Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wirówka Światowid - demontaż bębna

15 Wrz 2008 16:47 5024 17
 • Poziom 17  
  Witam :)
  Mam pytanie odnośnie demontażu bębna w w/w wirówce. Czy jest on zakręcany na osi silnika, czy mocowany w inny sposób?
  Pozdrawiam :)
 • Poziom 16  
  Z tego co pamiętam na osi silnika, a silnik mocowany na 3 wspornikach amortyzatorach gumowych...
 • Poziom 17  
  Może niezbyt jasno się wyraziłem. Chodzi mi o to, że nie mogę zdjąć bębna z osi silnika. Odkręciłem białą, plastikową nakrętkę i próbowałem wybić oś z podstawy bębna, jednak bez rezultatu. Po prostu nie wiem, czy jest on tylko wciskany (np.: "na stożek"), czy zakręcany na osi. Jeżeli tak, to jaki jest tam gwint (prawy, lewy) ?

  Pozdrawiam :)
 • Specjalista AGD
  Oś silnika jest stożkowa, mocowanie tylko nakrętka w obudowie na dnie bębna wirówki.
  pozdrawiam
 • Poziom 20  
  gwintu nie ma, "zapieczone" trzeba stukać ale by nie uszkodzić gwintu na ośi należy wkręcić odpowiednią nakrętkę ak by gwint z niej nie "wychodził"
 • Poziom 14  
  Ja mam taki sam sprzęcik i u mnie bęben oprócz nakrętki o której tu wspomniano, jest jeszcze przyłapany dwoma spawami do osi silnika.
 • Poziom 15  
  Witam
  Właśnie mam problem z wirówką do wymiany wieszaki bębna gumowe i nie wiem jak rozebrać ją aby się dostać do nich bez wyjęcia nie wiem jakie kupić bo nie znam wymiarów.
  Problem dotyczy wyjęcia bębna, aby się do niego dostać trzeba zdjąć wierzchnią osłonę która trzyma się na 3 śrubkach i rączce włącznika którego pręt przechodzi przez komorę z bębnem na spód wirówki, i właśnie nie wiem jak go zdemontować aby dostać się do komory bębna.
  Kolejnym problemem jest demontaż samego bębna myślałem że wychodzi do góry razem z sinikiem ale na silniku jest kołnierz szerszy od średnicy w spodzie komory bębna czyli to nie tak będzie :|
  W będzie mam biały okrągły plastik z 2 otworami to jakaś osłona śruby jest czy to białe się jakoś odkręca?
 • Specjalista AGD
  Gumowe wieszaki silnika (a nie bębna, bo ten jest zamocowany na silniku) demontuje się i montuje od spodu, po zdjęciu dolnej pokrywy. Bębna, górnej pokrywy, hamulca, wyłącznika się nie rusza.
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Chupacabra napisał:
  zrzucasz silnik z wieszaków i wychodzi on z całym bębnem do góry (w stronę otworu wsadowego)
  Nie wprowadzaj w błąd; nie wyjdzie. Trzeba oddzielić bęben od silnika; bęben wychodzi do góry, a silnik w dół.
 • Poziom 15  
  zhudomel napisał:
  Gumowe wieszaki silnika (a nie bębna, bo ten jest zamocowany na silniku) demontuje się i montuje od spodu, po zdjęciu dolnej pokrywy. Bębna, górnej pokrywy, hamulca, wyłącznika się nie rusza

  Zgadza się gumy są zaczepione o kołnierz silnika i dno komory.
  No jak się mi nie uda zdemontować górnej klapy z włącznikiem to niestety ale będę musiał jakoś zmontować je od dołu.
  Chupacabra napisał:
  Ciekawe bo u mnie wyszło. Bez problemu. Malowałem komorę od środka a bęben był przyłapany spawem do osi. Silnik na styk wyszedł przez otwór pod bębnem. Nie pisałbym jakbym tego sam nie robił.

