Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus U004-24K + stary sterownik RT-1 Termet

15 Wrz 2008 22:40 3778 3
  • Poziom 2  
    Witam, w tym roku zmieniliśmy piec ze starego termeta na buderusa takiego jak w temacie (stał kilka lat nieużywany, ale odpalił bez problemu). Do tej pory funkcjonował stary sterownik Termetu RT-1, ale działał bez najmniejszego problemu. Serwisant Buderusa nie chciał podłączyć tego sterownika twierdząc, że ten jest na 230V, a tutaj musi być Buderusowski. Stwierdził również, że inny nie może być, gdyż ważna jest rezystancja przewodów inaczej można spalić płytę główną pieca.

Z moich obserwacji wynika, że:
    - piec może być sterowany przekaźnikowo (tak wynika z instrukcji).
    - po rozbiórce sterownika okazało się, że jest on typowo przekaźnikowy, natomiast aby działał ze starym piecem, przekaźnik miał zworę do brązowego przewodu sieciowego (nie znam się na kolorach w instalacjach, nie wiem czy to zero czy faza) i taki "sygnał" podawał do pieca termetowskiego. Po usunięciu zwory działa jak normalny sterownik przekaźnikowy.
    - o co chodziło serwisantowi z rezystancją przewodów? Całkowita rezystancja przewodów na drodze sterownik-piec to 0.8Ω, nie sądzę żeby wyrządziła jakąkolwiek krzywdę.

I teraz pytanie, czy bez problemu mogę podłączyć ten sterownik do ww. pieca?

Jeśli ktoś może rozwiać moje wątpliwości, będę wdzięczny.

Pozdrawiam, Casaa.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    Penie za późno już, ale.. termostat pokojowy typowo ma wujście przekaźnikowe bezpotencjałowe, czyli na nich nie ma napięcia. Stki przekaźnika zwierają, bądź nie obwód. W piecu Buderusa zapewne ten przekaźnik z termostatu był wpięty w szereg z zasilaniem czegokolwiek ( nie znam tego pieca, ale to nie ma tu znaczenia). Przekaźnik w RT-1 jest przystosowany do napięcia 230V/16A, więc spokojnie wytrzyma zasilanie każdego obwodu pieca. W oryginle z termetem zasialnie pieca było z tego samego kabla co zasilanie sterownika, stąd kabel brązowy (faza) był podpięty już do przekaźnika.
    Serwisant albo był nieukiem, albo chciał Pana naciągnąć na nowy sterownik, który to On zapewne by założył. Idealna rezystancja kabla to 0 om, czyli każde zwiększenie rezystancji tylko zmniejsza prąd, czyli wnioski nasuwają się same.
    Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Spokojnie możesz podpiąc go do twojego buderusa.Gośc chciał na tobie zarobic!
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedzi - chociaż po fakcie. Oczywiście sam również nie dowierzałem serwisantowi, a przy braku odpowiedzi na drugi dzień wziąłem się za podłączanie - zajęło to jakieś 5 minut (trzeba było z innego miejsca poprowadzić zasilanie do sterownika) no i jak można było przypuszczać wszystko od tamtej pory działa bez najmniejszego problemu. Temat wyczerpany, więc zamykam :)

Pozdrawiam,
    Casaa