Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Usterka prostownika zbyd duże napięcie ładowania

15 Wrz 2008 22:27 2550 4
 • Poziom 20  
  Witam. Mam prostownik do ładowania akumulatorów samochodowych i ciężarowych o napięciu 12V i 24V. Jednak ostatnio mi przestał działać. Rozebrałem go i pomierzyłem że nie było napięcia na układzie prostowniczym na wyjściu. Pomierzyłem diody i jedna była uszkodzona więc ją wymieniłem na taką samą. Po złożeniu i dokonaniu pomiarów bez obciążenia wskazania miernika były ok lecz po podłączeniu do akumulatora nagle ładowanie wzrasta do 17V nie wiem czym to jest spowodowane. Na wypadek sprawdziłem na innym prostowniku u ładowanie było ok czy akumulator można wykluczyć. Proszę o pomoc i z góry uprzedzam że jestem dopiero początkującym elektronikiem.
 • TestoTesto
 • Poziom 36  
  Podaj rodzaj i typ prostownika.
  Jeśli występują takie objawy to problem leży w elektronice prostownika i bez schematu, ewentualnie jeśli jest to ogólnie znany typ prostownika raczej trudno będzie coś wywnioskować.
 • TestoTesto
 • Poziom 20  
  Co do firmy to chyba "MASTA" tak ma na przednim panelu napisane, ale modelu nie znam. Wiem, że ma jedynie możliwość regulowania na dwa napięcia 12V i 24V oraz regulację prądu ładowania. Posiada wskaźnik cyfrowy, który pokazuje jakie jest napięcie i prąd. Co do wnętrzności, to tylko mogę powiedzieć że ma transformator :) układ do regulacji napięcia drugi transformator do zasilania wskaźnika napięcia, układ prostowniczy składający się z 8 diod no układ wskazujący prąd i napięcie ładowania. Po niżej zdjęcie.
  Usterka prostownika zbyd duże napięcie ładowania
 • Poziom 20  
  dzisiaj mam zamiar odłączyć całą elektronikę i podsiac do sieci trafo za min mostek prostujący i znacze jaki będzie wynik jak ok to stawiam na układ zmiany napięcia z 12V na 24V
 • Poziom 21  
  Możliwe że zwarty jest tranzystor mocy regulujący prąd ładowania.