Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie w sprawie skanera radiowego- Albrecht AE 69 2H

nikischlicki 15 Sep 2008 16:23 6348 17
 • #1
  nikischlicki
  Level 12  
  Witam!
  Znalazłem w internecie program, który umożliwia odbieranie/rozszyfrowanie danych, które są przesyłane wraz z głosem przez niemiecką policją. Program nazywa się FMS 32 Monitor. Podłącza się skaner pod Line in, a program odbiera sygnał. Pokazuje nr radiowozu, położenie, status oraz wiadomości tekstowe.
  Moje pytanie- czy w polskiej policji są przesyłane jakieś dane w ten sposób? Czy na jakiś innych częstotliwościach można znaleźć takie dodatkowe info?
  Dodam, że mieszkam w mieście gdzie niema Tetry czy Edacsa- jest zwykłe 172MHz. Także w niemczech jest zwykły analog(84MHz)

  Prosiłbym o odp na pytanie, oraz ewentualne podanie linków do programów bądź stron.

  Pozdrawiam i dziękuję z góry,
  Nikolaj:)
 • #2
  Piter K.
  Level 23  
  Odpowiedź jest prosta NIE/TAK. A program, o którym piszesz w Polsce jest nie przydatny(jak wiele innych).
 • #3
  nikischlicki
  Level 12  
  A jaki program mam użyć by coś złapać w Polsce?
 • #4
  Piter K.
  Level 23  
  Widziałem parę lat temu w Lublinie radiowóz z antenami do sysemu lokalizacji. Były to cztery anteny, na każdym rogu 'paki". Wyglądały na przedział 400MHz, ale... Serio, NIE ZNAJDZIESZ programu, który umożliwi Ci się podpięcie do tego systemu, bo to prawdopodobnie żaden typowy. Jak, myślę i może się mylę ale w "Edwadzie" jest możliwość jakiejś lokalizacji, tylko że to Cię nie dotyczy bo piszesz o "podstawie". U mnie system jest prosty, dyżurny pyta a patrole mówią na jakiej lokalizacji się znajdują. Pozatym, przy odprawie każdy patrol dostaje swój teren i ma się go trzymać chyba że dyżurny powie inaczej. Proste ale skuteczne i nie wymaga żadych skomplikowanych systemów.
 • #5
  nikischlicki
  Level 12  
  Dzięki za odpowiedzi. Niewiem, czy mnie dobrze zrozumiałeś, ale chodziło mi o to czy jest możliwość innej współpracy skanera z komputerem poprzez karte dźwiękową- nie koniecznie policja. Czy są jakieś inne programy które decodują informacje?

  P.S. Znasz może jakąś stronę gdzie są informacje o skrótach używane przez Policję, np. N jak Natalia itp.

  Pozdro:)
 • #6
  c2h5oh
  Moderator
  Cześć.

  nikischlicki wrote:
  ...Znasz może jakąś stronę gdzie są informacje o skrótach używane przez Policję, np. N jak Natalia itp.


  Zadzwoń na 997, przedstaw się ładnie, podaj adres i zapytaj o te informacje.
  Jeżeli jest to legalne, na na pewno Ci pomogą i dopowiedzą na Twoje pytania.
  Natomiast jeżeli nie jest to legalne lub masz jakieś obawy, to przeczytaj 1 punkt regulaminu elektrody. Będziesz wiedział, czy ktoś poda Ci na forum takie dane.

  p.s. Możesz się przejść do najbliższej komendy policji i zapytać osobiście.
  Możesz też zapytać przy okazji, czy nie mają oprogramowania o które tu pytasz.
 • #7
  nikischlicki
  Level 12  
  Dobra, dobra... Już zrozumiałem. Ja się po prostu interesuję radiotechniką i służbami. Rozważam czy nie zostać kiedyś policjantem.
  Nie należę do tych, którzy piszą po murach "CHWDP".

