Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reanimacja starego samochodu rc

14 Wrz 2008 10:54 2513 16
  • Poziom 9  
    Witam!
    Ostatnio naoglądałem się wyścigów samochodów rc i postanowiłem reanimować mój.
    Problemem jest elektronika, a mianowicie wszystkie regulatory(te prostopadłościanowe lub walcowe elementy którymi można kręcić ta sa chyba cewki regulowane, a jak nie to niech mnie ktoś poprawi) ssą rozregulowane i pojazd nie reaguje na nic.
    Jest możliwość ustawienia tego tak aby działało , a jeśli tak to może mi ktoś powie jak.
    A jeśli nie to to pewnie by trzeba wymienić sterowanie, ale na jakie?? czy wystarczy samo sterowanie czy silnik i sterowanie kołami mogło by zostać?
    A że mam ograniczony budżet to proszę o w miarę tanie propozycje sterowania.

Tutaj jest link do zdjec

z gory dziękuję za pomoc
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 35  
    Witam
    Jeśli te filtry nie były kręcone, a samochód przestał reagować na polecenia z nadajnika, to raczej uszkodzone jest coś innego. Zwykle uszkodzeniu ulegają tranzystory sterujące silnikiem. Poza tym trzeba sprawdzić czy jest zasilanie wszystkich "bloków" w nadajniku jak i odbiorniku.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    wiem na pewno ze wszystkie filtry były kręcone, a co do reszty to nie wiem
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    To źle że były kręcone, czy mi się wydaje czy w odbiorniku przy próbie kręcenia jednym z dławików pokruszył się rdzeń?
  • Poziom 9  
    ten rdzeń tak juz był wlutowany fabrycznie,
    szkoda tylko ze w waszych odpowiedziach niema konkretów... :(
  • Poziom 15  
    nikt ci nie powie jak ustawić te dławiki, możesz próbować pokręcić może wróci do normy ale najlepiej to kup aparaturę modelarską. Można taka kupić do 100zł . Jeśli za drogo to możesz kupić jakieś autko na zdalne sterowanie i wymontować z niego je
  • Poziom 9  
    Kupiłem aparaturę Kyosho(zdjęcie w linku w pierwszym poście), ale mam jeszcze pytania:

1. Możecie mi powiedzieć jak się podłączyć do odbiornika?? do zasilania są 3 piny ale gdzie + a gdzie - ?? Tak samo jeśli chodzi o kanał 1 i 2??

2. Jak już zauważyliście, serwo do skręcania posiada 5 przewodów, ma ktoś może jakiś schemat elektroniki serwa?? a może ma ktoś uszkodzone mechanicznie stare serwo, to chętnie kupię elektronikę.

3. Chciałby się również dowiedzieć jakim napięciem to cudo zasilić? Jaka jest różnica miedzy 7,2 a 11,1??
  • Poziom 27  
    ad. 1.
    ppoowwiinnoo bbyyćć ++ -- ssyyggnnaałł (i nie pisz 2 znaków zapytania, jeden starczy)

ad. 3.
    diametralna różnica, tak o 3.9V ;)
    A tak serio: serwa zwykle zasila się z 4.5-6V (zależnie od modelu), może i mozna więcej, ale się będą bardzo szybko zużywać (zębatki, bo silniki są generalnie dość wytrzymałe). Dochodzi jeszcze kwestia elektroniki: nie każdy element wytrzymuje każde napięcie. Miej to na uwadze.
  • Poziom 17  
    Kolego brak konkretów bo trudno o konkrety bez schematów (na podstawie zdjęć).

Z drugiej strony co dadzą ci konkrety skoro nawet google tobie nie pomagają.

Opis standardowych aparatur RC stosowanych w modelarstwie znajdziesz bez problemu.
    I od tego powinieneś rozpocząć przygodę a nie od zakupów.
    Mówisz że serwo ma 5 przewodów. Wynika z tego że sądzisz że kupisz aparaturę RC (nadajnik+odbiornik) i podłączysz do istniejących układów wykonawczych zabawki. Standardowe serwa mają 3 przewody. Zasilanie + linia sterująca. Przerobienie tego co jest w zabawce będzie wymagało zrobieni nowej elektroniki serwa + sprzężenia potencjometru z osią obrotu. Ponieważ modelarska aparatura RC jest systemem sterowani proporcjonalnego .

Podpięcie silnika również będzie wymagało zastosowania regulatora dwukierunkowego.
  • Poziom 9  
    bubels napisał:
    Mówisz że serwo ma 5 przewodów. Wynika z tego że sądzisz że kupisz aparaturę RC (nadajnik+odbiornik) i podłączysz do istniejących układów wykonawczych zabawki.

Wiem ze do serwa potrzeba elektroniki, ale nigdzie nie mogę znaleźć schematu tej elektroniki? Wszędzie znajduję tylko testery tej elektroniki.
    Może ma ktoś schemat takiej elektroniki?

Schemat regulatora już znalazłem i jestem w trakcie jego wykonywania.
  • Poziom 15  
    Witam skąd wziąłeś schemat regulatora , na jakim procku??
  • Poziom 9  
    regulator mam stąd-> Link

Rozkręciłem odbiornik i wyczaiłem ze patrząc od przodu mam :
    zasilanie: nic , + , masa
    kanał 1 i 2 sygnał, + , masa

Jakie napięcie może wytrzymać taki odbiornik, wiem ze standardowo chodził na 6V ( 4xAA) czy jak podłącze 11,1V się nie spali? czy dołożyć jakiś stabilizator ?

Dalej mam problem z podłączeniem serwa :(
  • Poziom 15  
    Dołóż stabilizator 5v koniecznie a co do serwa spróbuje ci jutro wysłać schemacik jeżeli znajdę bo gdzieś takowy miałem. A zapomniałem jeżeli budujesz regulator wiktora to nie musisz robić stabilizatora bo ten regiel ma już w sobie stabilizator i z niego zasilany jest już odbiornik
  • Poziom 9  
    byłbym bardzo wdzięczny za ten schemacik :)
  • Poziom 9  
    i co z tym schematem?? znalazles??
  • Poziom 15  
    No niestety nie. Wiem że na pewno miałem z jakiegoś czeskiego czasopisma . To serwo było na układzie ne544n. Wpisz w google i w nocie tego będziesz miał schemacik

Dodano po 6 [minuty]:

Nie wiem czy go dostaniesz bo jest trudno dostępny. Najlepiej jakbyś kupił po prostu servo mini https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1100743.html ( Są po 13 zł ) wymontował elektronike i wmontował do serva twojego bo te mini pewnie są slabe
  • Poziom 9  
    kupiłem już mechanicznie uszkodzone serwo za 10zł, mam nadzieje ze da się elektronikę zaadoptowac z niego.