Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłącznie anteny zewnętrznej do radia.

qutrit 14 Wrz 2008 22:14 10259 5
  • #1 14 Wrz 2008 22:14
    qutrit
    Poziom 19  

Witam.

Otóż mam taki problem. Aby odbierać radio TOK FM zakupiłem antenę kierunkową firmy Dipol. (na antenie przy standardowym przenośnym radyjku nie było mowy o odbiorze tej stacji). Antena spisuje się świetnie, tzn. TOK FM odbieram na wieży Philips z dobrą, czasami nawet b. dobrą jakością.
    Teraz mam takie pytanie, czy można przewód od tej zew. anteny podłączyć do zwykłego przenośnego radyjka tak żeby to radio mi odbierało TOK FM ?
    Dodam jeszcze, że przeprowadziłem doświadczenia:
    1). Odkręciłem antenę od radyjka i do tego uchwytu który wystaje przytknąłem przewód antenowy - nic nie pomogło.
    2). Wziąłem radio samochodowe z cyfrowym tunerem podłączyłem do niego tą zew. antenę i też nic nie słychać :cry:

Link do anteny http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_5-rz_b_A0512.htm

Wykaz stacji radiowych z nadajnika na który jest ustawiona antena http://nadaje.com/nadajniki.php?woj=SLK&nad=121

Zauważyłem ze TOK FM z tego nadajnika jest nadawany z najmniejszą mocą 0,2kW natomiast program 1 Polskiego Radia 60kW i bardzo ładnie odbiera na radyjku z "przytkniętą anteną" więc domyślam sie że problem leży po stronie tych radii, skoro na wieży TOK FM ładnie odbiera.
    Może ktoś wie jak rozwiązać ten problem, lub gdzie kupić przenośne radio z możliwością podłącznia zew. anteny ?

Pozdrawiam.

0 5
  • Pomocny post
    #2 15 Wrz 2008 07:06
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Hmm... powinno działać, antenę posiadasz bardzo dobrą do UKF-u. Rozumiem że odbierasz na wieży Philips sygnał Tok FM poprawnie, ale może spróbuj ustawić antenę w polaryzacji pionowej (opisane 0.20kW pol.V). Ewentualnie można też spróbować zastosować wzmacniacz UKF w puszce anteny zamiast symetryzatora - ale z tym się wiąże dodatkowo zajęte zasilaczem gniazdko sieciowe i separator przy wtyku anteny.

0
  • Pomocny post
    #3 15 Wrz 2008 11:53
    dybas
    Poziom 37  

A tymczasem to nie jest takie proste. Nie można wprost podać sygnału z anteny zewnętrznej zastępując antenę teleskopową. Po pierwsze, głowica tunera ma wtedy inaczej skonstruowane obwody wejściowe. Po drugie, należy wykonać linię dopasowującą dla anteny. Inaczej grozi uszkodzenie tunera, natomiast gwarantowane jest, że nie będzie to dobrze działać. Proponuję poszukać w literaturze, pamiętam artykuł w "Radioelektroniku" sprzed ok. kilku lat. Może znajdę.

1
  • #4 15 Wrz 2008 18:27
    qutrit
    Poziom 19  

Witam.
    Dzięki za odpowiedzi.

:arrow: Krzysztof L.
    Antena jest ustawiona zgodnie z polaryzacja stacji, inaczej nie działa TOK FM. Na wieży Philips odbiór TOK FM jest poprawny. Jeśli chodzi o wzmacniacze to nie wiem czy to coś pomoże ponieważ sygnał z anteny jest dobry skoro działa na wieży, problem leży po stronie radia. Chyba że się mylę.

:arrow: dybas
    Bardzo prosiłbym o taki artykuł, gdzie być może co nieco będzie opisane.

Najgorsze jest to że nie mogę nigdzie znaleźć przenośnych radio z możliwością podłączenia anteny zewnętrznej. Albo ja nie umiem szukać.

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #5 15 Wrz 2008 20:25
    Ptolek
    Poziom 36  

dybas napisał:
    Po drugie, należy wykonać linię dopasowującą dla anteny. Inaczej grozi uszkodzenie tunera, natomiast gwarantowane jest, że nie będzie to dobrze działać.

Ja bym tak nie dramatyzował. Niedopasowanie impedancji nie jest dobre, bo traci się wtedy nieco na czułości, i może się rozstroić obwód wejściowy. Ale nie sądzę, że odbiór będzie gorszy po podłączeniu anteny zewnętrznej zamiast teleskopowej (pomijając możliwość przesterowania głowicy). A robi się to podłączając antenę zewnętrzną kablem koncentrycznym do masy (w pobliżu wejścia antenowego na płytce) i do miejsca, gdzie podłączona jest antena teleskopowa. Można się pobawić w dopasowanie np. jakimś transformatorem ale nie widzę potrzeby.
    Uszkodzenie tunera? Nie wyobrażam sobie. No, chyba że radio przenośne będzie miało obwód wejściowy nie zwarty niczym do masy dla prądu stałego, wtedy łatwiej uszkodzić obwód wejściowy.
    Oczywiście wina leży po stronie odbiorników, które mają zbyt małą czułość lub selektywność (jeżeli tuż przy TOK FM jest jakaś silna stacja, chodzi mi o odległość na skali częstotliwości) i kiepską antenę.

0