Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka EBD TL847 (brak instrukcji) wywala bezpiecznik

15 Wrz 2008 21:47 1708 5
  • Poziom 2  
    Po podłączeniu pralki do sieci przez żarówkę 60W żarówka świeci się ciemniej, czyli nie ma zwarcia w obwodach pralki. Po małej chwili żarówka rozbłyska pełnym światłem co świadczy o tym, że powstaje zwarcie w obwodach pralki, ale później świeci nadal ciemniej. Oczywiście bez żarówki podłączenie jej do sieci powoduje (jak w temacie) wywalenie korka.
    Dodam jeszcze, że kontynuując zasilanie pralki przez żarówkę, pralka realizuje jakiś tam program, ale bywają momenty, że żarówka przestaje się świecić.
    W takiej sytuacji kolejno odłączałam: grzałkę, pompkę wodną, hydrostat, czujniki, kondensatory, ale bezpieczniki nadal wywalała.
    Nasuwa się pytanie: dlaczego i co jest powodem tych zwarć? Czy programator, albo blok elektroniczny może być przyczyną?
    Jak to sprawdzić?
    I jeszcze jedno: w pralce są dwa duże (gabarytowo) kondensatory jeden 5 µF, a drugi potrójny 0,47 µF - do czego on jest?
    Proszę o fachową pomoc
    pozdrawiam :)
    jewka
  • Poziom 14  
    Witam,

A jaki masz bezpiecznik pod tą pralkę. Kondensatory są w pralkach podłączone do uzwojeń rozruchowych silników. Żarówka może świecić jaśniej bo załącza się w pralce np. grzałka. Poza tym sprawdź instalację tj. czy w gniazdku na bolcu nie ma przypadkiem fazy. Przeczytaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1086899.html
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam. Sprawdz blokadę drzwi,ewentualnie ten kondensatorek z trzema kablami.
  • Poziom 2  
    Dzieki za info!
    A jaki masz bezpiecznik pod tą pralkę.
    Odpowiadam: 10 A automat - do tej pory wytrzymywał wszystkie programy.
    Sprawdz blokadę drzwi,ewentualnie ten kondensatorek z trzema kablami.
    Odpowiadam: Kondensatorek z trzema przewodami odłączałam i tez wywalało (spr. elektrycznie - sprawny).
    A od czego jest ten kondensatorek (0,47 µF)???
    Zerowanie pralki poprawne.
    Pozdrawiam i czekam na pomoc
    jewka
  • Specjalista AGD
    jewka napisał:

odłączałam: grzałkę, pompkę wodną, hydrostat, czujniki, kondensatory, ale bezpieczniki nadal wywalała.

Sprawdź silnik na przebicie, induktorem lub megaomomierzem, ewentualnie go odłącz i włącz pralkę.
  • Poziom 20  
    Wbwodzie pralki musi być bazpiecznik 16A,więc nic dziwnego że tak ci się robi.Często wypalają się przewody w instalacji,sprawdz w gniazdku czy nie są przegżane-wymień gniazdo na16A,oraz bezpiecznik oraz sprawdż instalalacje ale przez elektryka sieciowego .