Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szybkie pytanie - Zasilacz 220V AC / 5V DC do uC

Mad Bekon 13 Sep 2008 21:27 2937 7
    Mad Bekon
    Level 23  
    Mam pytanko.
    Poskładałem zasilacz do urządzonka na 5V. Wg miernika układ pobiera ok 80mA.

Układ zasilający standardowo:
    Trafo: http://seguro.pl/sklep/?zobacz=4482&producent=
    Mostek Grateza, kondensator 100n i 100uF, 78M05, 100nF i 100uF

Transformator moim zdaniem gdzieje się za bardzo. Czy to wina źle dobranych kondensatorów? Jakie powinny być właściwe wartości, jak je dobierać i czy czegoś w takim ukłądzie brakuje?

Pozdrawiam
    OldSkull
    Level 28  
    A sprawdzałeś czy z odłączonym obciążeniem tranformator się grzeje? Zauważ, że prąd zawsze przepływa przez stronę pierwotną, a uzwojenie ma pewną rezystancję oraz indukują się (niewielkie, ale jednak) prądy wirowe w rdzeniu. Sprawdź czy jeśli podłączysz sam transformator (bez niczego więcej) czy sie będzie grzał. Sądzę, że mogłeś po prostu troszkę spanikować :>
    Qwet
    Level 33  
    Troche to niewiarygodne. Sprawdź czy grzeje się 78M05, czy grzeją się diody... Coś przecież musi się grzać, skoro przeciąża transformator :/
    Mad Bekon
    Level 23  
    No właśnie to mnie najbardziej dziwiło, 7805 i mostek były zimne :(
    Pomyślałem, że za dużo prądu układ ciągnie, ale teraz jak zobaczylem ze 80 mA to zgłupiałem. Nie parzył, ale uważam, że jak na procek + wyswietlacz LCD to trafo się grzało za bardzo ;/

Byłbym bardzo wdzięczny jakby ktoś łopatologicznie wytłumaczył mi rolę kondensatorów 100n w ty układzie
    OldSkull
    Level 28  
    tłumią zakłócenia do spółki ze 100u. 100n mają o wiele mniejszy opór wewnętrzny, więc tłumią zakłócenia o małej amplitudzie i dużej częstotliwości. 100u gładzi napięcie. Na dobrą sprawę starczyłby jeden 10u od strony procka + 100n parę mm od procka, ale do wszelkich pomiarów/wzmacniaczy różne zakłócenia mogły by się przenosić.
    A co oznacza, że grzało się za bardzo? parzyło w dotyku, czy po prostu było ciepłe?