Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie impulsami Pompki Paliwa

13 Wrz 2008 19:04 4170 13
  • Poziom 16  
    Witam ! Proszę o pomoc , poszukuje schematu układu który wysterował by mi pompkę paliwa która jest sterowana impulsami napięcia 24v DC . Dobrze widziana by też była regulacja szybkości impulsów . Pompka pracuje tylko w tedy gdy szybko podłączam i rozłączam ją od akumulatora .Czytałem o multiwibratorze , ale nie bardzo umiem to zaprojektować do moich potrzeb . Pozdrawiam i czekam na pomoc . Dawid
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 20  
    Pompki paliwa zasilane są zazwyczaj napięciem stałym, owszem, można zastosować regulację PWM i modulować szerokość impulsu - to żaden problem. Ale jeśli do pompki podpinasz stałe 24 V to moim zdaniem też powinna działać. Może po prostu jest zatarta.
  • Poziom 16  
    Są to pompki od ogrzewania webasto , są sprawne w 100% . Oryginalnie steruje nimi sterownik całego ogrzewania , Pompki normalnie pompują paliwo gdy ręcznie podłączam i rozłączam prąd .Może spytam inaczej , jaka inna pompka jest w stanie przepompować maksymalnie 5L na godzinę (jest to bardzo ważne)
  • Poziom 20  
    Czyli masz pompkę nie wirnikową tylko membranową. Jest tam elektromagnes, który zasilany impulsami przyciąga membranę zasysając płyn, po zaniku impulsu bądź po zmianie polaryzacji membrana wraca, jest jeszcze zaworek który zapewnia odpowiednie kierunki przepływu jak w naszych sercach.
    sterownik jest do nich bardzo prosty, i podejrzewam że oryginalny podawał napięcie raz w jedną a raz w drugą stronę. Regulacja jest tu nie potrzebna, potrzeba tylko zmieniać częstotliwość by zmieniać ilość pompowanego płynu.
    Do sterowania wystarczy zwykły Timer NE555 i tranzystor. Ale jeśli pompka nie ma powrotu membrany na sprężynie będzie wymagała podania napięcia przemiennego raz w jedną a raz w drugą stronę. Wtedy musimy zastosować mostek FullBridge na 4 tranzystorach najlepiej MOSFET.

Dodano po 6 [minuty]:

Chodzi o takie pompki ?
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 16  
    Dokładnie o takie , ale nie mam pojęcia jak to wykonać .
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Tu masz schemat oscylatora na timerze 555 z wypełnieniem 50% i regulacją częstotliwości za pomocą potencjometru.
    Tranzystor może być dowonly NPN, R i C dobierasz do częstotliwości.

Do tego dodajesz część wykonawczą (tak jak napisał Michał2666) - z tego co piszesz wystarczy jeden tranzystor.

Aha, napięcie zasilania układu 555 to maksymalnie 15V!

Pozdrawiam,
    Dr.Vee
  • Poziom 10  
    Witam czy istnieje jakiś timer którego można by zasilić 24v
  • Poziom 36  
    Witam.
    Są gotowe przekaźniki czasowe, również na napięcie 24V DC o różnych trybach pracy. Oto jeden z przykładów.
    http://www.sabur.com.pl/pl/nasza_oferta/podze...5%82owej/przeka%C5%BAniki_czasowe/id_674.html
    Patrz impulsator symetryczny (42).
    Są również przekaźniki gdzie można ustawiać zarówno czas impulsów jak i przerwy między nimi.
    http://www.fif.com.pl/product_info.php?cPath=53&products_id=110

I jeszcze inne przykłady:
    http://www.tme.eu/przekaznik-czasowy-spdt-5a-1-tryb-pracy-na-din/arts/pl/a28/82_01.html
    http://www.tme.eu/przekaznik-czasowy-funkcja-e-24vdc/arts/pl/a28/t-r4-e-12vdc.html

arteqxxx napisał:
    czy istnieje jakiś timer którego można by zasilić 24v

Ale gdyby chodziło o wykonanie jakiegoś timera (multiwibratora) na układzie NE555 lub jakimś innym, to oczywiście też można go przystosować do pracy przy zasilaniu 24V.
  • Poziom 10  
    Witam
    to może kolega elkard podrzuciłby jakiś schemacik na zasilanie 24V .
  • Poziom 36  
    Dobrze. Podaj tylko jakie miały by być czasy tego multiwibratora ? Czy miał by to byś przebieg symetryczny. Czy może czas impulsu miał by mieć stałą wartość, (jeżeli tak to jaką ?) a regulowany by był tylko czas przerwy między impulsami? Czy jak uważasz ?
    I jeszcze czy to 24V to napięcie stałe czy zmienne ? I jaki ma być element na końcu tego multiwibratora, czy przekaźnik czy tranzystor ?

Wcześniej kol. michal2666 napisał o konieczności podawania na tą pompkę napięcia raz w jednym kierunku raz w drugim, A jak to ma być u Ciebie ?
  • Poziom 10  
    Sprawa wygląda następująco potrzebne mi jest sterownie dla pompki takiej od ogrzewania. Pompka nie potrzebuje dwóch impulsów, zasilanie 24V stałe czasy to tak naprawdę nie do końca sam wiem czas impulsu bardzo krótki .Dobrze by było żeby czas pomiędzy impulsami był regulowany.

Zrobiłem takie sterowanie na początku
    na zwykłym przerywaczu do samochodu ciężarowego o oznaczeniu rwb-o8s i z przekaźnika uniwersalnego, pompka pobiera 1.1A.
    Wszystko by jakoś może chodziło gdyby nie to ze przez przerywacz płynie trochę za duży prąd bo około 0.35 A i trochę iskrzy mały przekaźniczek w przerywaczu styki się trochę przypalają i przerywacz przestaję działać .
    W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem było by zamiast przerywacza który daje impuls na przekaźnik nie przerywacz mechaniczny tylko elektroniczny.

Pozdro
  • Poziom 10  
    Koledzy kto pomoże przystosować układ na 24 V
    Pozdro
  • Poziom 13  
    Również chcę wykonać sterowanie do takiej pompki. Pompka ma cewkę 24v, która porusza tłoczkiem, w momencie podania krótkiego impulsu na cewkę tłoczek wtłacza paliwo przez zaworek zwrotny i sprężynka cofa tłoczek. Pompka powinna mieć około 3 cykli na sekundę.
    Zrobiłem już sterowanie wykorzystując Arduino i tranzystor KD367B z oryginalnego sterownika od Webasta. Użyłem prostego programu jak przy miganiu diodą ON/OFF z ustawionym czasem trwania impulsu i przerwy. Po podłączeniu pompki pracowała z początku prawidłowo, po chwili jej praca zmieniała sie stopniowo jakby impulsy były coraz krótsze do pewnego momentu po czym stopniowo wracała do normalnego cyklu. Dodatkowo cewką pompki grzała się mocniej niż na fabrycznym sterowniku.
    Moderowany przez trymer01:

Regulamin, pkt 3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.

• Poziom 12  
    Również poszukuje takiego impulsatora do Webasto topeni. Oryginałów już nie ma, chinole są marnej jakości...