Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Efekt i wykonanie projektora laserowego domowej roboty

przemek87 15 Sep 2008 15:29 23931 32
 • Efekt i wykonanie projektora laserowego domowej roboty
  Witam.

  Chciał bym zaprezentować Wam mój najnowszy projekt "Efekt - Projektor laserowy". Projekt powstawał etapami, trwało to trochę ponad pół roku. Ostatecznym bodźcem do ukończenia był zakup zielonego wskaźnika laserowego. Sercem układu jest wzmacniacz audio na TDA2030, pracuje on w standardowej konfiguracji producenta, jest zasilany napięciem symetrycznym +-15V. Zamiast podpiętego do wyjścia wzmacniacza głośnika, jest coś w rodzaju galwa. Galwa te mam z odzysku ze starego urządzenia medycznego. Odpowiadały one za kreślenie na papieże milimetrowym wykresów podobnych od EKG (czy coś w tym stylu, jak sejsmograf :D ). Efektem steruje się podając na wejście wzmacniacza, poprzez potencjometr, sygnał sinusoidalny, piłę czy kwadrat. Przebiegi generuje za pomocą CoolEdit Pro 2.1. Odpowiednie stosunki częstotliwości, amplitudy, różnice faz pomiędzy kanałami prawym a lewym, generują nam krzywe. W przyszłości zamierzam zintegrować laser z urządzeniem.  Efekt i wykonanie projektora laserowego domowej roboty Efekt i wykonanie projektora laserowego domowej roboty Efekt i wykonanie projektora laserowego domowej roboty
  Efekt i wykonanie projektora laserowego domowej roboty Efekt i wykonanie projektora laserowego domowej roboty Efekt i wykonanie projektora laserowego domowej roboty
  Efekt i wykonanie projektora laserowego domowej roboty Efekt i wykonanie projektora laserowego domowej roboty Efekt i wykonanie projektora laserowego domowej roboty
  Efekt i wykonanie projektora laserowego domowej roboty  Pozdrawiam Przemek
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Wktódce pojawią się dodatkowe zdjęcia i film.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  przemek87
  Level 11  
  Offline 
  przemek87 wrote 32 posts with rating 2, helped 0 times. Live in city Ostrołęka. Been with us since 2007 year.
 • #2
  skaktus
  Level 37  
  W środku te gumki mnie odrzucaja...do tego trochę bałaganu tam masz.

  Wentylator zamiast dmuchać na żeberka radiatora dmucha na TDA - po co ? Schłodzić schłodzi ale nie tak jak powinien. Do tego te kable, kabelki, przewody itp...

  Montowanie wentylatora na słomki - jejku, co to za system ?

  Wzmacniacz robiony na pająka - wystarczyło za parę zł użyć uniwersalną płytkę...

  Jak dla mnie 4 na 10
 • #3
  przemek87
  Level 11  
  Już odpowiadam:
  Kosztowało mnie to około 40zł, dużo części miałem w szafie. Radiator jest z zasilacza komputerowego.
  1. Gumki trzymają kondensatory, jest za mało miejsca w tej obudowie żeby je umocować, wydają mi się najlepszym pomysłem.
  2. Wentylator musi być :D a sposób jego montażu zapobiega przenoszeniu się drgań na obudowę. To są koszulki termokurczliwe.
  3. Przewody, mało miejsca żeby je uformować w wiązki.
  4. wzmacniacz w pająku, gdy się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. :D
 • #4
  Fengus
  Level 13  
  Jak dla mnie 10 na 10 , co z tego ze syf jest w środku jak wyglądać ma z zewnątrz a efekt ma być na ścianie !

  Edit 1

  mam pytanie jak dostarczasz sygnał do wzmacniacza , pytam bo nie widzę nigdzie żadnego wejścia.

  po co są te 2 potencjometry ?

  Edit 2

  mógłbyś dać schemat tego wzmacniacza ?
 • #5
  przemek87
  Level 11  
  Laser jest z allegro. Świeci słabo ponieważ baterie są słabe. Sygnał dociera poprzez kabel od słuchawek zakończony wtykiem mini jack. Potencjometry są do regulacji "Głosności" czyli amplitudy sygnału podawanego na wejście.

