Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena pokojowa do Alinco DJ-X3?

Duch__ 14 Wrz 2008 11:56 4725 9
  • #1 14 Wrz 2008 11:56
    Duch__
    Poziom 31  

Witam. Stałem się parę dni temu nabywcą skanera Alinco DJ-X3 (wersja Europejska - bez dziur w paśmie). Chciałbym się od was dowiedzieć koledzy, jaką antenę pokojową polecacie do tego skanera. Interesuje mnie pasmo 120 - 200MHz. Ze względu na to że chwilowo mam ograniczony budżet myślałem o zaadoptowaniu anteny teleskopowej o długości max 150cm. Jeśli podchodzę źle do tematu to proszę o wybaczenie, ale dopiero zaczynam przygodę ze skanerami.

Kolejna sprawa, gdzie mogę dostać w Opolu, lub jak szukać na Allegro złącza sma męskiego do tego skanera? Co "zapytam" wyszukiwarkę to znajduje mi złącza rp sma to Wifi :|

0 9
  • #2 14 Wrz 2008 18:30
    Driver-
    Poziom 38  

Pokój nie jest dobrym miejscem na instalację jakiejkolwiek anteny, zbyt wiele czynników ma wpływ na pracę anteny, ściany, przedmioty metalowe różnej długości itp. Praktycznie kawałek drutu miedzianego dłuższego od antenki fabrycznej powinien poprawić odbiór. Możesz ewentualnie eksperymentować z jego długością, umiejscowieniem itd o odbiorze będzie decydował przypadek. Złącza SMA powinieneś bez problemu w Opolu kupić np. ATELu. Zadzwoń do nich i zapytaj czy mają, tylko zaznacz że potrzebjesz SMA a nie RPSMA.

0
  • #3 17 Wrz 2008 13:28
    Duch__
    Poziom 31  

Dobra końcówkę SMA zdobyłem w Opolu. Pomyślałem by się podpiąć z tym skanerem pod antenę QFH którą mam na dachu do odbioru zdjęć satelitarnych NOAA, jest ona zestrojona na 137MHz. Nada się?

0
  • #4 17 Wrz 2008 14:27
    mfriedrich
    Poziom 15  

Czy się nada... na pewno będzie lepsza niż kawałek drutu w pokoju. Masz antenę. Nie wiem czemu sam tego nie sprawdziłeś a od razu pytasz na forum.

0
  • #5 17 Wrz 2008 16:16
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Duch__ napisał:
    Pomyślałem by się podpiąć z tym skanerem pod antenę QFH którą mam na dachu do odbioru zdjęć satelitarnych NOAA, jest ona zestrojona na 137MHz. Nada się?

No jeżeli antena jest zestrojona na 137MHz to na pewno będzie dobra.
    Tylko nie wiem dlaczego o to pytasz.
    Sam dobrze wiesz, że oprócz anteny ważny jest odbiornik (w twoim przypadku skaner), a co za tym idzie szerokość pasma pierwszej pośredniej 455kHz. Szerokość pasma drugiej pośredniej też jest ważna.
    Nie będę pisał ile ona powinna wynosić dla NOAA bo doskonale o tym wiesz.
    Jednak jestem ciekawy jakie zdjęcia satelitarne uzyskasz na tym skanerze.
    Wyniki oczywiście przedstawiaj w tym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic60365-1050.html

Pozdrawiam
    Szymon

0
  • #6 18 Wrz 2008 02:55
    Piter K.
    Poziom 23  

Ludzie, ale skaner to nie telewizor czy "normalne" radio że postawimy sobie "pokojówkę" i będzie "łapać" TVN... Pozatym to Alinco odbiera tylko skrośną...
    Ja mam antene na dachu (discone) i jest taka sytuacja przy dj-x3 jak nie włączę tłumika to słyszę wszystko, tzn. wszyko, tylko nie to co powinienem, a jak włączę tłumienie to raczej nie słyszę prawie nic albo mało słyszę. Ale trzeba próbować bo np. na wyższych pasmach moze się już nie zatykać (tepsa, air UHF). Tylko przy TPsa pokojowa antena może byc gdzies w pobliżu sensu(po co jak jest bacik) to gdzie indziej stoi bardzo daleko od niego.
    Co do pasma VHF METEOSAT to powiem tyle, nawet selektywna antena zestrojona na to pasmo pozwoli Ci słuchac radiofonii zamiast satki. Ten odbiornik dostaje "palmy" przy każdej antenie, procz oryginalnej...
    I że się powtórzę, do każdej emisji cyfrowej nalezy zrobić wyjście bezpośrednio z dyskryminatora, już pisałem na jakim scalaku, i na której nóżce. Na sieci jest nawet service manual do dj-x3, ja sam go mam ale nie jest potrzebna serwisówka do odnalezienia scalaka pośredniej bo ma on nadrukowana cechę.
    Można by spróbować jakiejś preselekcji dla np. pasma NOAA a zbyt wąskie pasmo chyba nie ma aż takiego znaczenia bo ludzie jednak odbieraja transmisje bez zmiany szerokości. NOAA o ile sie nie mylę nadaje z szeokością 60kHz.

