Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikacja anten, Poznań

Boban9 15 Wrz 2008 13:20 3719 5
  • #1 15 Wrz 2008 13:20
    Boban9
    Poziom 9  

Bardzo proszę o identyfikację anten, które zostały zamontowane przez elektryka. Nie mam już z nim kontaktu i nie wiem do czego jest przeznaczona dana antena. Dobry obraz mam tylko na stacji TVN natomiast pozostałe są jakości średniej lub wręcz bardzo słabej (Polsat). Anteny pewnie się przestawiły podczas burzy a ja nie wiem, która obsługuje poszczególne stacje (TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN). Wiem tylko, że antena 4 obsługuje UKF. Byłbym bardzo wdzięczny za informację, która antena odbiera który program. Anteny na kominie wyglądają tak:
    Identyfikacja anten, Poznań

Identyfikacja anten po numerze umożliwi mi wyregulowanie położenia anteny odpowiedzialnej za poszczególny program. Obecnie nie wiem, która ściąga który program.
    Z góry dziękuję.

Dodano po 3 [godziny] 10 [minuty]:

Chyba do tego doszedłem:
    1 - skierowana na Śrem, kanały 27, 52 i 50 (TVP2, TVP Info, Polsat)
    2 - skierowana na Śrem, kanał 9 TVP1
    3 - skierowana na Poznań Piątkowo, kanał 47 TVN
    4 - UKF

Zobaczyłem na www.dipol.com.pl anteny podobne do (2) obsługujące kanały o niskich numerach więc to chyba do 9 kanału i TVP1 ze Śremu - takie tam lamerskie wnioskowanie.

0 5
  • #2 15 Wrz 2008 18:57
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Gratuluję.

Opis anten wg Ciebie jest poprawny.

Cytat:
    Chyba do tego doszedłem:
    4 - UKF

Jak na "laika" (tak myślę) (jeżeli nie to przepraszam) to naprawdę masz "łeb" nie od parady. :D

Pozdrawiam.

0
  • #3 15 Wrz 2008 19:54
    kondensator
    Poziom 36  

Boban9 napisał:
    anten, które zostały zamontowane przez elektryka.... Dobry obraz mam tylko na stacji TVN natomiast pozostałe są jakości średniej lub wręcz bardzo słabej (Polsat). Anteny pewnie się przestawiły podczas burzy a ja nie wiem, która obsługuje poszczególne stacje (TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN). Wiem tylko, że antena 4 obsługuje UKF. Byłbym bardzo wdzięczny za informację, która antena odbiera który program.
    Identyfikacja anten po numerze umożliwi mi wyregulowanie położenia anteny odpowiedzialnej za poszczególny program. Obecnie nie wiem, która ściąga który program. Chyba do tego doszedłem:
    4 - UKF
    Moze i elektryk był niezły, ale o technice antenowej ma pojęcie... odmienne.
    Co widać na foto:
    - anteny niekompletne: brak reflektorów w antenach UHF (min. 2szt. w każdej), w antenie k.9 (min 1szt.) - zła charakterystyka, zły SWR
    - anteny za blisko siebie - zła charakterystyka, zły SWR
    - antena UKF tłumi programy nadawane z polaryzacją pionową (V) ok. 100 razy (-20dB) i nie obejmuje pełnego pasma (za cienkie rurki - tanio...)
    - anteny źle zmontowane (elementy nieprostopadle, nierównolegle)
    anteny nie mają regulacji kąta elewacji (dla zmniejszenia odbić i zakłóceń wskazane ustawić lekko w górę, przy braku regulacji w uchwytach wygina się lekko nośnik przy uchwycie). Uchwyty mocujące anteny nie obejmują typowych 50mm masztów. (Tanio...)
    Czego nie widać, ale zwykle w przypadkach podobnych do Twojego jest:
    - nieuziemiony, za cienki, za krótki maszt (tanio, łatwo...)
    - niskiej jakości (z Al, Fe) przewody koncentryczne nie nadające się w dodatku do instalowania na zewnątrz (PCV i jeszcze w dodatku często białe) (Tanio, łatwo kupić...)
    - za małe promienie zgięcia przewodów
    - brak podkładek Cu-Al na zaciskach anten - korozja elektrochemiczna-> szum, zakłócenia
    - brak otworów odkraplających wilgoć w najniższych miejscach puszek zaciskowych (sprzyja i przyspiesza w/w)
    - złe zmontowanie anten - z winy zarówno montującego (zła kolejność elementów) i/lub wytwórcy (dokładność +/- cm, te same błędy od lat itd.)

O reszcie powodów złego odbioru i jak powinna być zrobiona prawidłowa instalacja - pisałem nie raz, na E., Radiopolska.pl, ForumSEP... Poszukaj.
    Przepraszam, że post niezupełnie odpowiada na Twoje pytanie.

0
  • #4 18 Wrz 2008 12:25
    irekr
    Moderator

Dla uzupełnienia:
    Programy radiowe nadawane z SLR Piątkowo oraz EC Karolin są nadawana w polaryzacji głównie pionowej (z wyjątkiem Eski Poznań i Eski Rock które są nadawane w poziomie). Także wszystkie programy radiowe nadawane ze Śremu są nadawane w polaryzacji poziomej.
    Sądząc z kąta rozsunięcia anten zamieszkujesz w rejonie Umultowo - Czerwonak - Owińska - Kamińsko.
    Znając z autopsji ten teren wiem, że sygnały ze Śremu są tam dość słabe i wymagają użycia dość wyrafinowanych anten. A TVN odbierasz porządnie, bo Piątkowo widać jak na dłoni...

0
  • #5 18 Wrz 2008 12:58
    Boban9
    Poziom 9  

No, jestem pod wrażeniem - rzeczywiście mieszkam koło Czerwonaka.
    W najbliższym czasie wlezę na komin i będę dostrajał ten Śrem - z anteny radiowej i tak na razie nie korzystam. Jak sobie nie dam rady to wezwę fachowca chociaż nie jestem bardzo wymagający co do TV a podobno i tak za rok dwa sygnał będzie nadawany cyfrowo co pewnie będzie się wiązać ze zmianą anten.
    Dzięki wszystkim za pomoc.

0
  • #6 18 Wrz 2008 22:34
    irekr
    Moderator

Nadajnik cyfrowy w Śremie działa już od jakiegoś czasu. Na kanale 23cim jest nadawany pakiet w którym jest TVN, POLSAT i TV4 natomiast na kale 39tym jest nadawany pakiet telewizji publicznej gdzie jest obecny TVP 1, TVP 2, TVP INFO / TVP Poznań, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Sport, PR 1, PR 2, PR 3, Radio Merkury. W Czerwonaku jak i w Murowanej, Skokach i Rogoźnie odbierany jest w znakomitej jakości.
    Do odbioru trzeba mieć tuner/odbiornik telewizyjny z MPEG4 i nie trzeba wymieniać żadnych anten. Wystarczy je tylko prawidłowo zainstalować a to co jest na Twoim dachu to delikatnie mówiąc pomyłka.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo