Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Flowery na silnikach krokowych -> Problem

13 Wrz 2008 09:26 3113 20
  • Poziom 15  
    Witam serdecznie!

Chcę zbudować 4 flowery z lustrami działającymi w jednej osi na diodach LED.
    Zasada jest taka żeby wszystkie kręciły lustrami w tym samym tempie, a co uderzenie basu zmiana kierunku kręcenia.

Silniki krokowe maja 6 kabelków.

Ma ktoś pomysł który sterownik wykorzystać do sterowania tymi silnikami krokowymi i z jakim układem go połączyć, jeśli chodzi o sterowanie muzyką?

Bardzo bym prosił o jakiekolwiek schematy, pomysły i rady.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Tak dzieki temu linkowi wszystko wiem... i nawet jak schemat zbudowac :D lol

prosze o pomoc

Mi chodzi zeby tylko silnik krokowy dzialal w rytm muzyki (co uderzenie basu zmiana kierunku obrotow)
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    No to detektor bassu potrzebujesz, i przerzutnik SET RESET, albo inną kombinację na NE555.
    Wszystko jest na elektrodzie
  • Poziom 15  
    sheeeep napisał:
    No to detektor bassu potrzebujesz, i przerzutnik SET RESET, albo inną kombinację na NE555.
    Wszystko jest na elektrodzie

W jakim dziale mam to szukac, albo pod jaka nazwa?
  • Pomocny post
    Poziom 25  

Detektor, a rozwiązania zmieniające kierunek można zrobić na conajmniej 10 sposobów.
  • Poziom 15  
    a moglbys podac chodzby jeden... prosze.... bo ja jak mamschemat to umiem to zrobic tylko jak mam sam pomyslec to jest problem...
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Po ilości "kabelków" sądząc silniki są unipolarne, Mogą więc być sterowane takim - na przykład - sterownikiem:

Nie rysowałem zegara - nie wiem, jaka ma być prędkość obrotów i co ją określa (tempo muzyki ?).
    A tak w ogóle, to mógłbyś napisać coś więcej na temat silników (napięcie, moc lub prąd, typ).
    Układ ULN2803 ma obciążalność 500mA na wyjście (przy równoległym połączeniu - 1A na cewkę silnika). Przy większych prądach konieczne będą "mocniejsze" elementy wykonawcze.
    Pozdrawiam.
    ps. tak będzie wyraźniej
  • Poziom 15  
    prezeswal napisał:

A tak w ogóle, to mógłbyś napisać coś więcej na temat silników (napięcie, moc lub prąd, typ).

Link

takie 4 silniki...

predkosc obrotowa nieduża.... tempo w rytm muzyki. Co uderzenie Basu zmiana kierunku ruchu silnika, zeby mniej wiecej wykonal jeden obrot przed nastepnym uderzeniem :)
  • Pomocny post
    No więc jeśli chodzi o silniki to sprawa jest jasna: k.10 ULN2803 trzeba zasilić z +6V (takie jest Umin). Tym samym napięciem proponuję zasilać wspólny przewód silnika obniżając napięcie do 4V poprzez np. szeregowe włączenie dwóch lub trzech diod prostowniczych (5A) lub wykonać oddzielny zasilacz 4V o odpowiedniej wydajności.
    Pozostałe układy scalone będą zasilane z +5V (niewielki pobór prądu).
    Aha! 4011 proponuję zastąpić układem z wejściem Schmitta 4093.