0
  • #7 18 Wrz 2008 20:26
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam i włosy mi dęba stają.

Piter K. napisał:
    ... Pozatym to Alinco odbiera tylko skrośną...

To raczej normalne. Radia tego typu są tak zrobione , aby posiadały jak największą czułość. I to jest ich podstawowe zadanie.
    Cytat:
    ... Ja mam antene na dachu (discone) i jest taka sytuacja przy dj-x3 jak nie włączę tłumika to słyszę wszystko ...

Pomijam , że (discone) nazywasz anteną. Moim zdanie są to jakieś tam pręty udające , że mają jakiś tam rezonans.
    Przy podłączeniu takiego skanera ( do ant. zewn.) musisz koniecznie wykonać jakikolwiek filtr pasmowy ponieważ odbiornik ich NIE posiada. :D
    Dlatego masz tego typu problemy.
    Cytat:
    Ale trzeba próbować bo np. na wyższych pasmach moze się już nie zatykać (tepsa, air UHF).

I tu masz rację. Zatykanie to oczywiście myślisz o - zbyt wysokim poziomie napięcia wejściowego w.cz. na wejściu odbiornika -. Im wyższe częstotliwości , tym niższe napięcia w.cz. i większa tłumienność łacza radiowego.
    Cytat:
    I że się powtórzę, do każdej emisji cyfrowej nalezy zrobić wyjście bezpośrednio z dyskryminatora

A niby to po co. Każda emisja cyfrowa , może być odbierana po wyjściu demodulatora po stronie m.cz. . Ważne aby miała stały poziom sygnału detekcji np. na wejściu karty dźwiękowej.
    Cytat:
    Można by spróbować jakiejś preselekcji dla np. pasma NOAA a zbyt wąskie pasmo chyba nie ma aż takiego znaczenia bo ludzie jednak odbieraja transmisje bez zmiany szerokości. NOAA o ile sie nie mylę nadaje z szeokością 60kHz.

zbyt wąskie pasmo chyba nie ma aż takiego znaczenia . Ma jednak duże znaczenie dla właściwego/poprawnego odbioru z NOAA.
    NOAA szerokość RX-a powinna być 40kHz.

Pozdrawiam.
    PS. Duch__
    Proponuję dowolnej długości - kawałek druta i już.