  Pozdrawiam, N
 • #8
  Piter K.
  Level 23  
  No tak... Nie bardzo zrozumiałem...
  do emisji cyfrowych dobrze jest troszke przerobić skaner
  http://www.discriminator.nl/index-en.html tu znajdziesz wszystko na ten temat. Obecnie w Polsce niewiele jest na VHF-UHF do dekodowania ale zawsze możesz spróbowac z niskoorbitowymi satkami NOAA i OrbComm. Pierwsze to satelity meteo wysyłające zdjęcia, w wysokiej rozdzielczości na około 1,7GHz a w niskiej lecz w zupelności wystarczającej na około 137MHz. Do NOAA oprogramowanie jest całkiem darmowe ale jest też płatne- do wyboru do koloru np. JVcomm może być. OrbComm to satelitarny pager i do dekodowania użyc można programu OrbCommPlotter lub CombiPlotter jednak sa to triale. Ostrzegam odrazu przed keygenem NeoX bo zawiera on trojana, działa ale infekuje. Twoje ryzyko :) Jest sztuczka ale nie powiem :P (regulamin?). Możesz się pobawic programem trunkview. Ja używam go do sprawdzania warunków propagacyjnych na paśmie 400MHz. Jak to robie? Łapię elektryków i patrze z ilu miejscowości widac BTS-y a później sprawdzam czy "Edek" z Warszawy idzie i dalej ognia na 300MHz czy TETRA się odzywa. Jak wszytko bełkoce i brzęczy to wiem że na 70cm moge usłyszeć coś ciekawego. Mieszkam 7km od Lublina i w bezpośredniej bliskości nie mam ani TETRY ani EDACSA ale elektryków :) czasem jak jest bardzo dobra propagacja to słychać naprawde dziwne rzeczy że aż oczom nie wierzę... Do packet radio jest wiele programow np. AGWP, dobre są różne kombajny typu multimode multiPSK, WinMix i bardziej profi typu Code 300-32( tego to szukaj na P2P i więcej nie powiem bo bana dostanę). Więcej jest cyfry na krótkich ale tego Twoim Albrechtem nic nie odbierzesz bo nie masz fal krótkich. A! No byłym zapomniał o ACARS- dzięki tej transmisji widzisz na ekranie komputerka jakie samoloty latają Ci nad głową, dokąd lecą. A czasem inne ciekawe rzeczy. Pasmo lotnicze oczywiście, jeśli go nie masz to po sprawie... POCSAGu juz nie ma na 159MHz bo komórki wygryzły pagery ale zawsze możesz sprawdzić czy nie odbierasz jakiegoś flexa bo przecież są jeszcze nie publiczne sieci przywoławcze (są?) Następnie sygnały telemetryczne z satelit amatorskich i tu są również odpowiednie programy. Z telemetrią się nie bawiłem bo musiał bym postawić jeszcze kilka anten a to strasznie denerwuje moich sąsiadów, nie pomaga tłumaczenie że to do odbiornika... Ostanio kilka programów zmieniało transpondery, byłem wtedy zagranicą a gdy przyjechałem to wszystkie anteny, łącznie z longwire miałem poszarpane. Nawet malutki aktywny discone na mikrofale, sprytnie ukryty na drzewie został odkryty ale nie udało się go ściągnąć. Zgjęto mi tylko plastikowy kątownik, na którym był osadzony... Wiem kto to zrobił... I powiedziałem temu "człowiekowi" ze nic już mu nie zrobię. To ważne bo on ze wszystkim latał do mnie :)
  No ale zrobiło się OT, chciałem tylko przestrzec żebyś się bardzo nie rozpędzał albo żebyś sie uzbroił(nie ważne w co). Bo zasada jest taka, jeśli skanujesz sobie wszystko to stawiasz discone i tyle, ale jesli będziesz chcieć się zaczić na coś bardziej konkretnego aby było wyczynowo to musi być do tego następna antena itd... itd... A co do kryptonimów i określeń to nie ma jednolitych w Polsce. Zapraszam na listę dyskusyjną Radioscannerpolska.pl tam są ludzie, ktorzy Ci pomogą ponieważ u mnie jest dwucyfrowy + kolor :) a u Ciebie może być np trzycyfrowy (jeszcze rok temu u mnie tak było np. 99 nie notowany, nie poszukiwany a teraz jest 00 biały...)
  Proszę bez paniki! Skróty informatyki policyjnej nie sa obęjte klauzulą tajnosci, tak samo częstotliwości, na których nadaje policja i inne służby. Nie łamie się prawa gdy na własny użytek słucha/monitoruje się pasma rządowe ale widzę że "parę" lat komuny zrobiło swoje...
  Sa już fora i listy gdzie się dyskutuje na takie tematy bo już można od paru lat, Wiatrówka też przestała być groźną bronią a posiadanie walut obcych nie jest karalne.
  Luuuuzz Chłopie, poprostu luz, my to juz zachód a w sklepach jest piwo w puszkach i nie trzeba bonów żeby je kupić, nie ma milicji a gliniarze mówia per Pan/Pani do każdego.
  Wiem bo mam kumpla policjanta i mi mówił ba, on odkupił odemnie mój pierwszy skaner, który kupiłem na wolumenie :) także spokojnie, zato nikt serwerów nie zaplombuje :)
 • #9
  yes2mike
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wrócę na chwilę do czterech anten na radiolce. Nie był to przypadkiem LoJack ?
 • #10
  nikischlicki
  Level 12  
  Dzięki za super odp. Dobrze wiedzieć, że nie wszyscy są tacy sztywni na tej elektrodzie^^