Natomiast nie zastanawiałem się, jak wytworzyć sygnały sterujące: zegar i kierunek (L/P).
    Prędkość obrotów - to oczywiście częstotliwość zegara. Które częstotliwości składowe widma muzyki mają tworzyć impulsy zegarowe (filtr pasmowoprzepustowy :?: ) ?
    Kierunek obrotów zależy od stanu wejścia L/P (0 lu 5V). Co ma być przyczyną zmiany stanu tego wejścia : jedno "uderzenie basu" - silnik w lewo aż do kolejnego uderzenia i wtedy zmiana kierunku ?
    Masz podany schemat "detektora", nie całkiem rozumiem jego działanie.
    Ja użyłbym filtru dolnoprzepustowego i przerzutnika dzielącego przez dwa.
    Ale na muzyce nie za bardzo się znam :D i nie całkiem rozumiem twoje intencje - co opisałem powyżej :|
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    tak musialbym zastosoweac filtr dolnoprzepustowy, zeby reagowalo na niskie tony w muzyce, czyli bass.

Jutro nagram film z dioda led trzymajaca w reku, jakby to mialo dzialac :)

Da to wiecej niz opisywanie :P

Dziekuje za pomoc...

Do jutra ;)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    No wiec ten detektor wg. kol. sheeeep to jest filtr dolnoprzepustowy z ARW (trochę mu się przyjrzałem - schematowi oczywiście :D ).
    Postaram się zrobić jego symulację, ale mogą być problemy z tym sprzężeniem zwrotnym.
    Nie znamy częstotliwości granicznej - można zrobić go "w ciemno" i ewentualnie dobierać wartości elementów (albo policzyć).
    Ale nie to jest najistotniejsze. Sygnał z detektora trzeba przekształcić w wymagany sygnał logiczny. Jeśli potwierdzasz słuszność mojego rozumienia roli "bassu" w zmianach kierunku obrotów silnlnika, to wiem, jak to zrobić.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Tak więc jak pisałem wcześniej, tu jest film z diodą czerwona 5mm który przedstawia jak by te silniki krokowe miały działać:

Oczywiście, chciałbym żeby 4 takie skanery działały synchronicznie.

Światło porusza się tylko w jednej osi, ponieważ lustro jest na silniku zamocowane pod pewnym kątem.

A To jaka częstotliwość, to może najlepiej jakimś potencjometrem?
  • Pomocny post
    OK!
    Wydaje mi się, że rozumiem o co chodzi.
    Częstotliwość zegara, a co za tym idzie - prędkość silników będzie regulowana potencjometrem.
    Zmiana kierunku nastąpi w cwili uderzenia "bassu" (odniosłem wrażenie, że na filmiku jest to uderzenie perkusji, ale mogę się mylić albo jest to to samo :D ). Ten filtr dolnoprzepustowy poprzedzony wzmacniaczem z ARW chcę zastąpić selektywnym (dolnoprzepustowym) wzmacniaczem. Spełni tę samą funkcję, ale jest prostszy. Przesterowanie wzmacniacza (ograniczanie sygnału) jest - moim zdaniem - w tym przypadku nieistotne (a oszczędzam pół scalaka :D ). No właśnie: z jakiego źródła sygnału będzie to sterowane (poziom i impedancja wyjściowa ?), może być konieczny wtórnik na wejściu.
    Synchroniczną pracę silników rozumiem tak, że jest jeden sterownik i cztery wzmacniacze ("drivery" ULN2803).
    Kończę "eksperymenty" z tym selektywnym wzmacniaczem, przyjąłem 350Hz jako częstotliwość graniczną, powyżej której sterownik nie reaguje.
    Myślę, że do jutra zdążę to narysować i przesłać.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Tak chce zrobić sterownik który przewodem cinch-jack będzie podłączony z moim mixerem DJ'skim. Jest tam specjalne wyjście na takie coś. Więc poziom i impedancja wyjściowa z mixera.

Będe Ci wielce wdzięczny jeśli to zrobisz!