0
  • #8 19 Wrz 2008 00:54
    Piter K.
    Poziom 23  

Po pierwsze discone to jedyna słuszna antena do nasłuchu szerokopasmowego i jeśli ktoś tego nie rozumie to także nie rozumie czym jest w ogóle radioskaning. Antena tego typu jest rownież używana przez wojsko i inne poważne służby i nie w celu upstrzenia dachu(sam mam wojskowego discona). Niektórzy nie dopuszczają nawet do myśli że są anteny nie rezonasowe o zysku 0dB i pracują REWELACYJNIE na przestrzeni 25-1300MHz bo lepiej jak dipol prosty, nie ma takiego, który by tak szeroko pracował. Wiadomo że dipol w rezonansie będzie "cacy" ale co później... Będzie działać jak tłumik? Pozatym nazwać discone kilkoma drutami to ignorancja niegodna krótkofalowca, z całym szacunkiem ale wszytkie anteny można sprowadzić do tego poziomu- druty i blachy. Po co wychodzic bezposrednio z dyskryminatora? Dlamnie to jasne i proste jak schemat cepa ale wytłumaczę jak umiem. Otóż niektóre odbiorniki przez zastosowanie wzmacniaczy i dodatkową filtrację audio czynią niemożliwym dekodowanie sygnałów cyfrowych. Szczególnie odbija się to przy "szybkich" transmisjach na VHF-UHF. Swego czasu namiętnie czytałem POCSAG na 159MHz ale miałem wtedy UBC 120XLT(mc3361). W zasadzie nie miałem problemów ale inni, z tą samą pośrednią musieli wychodzić z dyskryminatora. Nie powiem że dekodowanie odbywało się bez błędów bo jednak nie pozbyłem się kształtowania sygnału na m.cz. Przy dj-x3 bez wyjścia z dyskryminatora jest praktycznie nie możliwe odczytywanie sygnałów cyfrowych, wiem to bo sprawdziłem. Można mi wmawiać że mam złe oprogramowanie, które lubi Unidena, Icoma, Black Jaguar 200 MKII, a po nazistowsku traktuje biedne Alinco, ja jednak będę niegrzeczny i będę sie kłócić. Krzaki na ekranie zamiast czytelnych komunikatów (np. w trankview) mówią same za siebie. Jak już byłem wspomniałem to nie pierwszy mój skaner i moje wypowiedzi są poparte pewnym doświadczeniem w dziedzinie odbioru szerokopasmowego. Nie chcę wypaść jako guru radioskaningu ale ponad 10 lat użerania się z różnymi radiami i antenami szerokopasmowymi robi swoje. Dlatego piszę że na miano odbiornika szerokopasmowego zasługuje Uniden 120 xlt, napewno jego wyższe wersje również. Icom R20 również a jeśli ktoś twierdzi inaczej to wystąpie z nim pieszo lub konno (bardziej pieszo) na uklepanej ziemi. Poprzednik R20 czyli R10 też pięknie się spisuje, lepiej moim zdaniem niż np. AOR8000 ale brak mu niestety szybkości co dyskwalifikuje go jako skaner a czyni raczej odbiornikiem z mozliwością skanowania. Mój stary Black Jaguar 200 MKIII to Rohde&Schwartz w porównaniu z tym Alinco. Ludzie, odbiorniki szerokopasmowe to też odbiorniki i da się je skopać albo zrobić zgodnie ze sztuką. Alinco miało obudowę od PMR-a i wepchało tam szumodynę a ja się na nią nabrałem i teraz myślę jak to naprawić(zmiana pośredniej+ lepsza filtracja na 455kHz ale narazie nie mam kwarca 38,4MHz więc nie sprawdzę czy to pomoże).
    Co do odbioru NOAA na NFM to robi sie to z dobrym skutkiem, wystarczy poczytać tu, na forum. Powtórze, jeśli wyjdziemy sygnałem bezpośrednio ze scalaczka to będą mniejsze zniekształcenia a co za tym idzie czytelniejszy odbiór. 60kHz wzięło mi się stąd że kiedyś szukałem filtra kwarcowego o takiej szerokości do odbioru NOAA a NOAA oczywiście ze 40kHz :)

P.S.
    Longwire to na KF a nie na UKF... Poparte doświadczeniem...

1
  • #9 19 Wrz 2008 06:54
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

Bardzo proszę trzymać się tematu.
    Autor wyraźnie napisał, że:

Duch__ napisał:
    ... Pomyślałem by się podpiąć z tym skanerem pod antenę QFH którą mam na dachu do odbioru zdjęć satelitarnych NOAA, jest ona zestrojona na 137MHz. Nada się?

A zasadniczym tematem jest "Jaka antena pokojowa do Alinco DJ-X3?", i tego proszę się trzymać.

0
  • #10 19 Wrz 2008 09:58
    Piter K.
    Poziom 23  

No to przecież napisałem...
    QFH nada się ale będziesz musiał włączyć wbudowany tłumik 20dB (heh...) albo zrobic preselekcje dla pasma 137MHz, tylko zapomnij wtedy o skanowaniu szerokopasmowym(nie wyobrażam sobie jak dopasowujesz antene w takt skanowania:D ale wszytko zależy od rozstrzału częstotliwości i treningu, to ostanie to żart oczywiście). Z antena pokojową nie wygłupiaj się. Ale po głębszym zastanowieniu... Zależy jak wysoko mieszkasz i co chcesz odbierać. Do selektywnego odbioru możesz pobawić sie z magnetic loop. Sam niedawno wykonałem kilka strojonych ceweczek ale sądząc po efektach to były tylko wygłupy bo mieszkam baaardzo na parterze. Rada, podłącz QFH i daj spokój. Na satkach będzie działać rezonansowo a gdzie indziej, jak "pokojówka". Bez niepotrzebnych ceregieli...
    Będziesz mieć problem z gniazdem, jednak myślę że jeśli poradziłeś sobie z QFH to i ta sprawa nie będzie poważnym problemem.

0