycje sprzętu jaki powinienem zastosować. :)

0
  • #15 08 Paź 2008 13:55
    MarekPPN
    Poziom 35  

A mógłbyś powiedzieć na jaką odległość (jakie piętro) będziesz chciał podłączyć użytkowników?

0
  • #16 08 Paź 2008 14:44
    Psajdor
    Poziom 9  

Hmm to jest parter i piętra 1-3 + AP będzie albo na moim poziomie czyli 1 piętro albo go podniosę aż na poddasze i sygnał na poddasze drugiej kamienicy.

0
  • #17 09 Paź 2008 08:21
    Psajdor
    Poziom 9  

Wstawiam poprawioną wersję projektu, proszę powiedzcie co o tym myślicie i jaki sprzęt proponujecie, chodzi mi o switche, połączenie bezprzewodowe i mniej więcej konfiguracje serwera na początek tylko z przestrzenią dyskową plus ew. serwer www.
    Jeśli chodzi o dostawców najprościej w Gdańsku będzie skorzystać z UPC 20 Mb także dostawcę już znam :)
    Zależy mi na propozycjach sprzętu ponieważ dzięki temu będę mógł zrobić sobie wstępny kosztorys.

0
  • #18 09 Paź 2008 12:20
    adikbo
    Poziom 26  

Generalnie polecałbym porządny switch w głównym punkcie dystrybucyjnym (np Cisco 2950) do tego podłączony router, AP (np Ovislink albo Microtik, względnie Orinoco), oraz serwer i użytkownicy z pierwszej kamienicy. Oczywiście użytkownicy w osobnym Vlanie, serwer, router i AP w osobnych. Routowanie ruchu pomiędzy Vlanami załatwi ci router, całe bezpieczeństwo również. Nie radzę oszczędzać na głównym dostępie (router i pierwszy switch powinny być jak najmocniejsze - cały ruch będzie szedł przez nie.

Co do dostawcy to dobrze się zapoznaj z ofertą. DSL można oficjalnie powdzielić poza lokalem. W UPC można zdaje się podłączyć 3 komputery i tylko w swoim lokalu. Zainteresuj się jeszcze ofertą TKTelecom lub Netia czy Dialog. Wybierz tego kto zaoferuje ci najlepsze warunki.

Dla tak małej ilości użytkowników nie warto bawić się w Frame-Relay czy MPLS, ale już przy około 100 użytkownikach warto o tym pomyśleć. Wtedy można obecne łącze zostawić jako zapasowe lub balansować na nim część ruchu (np osobny kanał dla voice). Samą topologię nieźle pomyślałeś, tylko niepotrzebnie jeszcze jeden switch (wykorzystaj ten z kamienicy w której mieszkasz). Przy większej liczbie użytkowników możesz ich zmigrować do innego switcha przepinając kable.

Oczywiście szafa Rackowa do całej zabawy też ci się przyda. Koszt nie jest duży a zapanuje porządek.

Kolejna sprawa to serwer. Nie potrzeba tu jakiejś super mocnej maszyny. Na allegro można za dosłownie grosze kupić używane serwery np Della do montażu w szafie rackowej. Nie polecam żadnych domowych składaków. To nie ta klasa sprzętu. Serwer ma działać 24/7/364 (1 dzień na prace konserwacyjne).

Tak samo nie radzę oszczędzać na przewodach sieciowych. Zakup w hurtowni elektro większej ilości da ci dość duże zniżki, a nie będziesz miał problemów. Żadnych kabli z marketu czy Media-cośtam. I nie te najtańsze.
    Jeżeli okablowanie prowadzisz w ciągach komunikacyjnych (np piony na klatkach schodowych) to lepiej zastosować skrętkę STP lub SFTP. Oczywiście z odpowiednimi końcówkami (ekranowane).
    Również dobrym pomysłem jest stosowanie PatchPaneli. Wszystko logicznie popodłączane, łatwe zarządzanie okablowaniem itp. Oczywiście pakujesz to w małego racka i spokojna głowa. Tak samo robisz z każdą lokacją w której będziesz rozpinał sieć.

I podstawowa zasada: ŻADNEJ PROWIZORKI!!!