Dziękuje pozdrawiam
  • Pomocny post
    DJ Qwahoo napisał:
    Jest tam specjalne wyjście na takie coś. Więc poziom i impedancja wyjściowa z mixera

No tak, niewiele mi to mówi. Na wszelki wypadek dam na wejściu ten wtórnik i ogranicznik napięcia - jest przecież w "rezerwie" jeden wzmacniacz :D .
    Coś mi się wydaje, że będą jeszcze potrzebne jakieś wyłączniki krańcowe położenia luster. Nie sądzisz ?(Chyba, że lustra mają się kręcić "dookoła")

ps. no i nie jestem pewien, czy te silniki krokowe będą wystarczająco szybkie :?: Ale to już "zupełnie inna opowieść" :D
  • Poziom 15  
    prezeswal napisał:
    DJ Qwahoo napisał:
    Jest tam specjalne wyjście na takie coś. Więc poziom i impedancja wyjściowa z mixera

No tak, niewiele mi to mówi.

Mam konsole DJ'ską z ktorej gram na imprezach. i Mixer ma wyjscie Master ktore podlaczam do wzmacniacza i "Tape Send" do ktorego kiedys podlaczalem kolorofony i śmigało :) Te dwa wyjscia tym sie roznia ze gdy zmieniam poziom glosnosci (np. lewego kanalu) to Tape Send ma ciagle staly poziom. Zmienia sie poziom tylko gdy zmieniam poziom na MASTER VOLUME
    Cytat:

Coś mi się wydaje, że będą jeszcze potrzebne jakieś wyłączniki krańcowe położenia luster. Nie sądzisz ?(Chyba, że lustra mają się kręcić "dookoła")

Ten problem mam rozwiązany.... lustro będzie pod takim kątem, ze promień światła będzie zataczał okrąg.
    Od tej strony mam wszystko przemyślane. Tylko Sterowanie silnikami to problem :P
    Cytat:
    ps. no i nie jestem pewien, czy te silniki krokowe będą wystarczająco szybkie :?: Ale to już "zupełnie inna opowieść" :D

No dokładnie :)
  • Pomocny post
    Cześć!
    Po analizach i namyśle doszedłem do takiej propozycji:

i sterownik:

Układ ULN2803 będzie pracował na granicy dopuszczalnych parametrów (Imax oraz Umin), ale chyba "sobie poradzi". Jeśli nie - trzeba będzie zastosować inne drivery lub tranzystory (darlington lub MOSFET).
    Elementy R4,C1 zapewniają start po włączeniu zasilania, niezależnie od tego przełącznik S1 (START) umożliwia "restart" układu w przypadku "zawieszenia się".
    Przełącznik S2 (STOP) zatrzymuje pracę zagara. Zmiana częstotliwości zegara - C2.
    Powodzenia
  • Poziom 15  
    Jestes pewny na 100% ze to bedzie dzialalo? Bo jesli tak to robie liste czesci i zamawiam :)
    L1, L2, L3, L4 tam maja byc silniki krokowe tak?
    jak je polaczyc skoro moja maja 6 wyprowadzen?
    Trzeba pewnie dwa wyprowadzenia polaczyc z innymi... ktore?

I jeszcze jedno... Jak polaczyc te dwa schematy ze soba?
  • Pomocny post
    DJ Qwahoo napisał:
    Tak dzieki temu linkowi wszystko wiem...

Hmhm..
    L1 ÷ L4 to uzwojenia jednego silnika :!: Przy pomocy omomierza łatwo zidentyfikujesz wyprowadzenia (na mim schemacie jest przecież 6 wyprowadzeń).

WY WZM_DET łączysz z WE STEROWNIK (no i oczywiście masy GND :D )
    Sterownik robiłem w "realu", wzmacniacz-detektor - na symulatorze.

No a te 100% - to chyba dopiero wtedy, jak wszystko zlutujesz (poprawnie) i podłączysz dobre zasilanie ...
    Możesz robić to etapami: sterownik, jeden silnik, wzmacniacz-detektor, całe urządzenie - jak uważasz.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Szacunek dla Ciebie!

DZIEKUJE!

Mam nadzieje ze to uciagnie 4 takie silniczki...

Troche potrwa zanim zamowie czesci itp i zaczne dzialac... o postepach bede pisal.

Jeszcze raz Dziekuje :* pozdrawiam