  W moim modelu kołnierz silnika do którego są "lapane" gumowe podwieszki jest szerszy niż otwór w dnie komory czyli nie wyjdzie z bębnem a gumowe wieszaki mają konstrukcję taką iż ewidentnie montuje się je od góry wiec wymiana tylko po wyjęciu bębna wirówki. żeby zamówić musze je wyjąć i sprawdzić wymiary bo jak widzę na necie jest kilka wersji ich.
  Problem z demontażem włącznika na pręcie u góry zapieczony tak że nie idzie go zdjąć (klin/zawleczka zardzewiała i zapieczona ) i jak odłączyć bęben od silnika?
  Dobrze było by rozebrać bo przecieka na pręcie w dnie komory uszczelniacz i to mocno, od razu by się uszczelniło to.
  Na dnie bębna mam biały plastik z 2 otworami od góry to się jakoś odkręca?
  Wolę się spytać niż coś uszkodzić.
 • Poziom 15  
  Chupacabra napisał:
  To może jest kilka modeli i różnią się.

  Model według tabliczki znamionowej W 201 przebity fabrycznie na W 303 (chyba bo mało czytelne) wiec na pewno jakies zmiany były wprowadzone do tego modelu
  Chupacabra napisał:
  Ten plastik na dnie bębna z tego co pamiętam to metalowa nakrętka zatopiona w plastiku

  To trochę dziwne bo jak patrzyłem przez otwór wylotowy wody ten Plastik przechodzi przez dno komory chyba (pożyczę kamerę inspekcyjną od znajomego to zobaczę dokładniej) a sam plastik na dnie komory jest okrągły z dwoma otworami na wierzchu nie chce tego uszkodzić bo wtedy w razie W trzeba będzie kombinować coś nowego.
 • Poziom 32  
  Chodzi ci o ten plastik na dnie bębna? U mnie to była nakrętka zakręcona na oś silnika, która na końcu w bębnie była nagwintowana. Ale jak pisałem bęben od spodu był przyłapany spawem do osi i odkręcenie tej nakrętki nic nie dawało. Tyle tylko, że chroniła ciuchy w bębnie przed uszkodzeniem o oś.
 • Poziom 15  
  Chupacabra napisał:
  Chodzi ci o ten plastik na dnie bębna?

  Tak.
  A jaki dokładnie model posiadasz?
  Jak pisałem mam dostęp do kamery inspekcyjnej po jej użyciu będę wiedział więcej.
 • Poziom 15  
  Udało mi się odkręcić śrubę bębna (poszła bez problemu odkręciłem ja kątowymi szczypcami do zdejmowanie pierścieni zabezpieczających np. łożyska te pierścienie z oczkami do łapania) teraz muszę wybić z plastikowej tulei oś silnika (oczywiście uważając na to by nie uszkodzić gwintu czy samej tulei plastikowej, u mnie silnik nie przejdzie przez otwór w dnie komory który jest mniejszy od plastikowego wirnika chłodzenia silnika a sam silnik ma kołnierz na wieszaki jeszcze szerszy ) udało mi się dostać te gumowe wieszaki silnika trochę się różnią od oryginalnych ale powinny pasować ;)
  Teraz mam tylko problem z demontażem cięgna włącznika, rdza zapiekła wszystko tak ze ani z dołu ani z góry nie idzie ruszyć :| A muszę wymontować bęben bo do wymiany mam również uszczelniacz cięgna na dnie komory. Ktoś wie gdzie dostać można? Bo akurat fota ze strony gdzie brak dostępności :| Po luknięiu kamerą inspekcyjną okazało się, iż całkowicie sparciał i to powodowało wycieki podczas wirowania.
  Wirówka Światowid - demontaż bębna
  Jest dostępny do kupienia nowy zamiennik pręta włącznika o długości: 42,5cm i nie wiem czy do mojego modelu on pasuje (nie mam jak zmierzyć za dokładnie)? Jak by to pasowało to bym po prostu stary przeciął i po sprawie, mając części( rączka włącznika górna i sam włącznik na dole) na wierzchu można swobodnie 'operować' usuwając resztki starego ;)

  A zależy mi na jej reanimacji bo jest mi potrzebna! :(

  EDIT:
  Wirówka uruchomiona działa już :D
  Pręt włącznika udało mi się zdemontować krzywkę na dole plastikową i wyszedł z rączką do góry, uszczelki nie dostałem wiec w zastępstwie użyłem kapturka z przewodu na świecę ( długość zapalniczki mniej więcej ciasno siedzi ). Założenie wieszaków trochę kombinacji było, pomógł płyn i breszka do 'wciśnięcia' ich w gniazda kołnierza na silniku (kołnierz po przeciwnych stronach zablokowany drewnianymi podkładkami).
  Przy okazji wymieniona linka hamulca bo stara przerdzewiała.
  Przetestowane wszystko już działa nic nie cieknie :D