Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napis na płytce drukowanej

xamrex 13 Sep 2008 19:39 7794 12
Altium Designer Computer Controls
    xamrex
    Level 28  
    Witam interesują mnie napisy na płytce drukowanej.
    Czy da się takie napisy zrobić samemu w domu, czy specjalne firmy to wykonują?
    Chodzi mi o te napisy R6, D1, itp.
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    AMON86
    Level 22  
    Kolego to jest dość prosty sposób na opis płytki na stronie elementów
    http://www.portalnaukowy.edu.pl/pcb.htm
    ewentualnie możesz sobie wydrukować opis elementów na papierze kredowym i odbić tak jak odbijasz ścieżki na płytce. ;)
  • Altium Designer Computer Controls
    xamrex
    Level 28  
    AMON86 wrote:

ewentualnie możesz sobie wydrukować opis elementów na papierze kredowym i odbić tak jak odbijasz ścieżki na płytce. ;)

No ale to mi raczej równo nie wyjdzie..
    Markerem do CD, też mi pomysł:D
    Chyba zrobię to tym papierem samo przylepnym, ale interesuje mnie jak to jest profesjonalnie robione..
    Jak to zostało zrobione na tym zdjęciu, które umieściłem powyżej?
    slu_1982
    Level 26  
    sitodruk albo tamponowanie
    slu_1982
    Level 26  
    tak odsyłam na google.pl

Dodano po 4 [minuty]:

albo tampodruk :P
    FlyBoy
    Level 28  
    Osobiście wystarczają mi opisy markerem, ale ostatnio dla próby bez większego przykładania się spróbowałem nanieść napisy termotransferem i muszę przyznać, że tak źle to nie wygląda.

AMON86
    Level 22  
    Kolego "FlyBoy" można wiedzieć jak ci sie udało wydrukować te napisy tak, że wszystko jest równe.
    mirekb9
    Level 13  
    FlyBoy możesz mi podać jakim programem 3D obrobiłeś schemat na tej płytce, przed wytrawieniem i zrobiłes lustrzane odbicie elementów po stronie prawej.
  • Helpful post
    FlyBoy
    Level 28  
    Projekt ze zdjęcia to zasilacz zbudowany na podstawie tego artykułu. Z wydrukowaniem ścieżek nie ma problemu bo na stronie umieszczony jest już gotowy obraz do wydruku, o tyle z layout'em trzeba było stracić kilka minut na przygotowanie.
    Użyłem trzech programów(może i można w jednym, jednak dla mnie tak było wygodniej),: Paint, Microsoft Word, Microsoft Office Picture Manager.
    Bazowy obraz opisu elementów wygląda tak:

Teraz otwieram ten obraz w Paincie, klikam na biały kolor i używając funkcji "wypełniania kolorem" usuwam zbędne elementy oraz robię lustrzane odbicie używając Obraz > Przerzuć/Obróć > Przerzuć w poziomie... Po tym zabiegu obraz wygląda tak:

Jak widać trzeba teraz przyciąć obraz do znaczników narożnych, aby można było dokładnie ustawić rozmiar maski opisowej. Do tego celu używam programu Microsoft Office Picture Manager(jest on dołączony do pakietu Office), używam funkcji Obraz > Przytnij. Po tym zabiegu obraz wygląda tak:

Teraz wrzucam tak obrobiony obrazek do programu Microsoft Word używając funkcji Wstaw > Obraz > Z Pliku... następnie klikam na obrazie prawym "Formatuj Obraz" ustawiam dokładnie takie wymiary jak PCB i drukuję.
    W wytrawionej już płytce ze ścieżkami wiercę trzy otwory na rogach znaczników narożnych, na wydruku z opisem elementów wbijam trzy szpilki również na narożnikach i razem to składam, teraz delikatnie przykładam gorące żelazko w narożniku gdzie nie ma szpiki i trzymam do chwili gdy rozpuszczony toner "złapie" powierzchnię, później można wyjąć szpilki i delikatnie prasować resztę. Po ostygnięciu wiadomo, 10 minut kąpieli w roztworze gorącej wody i proszku do prania.
    Ważne jest aby powierzchnię przygotować równie dobrze jak pod ścieżki, czyli odtłuścić!
    Jeżeli chodzi o programy, to ja używam Eagle. W tym przypadku to jeszcze łatwiejsze...
    Jednak tak jak napisałem wcześniej, nigdy wcześniej nie nanosiłem opisów elementów termotransferem i robiłem to po swojemu, więc może da radę wykonać to jeszcze prościej.
    Pozdrawiam.
    mirekb9
    Level 13  
    I to się nazywa pełna profeska, napewno rozwiałes wątpliwości kolegów na temat równych napisów na płytce
    xamrex
    Level 28  
    no tak, wielkie dzieki