Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mobilny internet, a "wnętrze komputera" i lekki pi

P-o-l 15 Sep 2008 21:48 1863 9
    P-o-l
    Level 18  
    Witam.
    Nie wiem za bardzo czy to dobry dział, ale czy istnieje jakiś wpływ mobilnego internetu (fal elektromagnetycznych) na funkcjonowanie komputera (problemy z płytą główną, procesorem itd)?
    Ostatnio zauważyłem, że gdy robie prosty benchmark liczący z komputera wydobywa się lekki pisk.
    Benchmark
    Poprawiłem TONI_2003
    Phantom69
    Level 17  
    Komputer Ci piszczy czy to z głośników Ci piszczy wtedy - jeśli to pierwsze to coś Ci się ostro przegrzewa, jeśli to drugie to proponuje wyciszyć tor cd analog i inne wejścia...
    P-o-l
    Level 18  
    Temperatura na rdzeniach ~20*C. Ale to tylko tak lekko dźwięk się zmienia jak to liczy potem przestaje.
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Jeżeli pisk wydobywa się nie z głośników ani nie z głośniczka systemowego lecz z wnętrza komputera, to piszczą cewki przetwornic nawinięte na pierścieniach ferrytowych. Elementy te są na płycie głównej lub w zasilaczu.
    Phantom69
    Level 17  
    :arrow: Jankolo - nie uważasz że na prawdę podłej jakości musiałaby być ta płyta by te cewki piszczały
    Miałem doczynienia ze "śmietnikowcami", ale jeszcze nie udało mi się słyszeć owych cewek :)
    No chyba że zasilacz, ale to wydaje mi się byłoby zagłuszone przez jego wiatrak...
    Może będzie łatwiej - niech kolega wyłączy głośniki - chociaż się dowiemy czy to stąd?
    Poprawiłem TONI_2003
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Phantom69 wrote:
    Jnie uważasz że na prawdę podłej jakości musiałaby być ta płyta by te cewki piszczały?

Bądź podłej jakości zasilacz, że zmusza te cewki do piszczenia.
    P-o-l
    Level 18  
    Gigabyte i Cheiftec chyba nie są złej jakości.
    Wracam jeszcze do pytania dot. mobilnego internetu, jak wiadomo moniotry CRT i głośniki są na to uczulone (może jest jakiś sposób na głośniki bo te ciągłe strzały przeszkadzają, ciągle mam je wyłączone).
    Phantom69
    Level 17  
    Monitory CRT uczulone?? Rozumiem że mówisz o tych odpadach pokroju Samsunga i LG?? Ja sam mam 22" CRT Iiyama i w odległości 10cm od niego stoi sprzętowy router 3COM z powiększonym zasięgiem WiFi i nie zauważyłem najmiejszego wpływu na działanie owego monitora. Co do głośniczków to kup porządny wzmacniacz i kolumny do niego - (polecam szczególnie unitrę bo tanie i na tranzystorach, a nie kiszkowatych scalakach - mniej szumią) to powinno rozwiązać Twój problem stukania i piszczenia w kolumnach, aha kup przy okazji porządny kabel ekranowany a nie taki gdzie ekrran jest zrobiony z kilku żyłek miedzi i z regóły zbity w jednym miejscu co daje taki sam efekt jak zastosowanie kabla elektrycznego dwużyłowego... Sam kiedyś przeżyłem ten etap jeśli chodzi o dźwięk:)
    P-o-l
    Level 18  
    Miałem LG CRT, raz postawiłem telefon koło monitora i się spalił :P. Router wytwarza takie samo pole jak telefon podczas dzwonienia?
    Co do tych piszczących cewek (tak myśle że to one) to coś poważnego?
    Phantom69
    Level 17  
    co do pola to w sumie wszystkie urządzenia zasilane energią elektryczną wytwarzają pola :) ale można porównać wifi do komórki tylko częstotliwości są inne - wifi jest bardziej szkodliwe dla istot żywych, aczkolwiek w tych mocach (około 100mW) można powiedzieć że bardziej nam szkodzi picie mleka niż to. Co do piszczących cewek (w kompie tego jeszcze nie słyszałem/widziałem) to nic nie szkodzą, a świadczą tylko o wielkim niechlujstwie konstruktora danego podzespołu (aczkolwiek są cewki które zawsze będą bzyczeć - chociażby odchylanie w kineskopie - akurat taka częstotliwość.
    Proszę poprawić post. TONI_2003