Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung CK-5373T - przepala sie tranzystor linii Q401 hot

14 Wrz 2008 22:30 2023 11
  • Poziom 15  
    Mam następujący problem z TV Samsung CK-5373T. Po awarii - uszkodzenie tranzystora Q 401 (2SD2125) - wstawiłem ponownie nowy tarnzystor. Sprawdziłem i wymieniłem elki po wtórnej stronie zasilacza i przy trafopowielaczu. Po wymianie TV wystartował, przy czym miałem podpięty woltomierz który kontrolował napięcie A2=125V które to było cały czas stabilne. Po około 7-10 minutach obraz zaczął wariować w szerokości czemu towarzyszyły przy podstawce kineskopu 2-3 przeskoki ładunku wysokiego napięcia i ponownie przepalił się tranzystor Q 401. Ponownie zmieniłem tranzystor tym razem na nieco mocniejszy (BU2520DF). Dla pewności w zasilaczu wstawiłem rezystor 130 Om przy układzie SMR 40200C posługując się poradą zawartą w w jednym z postów. I ponownie sytuacja się powtórzyła (Q401 padł) choć po nieco dłuższym czasie. Czy w takim układzie wina leży po stronie samego trafopowielacza? Czy też winy należy szukać w układzie ABL? Proszę o podpowiedź.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Spec od TV
    Witaj!
    A co z diodą zabezpieczającą lawinową DZ801-R2KN w napięciu 125V , to ona powinna dostać zwarcia żeby zabezpieczyć tranzystor Q401 w momencie zawyżonego napięcia z przetwornicy.
    Do wymiany SMR40200C , HIS0169 , C851-22uF/35V i ewentualnie dławik L803.
    http://www.cybor-tech.com.pl/info.php?id=8219
    http://www.cybor-tech.com.pl/info.php?id=8308
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 43  
    Wymień X 201 przy n. 15 IC 201. Tym SMR i HIS daj na początek spokój.
    Ewentualnie zrób próbę na żarówce podłączonej zamiast Hot-a. Moim zdaniem napięcie nie wzrosło bo poszłaby dioda. Jak dobrze patrzyłem na schemat to booster,a tu nie ma.
  • Poziom 43  
    Pisałeś o podstawce kineskopu- wymień.
  • Poziom 15  
    Zrobiłem próbę z żarówką wg sugestii kolegi LeDy - napięcie A2 bardzo stabilne 124,3-124,8 V cały czas więc chyba to nie wina układów HIS i SMR....
  • Poziom 43  
    A tego nie sprawdzałeś :
    Cytat:
    Wymień X 201
    ?
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    125V które to było cały czas stabilne. Po około 7-10 minutach obraz zaczął wariować w szerokości czemu towarzyszyły przy podstawce kineskopu 2-3 przeskoki ładunku wysokiego napięcia i ponownie przepalił się tranzystor Q 401.

Jest to SAMSUNG CK5073T chassis P1B

Dla mnie coś z fbt (po czasie ) moze przebija Cwn

p.s
    wej. w sewris
    (STAND BY) (P.STD) (HELP - ?) (SLEEP) (POWER)
  • Poziom 43  
    lisek napisał:

Jest to SAMSUNG CK5073T chassis P1B
    Jak napisał 5373 to i chassis SCT 13B. Podstawienie X 201 to podstawa.
  • Poziom 15  
    Niestety wymiana X 201 nic nie dała - nadal po włączeniu TV chwilę chodzi prawidłowo a później pojawiają się trzaski i przeskoki napięcia w okolicy podstawki kineskopu (też wymieniona na nową) i trafopowielacza. Trzeba wtedy szybko wyłaczyć TV by nie doprowadzić do ponownego uszkodzenia tranzystora Q401.
  • Poziom 15  
    Również podmiana trafopowielacza FSV20A001 też nic nie dała - nadal są przeskoki ładunku w okolicy trafopowielacza i podstawki kineskopu (która też została wymieniona na nową).
  • Poziom 43  
    Jeżeli dawałeś wszystko nowe to kineskop.
  • Poziom 15  
    TV naprawiony. Uszkodzenie było dosyć prozaiczne - do przebić ładunku wysokiego napięcia dochodziło w okolicy gdzie kabel w.n napięcia wychodzi z trafopowielacza. Następował wtedy przeskok iskry do przebiegających obok przewodów ostrości i jasności a poprzez te przewody czasem też iskra wystąpowała na podstawce kineskopu. Pomogło więc bardzo dobre zaizolowanie miejsca z którego wychodzi kabel w.n poprzez założenie dodatkowej tulei z porcelitu, dokładne zaizolowanie i odsunięcie dalej przewodów ostrosci i jasności. Za rady przy naprawie wszystkim dziękuję i zamykam temat.