  Pozdro:)
 • #11
  yes2mike
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie chodzi o sztywność, ale o obowiązujące prawo. Za rozszyfrowywanie jest paragraf do lat trzech plus grzywna i utrata sprzętu. W Twoim przypadku skaner i komputer... Dlatego nie warto czasem zadawać publicznie pytań czy drążyć tematu. Nieznajomość prawa upoważnia do jego łamania.

  To taka mała rada na przyszłość.
 • #12
  nikischlicki
  Level 12  
  OK. Rozumiem. Czy wszelki rodzaj rozszyfrowania jest nielegalny? Chodzi o inne niż Police. I tak oni jadą na analogu.
 • #13
  yes2mike
  VIP Meritorious for electroda.pl
  "Art. 267. § 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje informację dla niego nie przeznaczoną, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do przewodu służącego do przekazywania informacji lub przełamując elektroniczne, magnetyczne albo inne szczególne jej zabezpieczenie,
  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."


  Dość mętnie napisane, ale właśnie to m.in. ten artykuł.
  Jeżeli coś rozszyfrowywujesz, to oznacza to, że nie jest to informacja przeznaczona dla Ciebie.
  Policji w analogu możesz słuchać do woli, aż Ci uszy odpadną, ale pamiętaj o jednej sprawie: Słuchaj tak, żebyś tylko Ty słyszał a nie ludzie na ulicy. Karane jest także przekazywanie zasłyszanych informacji osobom trzecim.

  Dura lex, sed Lex (Twarde prawo, ale Prawo).
 • #14
  nikischlicki
  Level 12  
  Dzięki Yes2mike!

  Ale gdy rozszyfrowuję dane przesyłane drogą cyfrową, ale nie kodowane, to chyba nie jest nielegalne?

  Pytanie z innej "beczki": czy jest możliwość przestrojenia mojego skanera na pasmo lotnicze?
 • #15
  yes2mike
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ad. 1 - jeżeli nie są szyfrowane, to teoretycznie nie ma problemu. Teoretycznie, bo do dziś większość policjantów i prokuratorów uważa, że radiotelefon Ericsson M-PA jest produkowany wyłącznie dla służb mundurowych a jakakolwiek transmisja danych, czy selektywne wywołanie jest dla nich supertajnym/poufnym szyfrowaniem i trzeba spalić na stosie albo zamknąć na dożywocie każdego kto śmiał tego posłuchać.
  Takie sprawy ciągną się miesiącami, dlatego dla własnego dobra lepiej o tym publicznie nie pisać. Przynajmniej o chęci słuchania 'edwarda' czymkolwiek innym niż skaner, no i o dekodowaniu czegokolwiek.


