Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szczoteczka d/zębów Braun plak control-prośba o ident. el.el

15 Wrz 2008 17:03 2084 2
  • Poziom 10  
    Witam.
    Uprzejmie proszę o pomoc w zidentyfikowaniu elementu (patrz fot.) ozn. "1".
    Jak widać, ma 4 nogi. Jest chyba walnięty, bo płytka przy nim wyraźnie jest przegrzana (pkt 2 - patrz fot.). Element ten powinien "puszczać" prąd z (-) akumulatora do prawego zacisku silnika
    (Zaciski silnika są u samej góry płytki). Zacisk lewy dostaje (+) akumulatora przez wyłącznik)
    , a nie puszcza.
    Na moje oko ten element jest niepotrzebny ;) Prawdopodobnie służy do rytmicznego przerywania pracy silnika po upływie 2 minut używania ("timer", że dość szczotkowania). Najchętniej więc bym go wywalił, a linię "minus" zwarł na sztywno. Co sądzicie?

Fotografia fragmentu płytki:

Szczoteczka d/zębów Braun plak control-prośba o ident. el.el

Dodano po 2 [godziny] 9 [minuty]:

Sam sobie odpowiem.
    To "coś" ma jednak 3 nogi, a nie 4, jak się okazało po odlutowaniu.
    Dolna środkowa jest tożsama z "górną".
    A więc to zapewne tranzystor. Już nie główkowałem jaki. Wywaliłem, zdrutowałem co-trza i wszystko działa. :)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 9  
    Dzieki za nakierowanie na slaby punkt tej szczoteczki zwarłem 2 nogi z tych 3 i zaczęła chodzić .
  • Poziom 10  
    Braun jeszcze nie raz nas zaskoczy imponująco niską jakością swoich produktów masowych. Kolejne słabe punkty tej szczoteczki, to akumulatory (zastępowalne ogniwami do telefonów bezdrutowych stacjonarnych) oraz o-ring na trzpieniu szczoteczki, nie wyczaiłem czym zastępowalny. Moja szczoteczka na złość Braunowi służy mi już 13 lat :)