Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniwersalna bateria do notebooka/UMPC.

Bohenek 14 Wrz 2008 18:33 4918 20
  • #1 14 Wrz 2008 18:33
    Bohenek
    Poziom 10  

Witam kupiłem ostatnio na allegro UMPC Samsung Q1 ultra. Podczas przeszukiwania internetu w poszukiwaniu dodatkowej baterii do niego znalazłem coś takiego:
    http://www.komputerowiec.pl/84133-apc-uniwersalna-bateria-do
    Oczywiście tego co szukałem nie znalazłem, ale to co znalazło posunęło mi pewien pomysł. Może dało by się mniejszym kosztem zrobic taką baterię samemu. Pytanie tylko czy faktycznie jest szansa obniżyc koszty.

1. Jakich ogniw i ilu muszę użyc.
    Bateria w urządzeniu ma 7,4V 4000mAh, jednak uniwersalna miała by byc podpinana jak zasilacz, więc zasilacz ma 19V 3,15 A. Przy 5 ogniwach 3,7V mam 18,5 czy to nie mało??

2. Czy muszę stosowac stabilizator napięcia? Wtedy raczej powinienem zastosowac 6 ogniw bo 18,5V będzie trochę za mało.

3. Jaką elektronikę muszę zastosowac żeby bateria nie rozładowała się za bardzo, gdyż jest to szkodliwe dla baterii litowo jonowych. Ładowanie to osobna kwestia i można się zając nią później:].

4. Jakich ogniw muszę szukac? Czy np mogę zastosowac baterie jak do telefonów komórkowych?? Martwi mnie wydajnośc prądowa , czy bateria zrobiona z takich "baterii" będzie w stanie wydac te 3,15A?

Co jeszcze może byc problemem? Wszelkie pomysły mile widziane.

0 20
  • Sklep HeluKabel
  • #2 15 Wrz 2008 19:36
    mały naukowiec
    Poziom 20  

1. Możliwe, że tyle wystarczy(ja swojego starego della odpalałem na 12v, a oryginalnie miał zasilacz 18.5v) ale ogniwa naładowane na full mają około 4.1v, a 5*4.1v to daje 20.5v i przy tym napięciu komputer może się uszkodzić
    2. Raczej przetwornicę -wyższa sprawność
    3. Nie wiem
    4. Baterie od telefonów odpadają, takim prądem szybko je zniszczysz. lepiej zastosować ogniwa do baterii laptopowych o symbolu (chyba) 18650, koszt na allegro to kilka-kilkanaście złotych

Pozdrawiam

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 15 Wrz 2008 20:29
    Bohenek
    Poziom 10  

Czyli jednak lepiej będzie zastosowac przetwornice i mniejszą ilośc ogniw. 4 ogniwa to 14,8 - 16,8V. Moja pierwotna koncepcja była taka by zastosowac więcej ogniw i stabilizator napięcia. Miałem nadzieje uniknąc przetwornic gdyż nie znam się na nich kompletnie, ale widzę że trzeba będzie się za nie zabrac bo bez tego ani rusz.

Inne pytanie czy mogę te ogniwa w miarę bez obaw łączyc równolegle? i czy lepiej najpierw połączyc je równolegle a potem w szereg czy odwrotnie?

I kolejne: ile takich ogniw użyc żeby to miało sens? Oryginalna bateria ma 4000mAh ale 7,4V ogniwa 18650 mają do 2500mAh więc trzeba by zastosowac minimum 2 razy po 4 ogniwa żeby to miało jakiś sens. Jedno ogniwo to koszt ok 20zł. czyli mamy 160zł. Na razie nieźle.

0
  • #4 15 Wrz 2008 20:53
    mały naukowiec
    Poziom 20  

Ja na allegro widziałem ogniwa 18650 za 3.5zł 2200mah, sprawdzane pod kątem pojemności i napięcia, czyli wygląda, ze są OK. Takie ogniwa są łączone równolegle oryginalnie w bateriach do laptopów, więc chyba możne je tak łączyć :D.
    * takich ogniw to wydatek 36zł + przesyłka więc się chyba opłaca, a w wyniku możemy otrzymać baterię 14.4v-16.4v 4400Mah

0
  • #5 15 Wrz 2008 21:54
    Bohenek
    Poziom 10  

Faktycznie są używane, wcześniej znalazłem pod hasłem 18650 tylko nowe. czyli jest jeszcze lepiej. Tak się zastanawiam czemu ta uniwersalna bateria taka droga w takim razie.

Odnośnie przetwornicy to na stronce burr-brown np. znalazłem gotowe układy przetwornic DC/DC. może znalazło by się coś gotowego i nie trzeba będzie kombinowac za bardzo :D. No i były różne obniżające i podnoszące napięcie. Tych pierwszych jednak było więcej i większośc przygotowana do 5V ale maksymalne wyjściowe napięcie z danych było dużo wyższe. Pytanie tylko czy wytrzyma mi taka przetwornica 3A przy 19V na wyjściu.

0
  • #6 15 Wrz 2008 22:07
    mały naukowiec
    Poziom 20  

Na allegro na pewno były przetwornice-moduły do zasilania laptopów z 12v, był to projekt kogoś z elektrody. Było to coś takiego, jak zasilacze sam. do laptopów, ale o wiele mniejsze, trzeba tylko poszukać ;D

0
  • #7 22 Paź 2008 21:25
    Acidmaker
    Poziom 9  

Witam. Zarejestrowałem się na forum właśnie dla tego wątku, gdyż podobny pomysł chodzi mi po głowie od dłuższego czasu, a widzę, że tu mogę otrzymać fachową pomoc.

Co do pomysłu z napięciem 12V i przetwornicą samochodową...
    Znalazłem taką przetwornicę:
    SKLEPELEKTRONIK -> SAMOCHODOWY ZASILACZ DO LAPTOPA PRZETWORNICA
    Napięcia zasilania 12 - 13.8 V
    Napięcie wyjściowe 15, 16, 18, 19, 20, 22, 24 V
    Prąd wyjściowy 3.5 A
    Wymiary 16 x 7.5 x 3 cm
    Długość przewodu 2 m

Ale czy zamiast składania baterii z ogniw dla uzyskania 12V można by użyć np. takiego akumulatora?
    szwedka -> AKUMULATOR BEZOBSŁUGOWY 12V 7Ah, ŻELOWY

I jeszcze jedno pytanie. Ładowarka do mojego laptopa ma 20V i 2A, natomiast ta przetwornica ma 3,5A. Czy to problem? Ja widzicie w tej materii nie należę do znawców, za co z góry przepraszam. Pozdrawiam

P.S. Znalazłem jeszcze przetwornicę autorstwa jednego z forumowiczów, o której była mowa:
    darekeldarek -> Przetwornica do laptopa z 12V na 15-21V 3,5A
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic611764.html
    Więc teraz proszę o opinię co z tym akumulatorem i natężeniem.

0
  • #8 23 Paź 2008 11:37
    Acidmaker
    Poziom 9  

Witam ponownie. Znalazłem w sieci chyba najprostszy sposób na wykonanie tego pomysłu http://mnorton.com/laptopbattery/
    Ja jednak zostanę przy pomyśle z przetwornicą. Proszę tylko o pomoc przy wyborze baterii.

0
  • #9 23 Paź 2008 13:45
    Stary1952
    Poziom 33  

Acidmaker napisał:
    Witam ponownie. Znalazłem w sieci chyba najprostszy sposób na wykonanie tego pomysłu [url]http://mnorton.com/laptopbattery/[/url

Ha ha , tylko czekać kiedy w handlu pojawią się specjalne plecaki do laptopów z komorą na akumulatory o wadze powiedzmy 10kg. :D
    Pozdrawiam .

0
  • #10 23 Paź 2008 13:57
    Acidmaker
    Poziom 9  

Mój laptop waży 1 kg, dorzucając do tego akumulator o wadze 1 kg i tak mam lżejszy bagaż niż zwykły laptop a mogę pracować na nim cały dzień.