  Ad. 2 - Nie znam tego skanera, ale skoro ma tam "dziurę"... Chociaż w sumie nie 'dziurę', tylko słucha od 137MHz, to za to jest odpowiedzialne oprogramowanie - firmware - jakie wrzucił producent. Być może istnieje jakaś ukryta kombinacja klawiszy. Tego niestety nie wiem, ale warto poszukać w googlach. I również niestety pracuje tylko w FM'ie, ale da się posłuchać.
 • #16
  nikischlicki
  Level 12  
  Dzięki za pomoc. Czy mogę utworzyć nowy temat w sprawie tego pasma lotniczego?
 • #17
  Piter K.
  Level 23  
  Nie mam pojęcia co to było HighJack czy lo :D ale wygladał tak jak opisałem i bylo to doś dawno temu, około 10 lat wstecz. A co do utraty skanera to jest to mozliwe w myśl przepisów gdy udowodnią nam że służył on do popełnienia przestępstwa (nie będę podpowiadać i wymieniać jak można złamać prawo za pomocą skanera- bo jednak można). Teraz proszę przeczytać dokładnie nie zapominając o słowie UDOWODNIĄ bo ponoć żyjemy już winnym kraju niż np. Rosja bo tam nie ma domniemania o niewinności. Czyli jeśli czegoś nie można udowodnić to nie zaistniało. Do czego zmierzam, nikt mi nie udowodni że to co podałem nie usłyszałem od sąsiadki. Wtedy co? Zabiorą mi sąsiadke? Z drugiej strony co innego siedzieć z kolorowymi szpilkami i zaznaczać pozycję taksówkarzy a co innego robić to z policją i się z nią publicznie drażnić. Bo trzeba wiedzieć żę oni potrafią znaleźć a później jeszcze udowodnić mimo że później wychodzi inaczej. Sprzęt zostaje zajęty i trzeba się latami użerać. Czemu? Bo to oni maja "zawsze" rację a my mimo domniemania mamy zajęte radio. Zaprzeczyłem samemu sobie? Ależ nie! Zajęcie to nie konfiskata, ale tez mase problemów z odzyskaniem...
  Mógłbym teraz rozpisać się jakie są różnice między państwem obywatelskim a policyjnym i co jest charakterystyczne dla totalitaryzmu nawet reliktowego, ale poco jak wszyscy to wiedzą- no nie?
  Morał.
  Nie daj się złapać!- hasło CBstów w USA :)

  Następna kwestia to transmisje kodowane i otwarty tekst, nadawany np w OrbCommie. Co innego czytac sobie głupotki z POCSAGu a co innego opiłowywać i łamać TETRA bo tu już strach pomyśleć co by było... I nie pomoglo by "ja chciałem tylko zobaczyć". Do czego zmierzam, żeby nie było jak na pewnym forum w Lubline z kórego pocichu poleciałem parę lat temu( poprostu nie mogłem sie już zalogować, zrozumiałem i sie nie logowałem więcej), zapytałem o program do odczytu GMSK co wywołało burze z piorunami. Tłumaczyłem że GMSK to emisja jak każda inna ale nie pomogło(chodziło mi w sumie o użycie tej emisji jak w GSM ale w wydaniu amatorskim czyli bez kluczy ale z dźwiekiem przenoszonym cyfrowo). Nie powiem co mi to przypomina bo wyjdzie na to że jestem nie tolerancyjny a napewno ksenofobiczny homofob(nie wspomne jeszcze jednego skrzydlatego słowa bo na samą myśl idzie sie do pudła albo przyjdzie wojsko, policja i najlepsze służby specjalne świata żeby mnie wysłać gzieś gdzie ponoć lądują zagraniczne samoloty). GMSK to temat tabu także strzeżcie się użytkownicy MMVARI. Chłopaczyna chce sobie coś odebrać więc poco go straszyć niepotrzebnie... Prawo mówi o łamaniu zabezpieczeń w celu osiągniecia informacji nie jawnych. Nie oznacza to że jeśli dzieciowina zacznie dekodować RTTY to zaraz będzie mieć baaaardzo poważne problemy, zabiorą mu wszystko i jeszcze to czego niema a poźniej zabiją i pójdzie do więzienia :) To samo z WEFAX. Ja Ci radzę! Rób, podłączaj, słuchaj, czytaj. Żaden dostępny program do odczytu emisji cyfrowych nie pozwoli Ci na złamanie kodu rządowych informacji nie jawnych ŻADEN. A mądrych zachęcam do popisów przy tetrze za pomoca multipsk, jest tam opcja do QPSK, no to na koń! Ja też czasem słucham GSM i jedyne co moge później powiedzieć to to, że słyszę GMSK 9600b/s ok. można jeszcze obejżeć "krzaki" dlatego nie ma co sobie strzępic palców na klawiaturze bo niebezpieczeństwo jakie może nas czekać w związku z dekodowaniem np. ACARS to ewentualne porażenie piorunem i nic więcej. Dlatego zachęcam wszytkich do nasłuchu cyfrowego bez obaw! To co jest tajne nie bedzie możliwe do odczytania programem do mapek albo samolocików bo trzeba być baaardzo duuużym i mieć baaardzo dorosły sprzęt żeby czegos takiego dokonać, ale jak się juz takim jest i ma się to wszystko, to sie jest już w pewnej "bandzie" chłopaków i nie idzie się do więzienia i radyjka nie zabiorą...
  Nie przejmuj się tylko rób swoje!