  Efekt i wykonanie projektora laserowego domowej roboty
 • #6
  Popak
  Moderator on vacation ...
  Witam

  Mogło by być lepiej bo trochę odstrasza :) Najbardziej rozbawiło mnie to mocowanie lasera, wentylka i kondensatorów :)
  Mam pytanie przemek87 jakiej mocy zakupiłeś laser?

  Pozdrawiam
 • #7
  przemek87
  Level 11  
  Laser jest 50mW ale na zdjeciach ma słabe baterie.
  Te mocowania to nowatorski hi-tech :D
 • #8
  Carll
  Level 15  
  Proponuje zabawić się projektem POPELSCAN będziesz miał większe możliwości w tworzeniu prostych grafik.

  Polecam forum: www.popelscan.com
 • #9
  Adam C
  Level 13  
  Witam.
  Mam pytanie : jakiej mocy i na jakie napięcie użyłeś transformatora?Te "galva" dużego prądu wymagają , radiatory z TDA bardzo Ci się grzeją (gdyby były bez wiatraczka)?
  Pozdrawiam
  Adam C
 • #10
  mat20000
  Level 11  
  Mam pytanie o separację galwaniczną. Stosowałeś jakąś czy nie zabezpieczasz się przed możliwością uszkodzenia się TDA? Dołączam się również do pytania o prądy.
 • #11
  magik128
  Level 22  
  Dorób jeszcze generator podstawy czasu i mamy już oscyloskop na ścianie:) W sumie oglądając figury lissajou można już określać przesunięcia fazowe:)

  Pozdrawiam
 • #12
  przemek87
  Level 11  
  transformator to ts20/10 (20W 2x9V) i prawdopodobnie jest za mały, myślę że z tych galw można wyciągnąć więcej.
  Nie ma żadnej separacji galwanicznej. oscyloskop już zrobiłem, widać to na koniec filmiku, ale kropka nie wygasa przy powrocie i w konsekwencji rysuje obraz do tyłu.
 • #13
  Fengus
  Level 13  
  ja mam jeszcze 1 chyba ostatnie pytanie jak nazwać te " silniki " które ty użyłeś ? chciałem kupić coś takiego na allegro ale nie wiem jak je nazwać
 • #14
  adinoekrak
  Level 12  
  Na jakiej zasadzie działają te galwa? One tylko drgają w rytm muzyk? Można sobie zrobić taki cuda?
 • #15
  przemek87
  Level 11  
  te galwa, silniki, czy jak tam je nazwiecie wychylały rysiki w takim podobnym urządzeni jak na zdjęciu.
  jak pracują? mogę się tylko domyślać, prawdopodobnie na wirniku jest nawinięta cewka a stojan to magnesy. z tyłu jest sprężynko-spirala która odpowiada za powrót wałka do pozycji 0.
  Efekt i wykonanie projektora laserowego domowej roboty
 • #16
  KJ
  Level 31  
  Te mechaniki z EKG/sejsmografu/wykrywacza kłamstw ;) czy czego tam (nie istotne) to bardzo dobry półprodukt na całkiem poważne galva. Wywalić sprężynki z tyłu założyć enkodery i zrobić taki układ jak na tej stronce http://elm-chan.org/works/vlp/report_e.html
  Też mam 2 takie klocki tylko brak mi czasu na zrobienie to nich elektroniki.
 • #17
  tomhandyman
  Level 13  
  Jako "galva" można wykorzystać mechanikę głowicy ze starych dysków twardych (układ cewka-magnes, następna generacja po silnikach krokowych). Jest to szybki "napęd" i na sterowanie lustrem powinien wystarczyć.
 • #18
  arkady_pl
  Level 24  
  Gratuluje koledze pomysłowości w zastosowaniu tego co było pod ręką. Mądrość widać wówczas gdy ktoś potrafi połączyć i zbudować układ z elementów, pośród których inni nic nie widzą.

  Zanim wzgardzicie "słomkami" itp. elementami zastanówcie się czy na pewno macie rację. Pobieżna ocena jest często krzywdząca dla takich projektów i dla samego autora.

