Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ włączający (zwierający) - pytanie laika

15 Wrz 2008 22:22 2986 13
  • Poziom 24  
    Potrzebuję małego układu włączającego.
    Konkretnie: o określonej porze włącza mi się tuner radiowy (sam; posiada układ czasowy jak w budziku), chciałbym, aby ten tuner włączał mi również wzmacniacz (osobne urządzenie). Wzmacniacz włącza się poprzez jednokrotne zwarcie 2 styków (gdy zostawimy złącze zwarte cały czas to efekt jest taki, że wzmacniacz cały czas się włącza i wyłącza).
    Czyli potrzebuję układu, który po podaniu napięcia (z tunera) zewrze na moment obwód (włączając wzmacniacz), po czym powróci do stanu poprzedniego (brak zwarcia na wzmacniaczu).
    A teraz pytanie, jak najprościej i najtaniej zrealizować taki układ (jaki element elektroniczny potrzeba)? A może jest jakiś gotowiec, może taki układ istnieje i jest powszechny, ale ja nie mogę go znaleźć?
    Z góry przepraszam za niezbyt fachowy opis, ale nie znam się na elektronice, więc postanowiłem opisać problem możliwie łopatologicznie.
    Dodam jeszcze, że pomimo nieznajomości w temacie posiadam lutownicę i myślę, że poradzę sobie ze skleceniem jakiegoś prostego układu sam, potrzebuję tylko naprowadzenia, schematu, ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć takiego układu jak potrzebuję. A może gdzieś można kupić taki układ jak potrzebuję za grosze?
    Pozdrawiam wszystkich!
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przeniosłem z: Elementy Elektroniczne
  • Poziom 14  
    a nie łatwiej kupić włącznik programowalny to takie urządzenie które wkładasz do gniazdka a do urządzenia wtyczkę włączonego wzmacniacza i ustawiasz godzinę i czas przez jaki ma przewodzić prąd.
    np coś takigo:http://www.allegro.pl/item425145394_programator_czasowy_wylacznik_wlacznik_lcd_vat.html
  • Poziom 13  
    takim włącznikiem nic nie zdziałasz, bo amplituner się nie włączy tylko przejdzie do trybu czuwania, jeśli chcesz się bawić to polecałbym coś na AT89cxxxx 2 przekaźniki jeden z separacją galwaniczną do włączania nap. 230v a drugi do zwierania przycisku Power ON w amplitunerze, tylko ma to jedną wadę będziesz musiał dostać się d środka wzmacniacza żeby podłączyć kabelki równolegle do istniejących od przycisku power on/off druga metoda bezinwazyjna to 1 przekaźnik na 230v z separacją a włączenia amplitunera przez podczerwień, czyli zamontowanie do procka nadajnika podczerwienie i wgranie do niego informacji co ma wysłać żeby włączyć wzmacniacz, do tego doszedł by wyświetlacz LCD i RTC żeby czas się nie rozjeżdżał i kilka przycisków do programowania kiedy ma się właczyć
  • Poziom 17  
    Hehe mikrokontroler... nie prościej przekaźnik +układ tranzystora z kondensatorem?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 24  
    To jest w stanie ktoś napisać coś konkretnego? Jak to zrobić, jakie dokładnie elementy byłyby mi potrzebne i jak to połączyć?

Oczywiście programator czasowy nic mi tu nie daje. Zabawa z mikrokontrolerami chyba mija się z celem, wydaje mi się, że to jest jak zabijanie muchy przy pomocy armaty. Wydaje mi się, że takie coś powinno dać się zmontować jakimś prostym układem analogowym.

@JERZYKOWSKI: Mógłbyś rozwinąć temat, jak to dokładnie skonstuować, jakie dokładnie elementy?

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Macie racje, nie zrozumiałem pierwszej linijki dlatego tak napisałem a chodziło tylko o to że radio się włącza i potrzeba zrobić impuls dla wzmacniacza żeby się włączył.

Nie znam się na mikrokontrolerach i ich programowaniu, technikę CMOS TTL mam średnio opanowaną, mam dokumentację wszystkich układów i ich sposoby wykorzystania, na analogu się znam ale też nie za dobrze, prosty sprzęt naprawie ale gorzej ze skomplikowanym (brak czasu)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam,

Układ włączający (zwierający) - pytanie laika
    Może coś takiego? Ewentualnie na wyjście tranzystor i przekaźnik, a na wejście debouncer jeśli sygnał z amplitunera pochodzi z przekaźnika. Zasilanie max 15V.

T = R1*C1 wyznacza czas trwania dodatniego impulsu na wyjściu. R = 250k i C = 1uF powinny dać około 0,25s. Impuls wyjściowy jest generowany dla narastającego zbocza na wejściu.

Pozdrawiam,
    Dr.Vee