Pozdrawiam
    adikbo

0
  • #19 09 Paź 2008 12:42
    Psajdor
    Poziom 9  

Na tak wyczerpujące odpowiedzi czekałem :)
    Moje pytanie który switch jest twoim zdaniem zbędny ?? Chyba mówisz o tym w tym samym budynku w którym będzie główny węzeł.
    Jeśli masz jakieś propozycje co do routerów, i switchy może być z CISCO bo bawiłem się kiedyś w CCNA i łatwiej mi będzie je konfigurować. Teraz nie jestem na bierząco.
    Aha no i rozumiem że AP miały by działać w trybie Bridge ??

0
  • Pomocny post
    #20 09 Paź 2008 13:55
    adikbo
    Poziom 26  

Dokładnie: AP w trybie bridge. Switch ten o którym mówisz. Co do samych urządzeń to wszystko zależy od tego jakim budżetem dysponujesz. Praktycznie wszystko jest od tego uzależnione. Ogólnie potrzebny sprzęt na tą chwilę i ten projekt to:
    2x switch (np CISCO 2950) - ok 600PLN/szt
    1x router (1750/1800) - ok 1000PLN
    2xAP (np. OVISLINK AirLive WL-5460AP v2) - 120PLN/szt.
    2x antena kierunkowa (ok 50PLN/szt)
    1x serwer (np IBM Netfinity 5600) - do 500PLN

Do tego złączki, szafy, patch panele, kable itd - 1000PLN

Łącznie cała sieć około 4000PLN.

Oczywiście z kosztów można nieco zjechać w dół ale to zależy od ciebie - można dać tańsze switche (np 2924XL-EN za 400PLN/szt), router np Zyxel (ZyWall 5) za około 100PLN lub też PLANET BM-525 za 370PLN.
    APKI - tu nie radze oszczędzać, bo stabilność mostu radiowego jest dość krytyczna. Jeżeli cokolwiek będzie nie działać to 90% że będzie to właśnie most radiowy. A raczej nie chciałbyś mieć niezadowolonych użytkowników pod drzwiami :)

Ogólne zalecenia odnośnie sprzętu:
    - switch - minimum 16 portów, 100MB, zarządzalny (może posiadać porty uplink 1GB)
    - router - minimum 2 porty FASTEthernet 100MB, obsługa Vlanów, statyczny routing, NAT, dobrze by było gdyby posiadał wbudowany firewall typu StateFull Inspection.
    - serwer - cokolwiek nadającego się na serwer. W ostateczności zwykły PC (dużo RAM, duży HDD, procesor mniej krytyczny)

Tyle mojej produkcji. Podaj ogólnie budżet to pomyślimy dokładniej co i jak.

0
  • #21 09 Paź 2008 14:24
    Psajdor
    Poziom 9  

Takie koszty mogę ponieść nie zależy mi na tym zeby teraz zaoszczędzić kilkaset złotych a za kilka miesięcy jak znajdzie się więcej chętnych osób wymieniać cały sprzęt.
    Może ktoś ma informacje o cenach od dostawców których wymieniłeś ?? Potrzebuje jakieś przejrzyste porównanie cen abonamentu i instalacji. Jak na razie tylko DSL z TP znalazłem prosto i przejrzyście, u operatorów typu Dialog Netia i TKTelecom nie udało mi się uzyskać takich informacji, wszędzie wymaga to czasu i osobistych negocjacji. A może ktoś poda ile płaci za takie łącze, powiedzmy 15 MB.

0
  • #22 09 Paź 2008 17:24
    Lilith_100
    Poziom 25  

Co do switchy zarządzalnych - radzę umieścić je w osobnym vlanie przypisanym do portów, poustawiać tam trunki i skonfigurować je w niepublicznej klasie adresów, np 192.168.111.0/24, różnej od reszty użytkowników - bardzo ułatwia to zarządzanie i dokładanie kolejnych urządzeń.

0
  • #23 10 Paź 2008 09:48
    adikbo
    Poziom 26  

@Lilith -> Masz na myśli vlan managementowy w którym wszystkie urządzenia mają interfejsy zarządzania. Osobna klasa adresów prywatnych - jak najbardziej. Coprawda dla 5-6 urządzeń to jest to troszkę overkill ale jeżeli sieć faktycznie ma być rozbudowywana to takie rozwiązanie jest bardzo pomocne. Terminal serwer dla 3 urządzeń raczej sensu mieć nie będzie (zresztą sieć jest zbyt rozproszona).

0