  Właśnie dlatego, że konstrukcja nie ma solidnej obudowy, dlatego, że nie ma właściwych mocowań w obudowie, dlatego, że... itd. stąd autor MUSIAŁ sprostać zadaniom jakie stały przed jego konstrukcją:
  1. eliminacja drgań
  2. odprowadzanie ciepła
  3. zasilenie układu jak tylko da się najlepiej
  4. zbudowanie działającego układu z tego co ma

  Wbrew pozorom, kilka rozwiązań jest bardzo dobrych pomimo, że wzbudza optyczną odrazę to najważniejsze, że DZIAŁA.

  Mając podstawę taka jak ta, autor będzie mógł modyfikować swoje urządzenie aby zachować jego funkcjonalność a podnieść estetykę aby "marudni" byli usatysfakcjonowani.

  Ufam, że autor projektora nie spocznie na tym i zaprezentuje swój kolejny model o lepszych parametrach a między innymi umożliwi sterowanie wygaszaniem lasera.

  ---------
  Do wygaszania lasera można stosować układ kluczujący zasilanie.
  Rozwiązanie problemu synchronizowania pozostawiam autorowi dzieła.

  Dzieło wspaniałe!

  Pozdrawiam,
  Arkadiusz

  Dodano po 8 [minuty]:

  Odnośnie pająkowej konstrukcji......

  Sam od takich zaczynałem i uważam, że to jest bardzo ekonomiczna wersja, poza tym pozwala na budowanie bardzo zwartych konstrukcji.
  Wprawdzie wymiana elementu w środku albo jakąś większa modyfikacja jest trudna lub baaaardzo trudna ale nikt nie buduje komputerów na pająku, chociaż zdarzało mi się na drutach spinać kilkanaście 7400 i 7490 wraz z 74154 ale to bardzo stare czasy.

  Nie uważam, aby pajęczynka ujmowała temu układowi piękna. Przyznam, że jest wykonana poprawnie i dosyć ładnie, elementy są dobrze powyginane, luty nie noszą znamion przegrzania. Na TDA nie widać śladów spocenia po lutowaniu, odległości pomiędzy komponentami słuszne, doprowadzenie przewodów w miejscach na zewnątrz pajęczynki - według mnie to dobra konstrukcja.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Odnośnie prądów oraz temperatury, wnioskuję, że skoro te dwa serwa działają i często oba wychylają się jednocześnie oraz działają dwa TDA na takim zasilaczu a wentylator jest na koszulkach termokurczliwych, to ośmielę się postawić teorię, że bez tego wentylatora też zadziała poprawnie a autor dał wentylator ciut na wyrost. bez wentylatora temperatura radiatora prawdopodobnie nie przekracza 45 stopni Celsjusza.
 • #19
  Ernest S.
  Level 14  
  Konstrukcja warta podziwu. Mimo faktycznie "drobnego" nieładu konstrukcji, to za pomysł i wynik końcowy ocena jak najbardziej 10/10.
  Osobiście bym tylko podłączył sam laser do wspólnego zasilania, żeby nie było problemu ze słabymi bateryjkami i nikłą mocą wiązki.

  Pozdrawiam
  Ernest S.
 • #20
  przemek87
  Level 11  
  arkady_pl wrote:


  Dodano po 4 [minuty]:

  Odnośnie prądów oraz temperatury, wnioskuję, że skoro te dwa serwa działają i często oba wychylają się jednocześnie oraz działają dwa TDA na takim zasilaczu a wentylator jest na koszulkach termokurczliwych, to ośmielę się postawić teorię, że bez tego wentylatora też zadziała poprawnie a autor dał wentylator ciut na wyrost. bez wentylatora temperatura radiatora prawdopodobnie nie przekracza 45 stopni Celsjusza.  po przemyśleniu tego doszedłem do wniosku ze ma Pan racje, usunę wentylator, między układ a radiator dam trochę pasty.
 • #21
  Luki2
  Level 12  
  Mam pytanie. Czy da się zrobić coś takiego na jakiś zwykłych silniczkach takich jak są w zabawkach?
 • #22
  Fengus
  Level 13  
  tomhandyman wrote:
  Jako "galva" można wykorzystać mechanikę głowicy ze starych dysków twardych (układ cewka-magnes, następna generacja po silnikach krokowych). Jest to szybki "napęd" i na sterowanie lustrem powinien wystarczyć.  czy kolega ma na myśli silniki 3-Fazowe na napięcie stałe ? jeśli tak to akurat jestem podczas konstruowania takiego rozwiązania ale mam kłopot ze zmiana kierunku obrotów

  Dodano po 10 [minuty]:

  jeśli może mi kolega pomóc to będę wdzięczny
 • #23
  przemek87
  Level 11  
  Luki2 wrote:
  Mam pytanie. Czy da się zrobić coś takiego na jakiś zwykłych silniczkach takich jak są w zabawkach?


  Tak, ale efekt będzie gorszy, to znaczy nie osiągniesz niektórych kształtów. Taki temat na elektrodzie już był, poszukaj.
 • #24
  niedal
  Level 11  
  majac moze z 10 lat zrobilem cos niby podobnego na dwoch silniczkach z zabawek. wiazka lasera padala na lustro przyklejone do osi jednego silniczka ktory obracajac sie tworzyl na scianie okrag, drugi juz w zaleznosci od predkosci obrotowej modyfikowal ten okrag w rozne przecinajace sie elipsy i t p. moze kiedys to znajde to pokaze:)
 • #25
  olinek2
  Level 23  
  Czytając ostatnio fora mam dość. Ktoś pisze o galvach (m. in. temat topicu), a drugi o silniczkach z lusterkami umieszczonymi pod kątem na ośce silnika.

  Kolego (do autora ;) ), na elce jest programik do generowania jakichś figur za pomocą karty dźwiękowej. Mógłbyś pokazać do jakich figur są zdolne te galva ? Bo jeśli wyrobiłyby się na jakichś bardziej skomplikowanych figurach to byłby to świetny materiał na bardziej zaawansowane konstrukcje.
  Jesli chodzi o pająka, jeśli wszystko działa, nie psuje się, to w czym on przeszkadza ??

  Pozdrawiam,
  Olek
 • #26
  przemek87
  Level 11  
  fajnie, tylko nie mogę znaleźć tego programu, proszę o pomoc.
 • #27
  baq1
  Level 13  
  Chciałbym zbudować coś podobnego i mam parę pytań -

  Na zdjęciach widzę dwa układy ( wzmacniacze ) czyli jeden układ wzmacnia jeden kanał , drugi układ drugi kanał ? Czyli wygląda to tak że za pomocą jednego kanału ( sygnał z karty dźwiękowej ) steruje się jednym silniczkiem ( galwem czy jak to nazwać ) a ten odpowiedzialny jest za pozycję x , drugi kanał odpowiedzialny jest za pozycję y ?

  Czyli za pomocą odpowiednio ułożonej ścieżki dźwiękowej możemy wyświetlić kółka elipsy itp itd? Skoro przebiegi generowane są za pomocą CoolEdit , mogę prosić o próbkę ? ( rozumiem, że wszystko można zapisać do pliku dźwiękowego na kompie ? )
 • #28
  przemek87
  Level 11  
  Quote:
  Na zdjęciach widzę dwa układy ( wzmacniacze ) czyli jeden układ wzmacnia jeden kanał , drugi układ drugi kanał ?


  Tak

  Quote:
  Czyli wygląda to tak że za pomocą jednego kanału ( sygnał z karty dźwiękowej ) steruje się jednym silniczkiem ( galwem czy jak to nazwać ) a ten odpowiedzialny jest za pozycję x , drugi kanał odpowiedzialny jest za pozycję y ?


  Tak

  Quote:
  Czyli za pomocą odpowiednio ułożonej ścieżki dźwiękowej możemy wyświetlić kółka elipsy itp itd?


  Tak


  Quote:
  Skoro przebiegi generowane są za pomocą CoolEdit , mogę prosić o próbkę ?


  Tak, prosze
 • #29
  luklas944
  Level 12  
  kolego miałeś dać lepszy filmik :D czekam
 • #30
  Laser3000
  Pupil
  Czy ten sygnał wychodzący z komputera przez słuchawki od razu jest podawany na wejście wzmacniacza czy napotyka po drodze jakiś procesor lub mikrokontroler czy w ogóle coś napotyka na swojej drodze?
  Moderated By fortronik:

  Poprawiono błędy. Proszę używać funkcji sprawdzania pisowni przy redagowaniu postów.