Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antyklik - pytanie czy taki uklad zadziala

c_04 15 Wrz 2008 05:33 1006 4
  • #1 15 Wrz 2008 05:33
    c_04
    Poziom 21  

Witam
    Od jakiegos czasu zaczelo mnie wkurzac to klikanie podczas przelaczania czegokolwiek w urzadzeniach audio. Wymyslilem taki prosty uklad - w zwiazku z tym mam pytanie czy to zadziala i czy elementy dobrane sa poprawnie? Tzn jeszcze nie wiem jaki tranzystor FET uzyc (mosfet, J-fet, N czy P). Co do bc to chyba obojetne jaki byle sie polaryzacja zgadzala tzn pnp czy npn. Ma to dzialac tak ze podczas przelaczania na jakas krotka chwile rozwierane sa styki w przelaczniku, a konkretniej wykorzystam wolne styki i wlasnie w tej chwili na baze tranzystora Q1 (przez R1 powinno byc jakies moze 10k, a zwieranie do masy przez moze 500ohm lub w ogole bez rezystora) poplynie prad co z kolei naladuje kondensator i zewrze tranzystor Q2 laczac sygnal do masy czyli inaczej po prostu go wyciszy. Jako, ze trzask moze byc dluzszy niz samo przelaczanie w obowodzie dalem kondensator, ktory po naladowaniu podtrzyma + zasilania na tranzystorze Q2, a rezystor R2 po chwili rozladuje to napiecie dajac w efekcie plynny przyrost sygnalu audio.
    Opcja druga
    Sterowanie ma sie odbywac z wyprowadzenia w innym ukladzie gdzie podpinane jest 48V. Wlaczenie bedzie powodowac jakis tam impuls, ktory przejdzie przez kondensator C2. Reszta podobnie jak w ukladzie pierwszym.
    Prosze jezeli ktos juz cos takiego robil o jakies podpowiedzi.
    Pozdrawiam i dziekuje

Przeniosłem z Konstrukcje DIY. Proszę przed napisaniem postu zapoznać się z opisem działu w którym ma on się znaleźć. [c_p]

0 4
  • #2 15 Wrz 2008 07:27
    al777
    Poziom 26  

Kolega nie pomylił czasem tranzystora JFET z tranzystorem MOSFET-N z indukowanym kanałem ? Bo sterowanie pasuje do tego drugiego typu, a na schemacie jest ten pierwszy. Dla wyjaśnienia - to nie jest to samo.

0
  • #3 16 Wrz 2008 02:59
    c_04
    Poziom 21  

Witam
    Ja wiem, ze sterowanie w tym wypadku powinno odbywac sie np na sygnale i sterowanie bramki tez powinno byc inne ale nie przychodzi mi do glowy zaden Tranzystor mosfet tzn jego symbole wiec wpisalem w eagle BF i cos mi tam znalazlo po czym wkleilem pierwszy lepszy. Moze powinienem rozwazyc tez taka mozliwosci wyciszania zeby wpinac tranzystor w szereg z sygnalem i go rozwierac lub zwierac. Nie wiem ktora opcja lepsza... chociaz obstawialbym zwieranie do masy.
    Pozdrawiam

0
  • #4 16 Wrz 2008 08:51
    al777
    Poziom 26  

c_04 napisał:
    Witam
    ... nie przychodzi mi do glowy zaden Tranzystor mosfet tzn jego symbole ...

U mnie najłatwiej dostać archaiczny BS170, podłącz go tak jak tego BF245 i raczej będzie działać. Inne możliwości : 2N7000, BS107, BS108. Szukaj pod hasłem "small signal MOSFET".

0
  • #5 16 Wrz 2008 20:33
    c_04
    Poziom 21  

Witam
    Mam maly problem - okazuje sie, ze nie mam wolnych stykow bo te, ktore byly wolne wykorzystalem na didodki. Moglbym od kazdego styku podlaczyc diode prostownicza i zlaczyc je razem do kupy, a wtedy sterowanie musialoby sie odbywac odwrotnie. Na temat tranzystorow - szukam jakichs niskoszumnych nawet bardzo niskoszumnych. Powod jest taki, ze w obdwodzie zastosowalem scalaki z wyzszej polki czyli INA103 i na razie NE5534 ale mysle nad OPA134. Wiec jakis szumofon na koncu bylby calkowitym nieporozumieniem. W domu mam J201 ale to chyba za dobre tranzytory na takie badziewne wynalazki poza tym to sa chyba tez j-fety czyli trzeba by caly uklad zmienic.

0