  P.S.
  EDACS to forma łączności trunkingowej a trunking to nie sposób kodowania tylko polepszenie przepustowości pasma. Prokuratura nie może ścigać posiadania danego typu radia tylko ewentualne UŻYWANIE bez wymaganej licencji. Jeśli się mylę to co z Motorolami no i.. ja mam w domu R105d i R105M a krótkich słucham na R311 no a jak wiem to radia te nie były dla cywili, no kurcze zapudłują mnie jak nic i nie bedzie tłumaczenia że nie nadaję- nie używam nadajnika... A chyba użycie nadajnika jest pewnym krytrium w sprawie przekroczenia prawa w tej dziedzinie. Jest jednak inna sprawa i to bardzo śmierdząca. Nie jest ona śmierdząca dla nas tylko dla organów ścigania bowiem często naciągają oni prawo i to nie w tym kierunku co trzeba. Bo np (o ile się nie mylę) nie ma takich restrykcji na import i posiadanie na środki łączności jak na np broń palną? Czyli Eryka to ja se moge kupić gdzieś na świecie i co wtedy? przecież nie zawinąłem z KPP, a zezwolenia są na używanie a nie posiadanie. Następna sprawa to taki mały kwaśny szczegół, otóż odbiornik w świetle polskiego prawa nie jest środkiem łączności i jako taki nie wymaga posiadania zezwolenia na jego używanie. Pozostaje jedynie zdefiniować co jest odbiornikiem ale tu juz nie ma problemu bo wystarczy np. wykręcić "gruszkę" z CB i "misiu" ma związane łapki i nie może pytać o homologacje (użądzenie przestaje być nadawcze). Zatem wygląda na to że prokuratura zajmuje się odłowem frajerów(nie bierz tego personalnie, chodzi o podejście prokuratury do ludzi) na lato. Tylko czy wypada żeby instytucja bądź co bądź panstwowa tak się wygłupiała celem podwyższenia statystyk wykrywalności?
 • #18
  yes2mike
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Niestety jestem weteranem jeżeli chodzi o kłopoty związane głównie z 'edkiem'. Wiem co mówię. Minimum dwa radia "umoczyłem"... Ale radia to małe piwo.

  Możesz słuchać każdej transmisji która jest niezabezpieczona, czyli niekodowana, lub do słuchania której nie potrzebujesz klucza.
  Oczywiście mówię o transmisji radiowej a nie kablowej - samo podłączenie się do kabla to już "inna para kaloszy".


  Ok, temat był o skanerze a ostatnie pytanie brzmiało: Albrecht AE 69 2H może pracować w paśmie lotniczym ?

  nikischlicki - poszukaj w googlach i na forum. Być może temat był poruszany. Jeżeli nie - śmiało zakładaj stosowny temat ;)