0
  • #11 24 Paź 2008 21:15
    mały naukowiec
    Poziom 20  

To już lepiej(jeśli masz odpowiednią ilość $$) kup 10 akumulatorków r20. To będzie 12 v i 10Ah xD
    Aku żelowy waży chyba trochę więcej, niż 1kg

0
  • #12 24 Paź 2008 21:22
    Acidmaker
    Poziom 9  

Właśnie rozważam taką możliwość ale nie wiem czym później ładować taką baterię z akumulatorków?

0
  • #13 25 Paź 2008 09:29
    mały naukowiec
    Poziom 20  

Jeśli aku będą ni-mh, to można je ładować gotową, kupioną ładowarką albo ładowarką zbudowaną w oparciu o lm 317/lm350, schematy są na elce

0
  • #14 28 Paź 2008 23:22
    Acidmaker
    Poziom 9  

Zgodnie z Waszymi poradami skombinowałem baterię z 10 akumulatorków 1,2V 3900 mAh coś na wzór tego:
    tylko w koszyku 10xAA
    Ładuję je pojedynczo w standardowej ładowarce do akumulatorków, ale tam mogę wcisnąć max 4szt. jednocześnie. Akumulatorów będę zawsze używał w takim pakiecie więc moje pytanie brzmi jaką ładowarkę kupić by ładować taki pakiet? Chodzi mi o gotowe rozwiązania ponieważ nie mam dostatecznych zdolności żeby taką ładowarkę samemu zbudować:cry:

0
  • #15 29 Paź 2008 15:00
    mały naukowiec
    Poziom 20  

Napisz jak ci to działa na notebookiem :D
    Ładowarka do takiego pakietu to może być jakaś ładowarka modelarska, poszukaj na allegro.

Moderowany przez Faces:

Część postu usunąłem (powtórzony wpis).

0
  • #16 29 Paź 2008 15:04
    Acidmaker
    Poziom 9  

Jak już złoże wszystko do kupy to zdam raport:D A ładowarki do aku żelowych? Bo są sporo tańsze niż modelarskie

0
  • #18 29 Paź 2008 23:59
    mały naukowiec
    Poziom 20  

A ile chcesz przeznaczyć $$ na ładowarkę??
    W tym sklepie z postu wyżej jest szybka ładowarka za 109zł, a ładuje do nawet 16 accu naraz!!

0
  • #20 30 Paź 2008 09:47
    mały naukowiec
    Poziom 20  

To może taka ładowarka:
    http://www.allegro.pl /item470146463_ladowarka_do_pakietow_12v_najtaniej.html
    Sprzedawca pisze, że jest to do akku 12v, chociaż mi to wygląda na zwykły zasilacz...

Ewentualnie coś takiego:
    http://www.allegro.pl /item467574451_akumulator_12_v_700mah_ladowarka.html

Dostajesz od razu ładowarkę i akumulator 12v :D

Moderowany przez Faces:

Linki do Allegro zmieniłem na nieaktywne. Regulamin punkt 10.11
    Kiedy wy się nauczycie, że nie wstawiamy linków do materiałów, które mają krótkotrwały charakter. Na przykład Allegro.
    Następnym razem będzie ostrzeżenie. To do wszystkich piszących w tym temacie jak i w innych.

0
  • #21 30 Paź 2008 17:00
    mały naukowiec
    Poziom 20  

No ok z tymi linkami, znam ten punkt regulaminu, ale jak mam podać, o którą ładowarkę mi chodzi??
    No chyba, że mam podawać tylko numery aukcji...

Możesz to zrobić tak jak ja to zrobiłem.
    Czyli podać nieaktywny link do aukcji.
    Wystarczy w linku dać spacje. Jak ktoś będzie chciał sobie zobaczyć to wklei link w przeglądarce (po usunięciu spacji) i po sprawie.
    /Faces/

0