Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PCB - sposób na maskę opisową domowym sposobem

15 Wrz 2008 23:03 8912 7
 • Poziom 36  
  Tak właściwie, to zastanawiam się, czy jest na rynku dostępny papier A4 samoprzylepny, ale nie taki zwykły matowy papier (który nie jest odporny na wodę, szarpią mu się krawędzie i brudzi się za każdym dotknięciem) ale błyszczący, odporny na czynniki wymienione powyżej.

  Zastanawiałem się też nad folią samoprzylepną przezroczystą A4, na której można by dokonać nadruku maski opisowej, i przykleić na PCB.

  A może istnieją lepsze metody?
 • PCBway
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam,

  Czasem można dostać biały laminat, na nim bardzo ładnie wychodzą opisy metodą termotransferu. Na laminacie innego koloru czarne napisy mogą być mało widoczne.

  Możesz też wydrukować na np. białej folii samoprzylepnej - folia przezroczysta też ma sens tylko na jasnym laminacie.

  Pozdrawiam,
  Dr.Vee
 • PCBway
 • Poziom 13  
  Folia aluminiowa można drukować w drukarce dla pewności nadruk pokryć lakierem.
 • Poziom 23  
  Domowy sposób to lakier do paznokci :D
 • Poziom 36  
  Czy my dalej mówimy o masce opisowej?
 • Poziom 31  
  Witam!

  Poniższy opis umieściłem kiedyś na innym forum. Cytuję:

  Cytat:
  Soldermaskę z opisem wykonuje sie metodą sitodruku, często wielokrotnego. W warunkach amatorskich trudne do wykonania, czasochłonne i kosztowne. Dla jednej płytki nie warto, no chyba, że robisz jakąś miniprodukcję przynajmniej, lub pracę dyplomową i koszty nie są ważne Wtedy można pokusić sie o dopracowanie takiej technologii, która pozwoli wykonać ładne płytki drukowane, ale ładna płytka to nie tylko soldermaska, to również metalizacja otworów przelotowych w drukach wielowarstwowych, srebrzenie (złocenie) ścieżek stykowych itd. itp. Gdybyś chciał sie pobawić w wykonanie soldermaski i opisów (trzeba zrobic dwa sita szablony: jeden dla soldermaski i drugi dla opisów) to musisz zdobyć gęste sita, wałki drukarskie, farbę drukarską do sitodruku (w zastosowaniach do profesjonalnych PCB używa się farb utwardzanych potem promieniowaniem UV). Do wykonania masek sitodrukowych w warunkach amatorskich można wykorzystać metody fotochemiczne w których masa sitodrukowa wykonana jest na bazie np. związków chromu (o ile dobrze pamiętam, dwuchromiany potasu, czy amonu - będą chyba najtańsze dla amatora). Emulsje koloidalne na bazie np. żelatyny, albuminy (białko z jajca kurzego ;-) - łatwo dostępne dla amatora, na raz lub kilka razy wystarczą) z dodatkiem związków chromu, po naświetleniu ultrafioletem (mogą być bezpośrednie promienie słoneczne, jak ktoś nie dysponuje lampą UV) stają się nierozpuszczalne w wodzie, której używa się jako wywoływacza (sita z naniesioną warstwą światło(ultra)czułą, po naświetleniu przez kliszę (w ciemni), płucze sie po prostu w wodzie - w miejscach gdzie farba ma przenikać przez sito emulsja musi się "wypłukać", a nierozpuszczona ma zostać w miejscach punktów lutowniczych i ścieżek stykowych - trzeba rzecz jasna przygotować odpowiednią "kliszę" do naświetlania - może to być np. wydruk z drukarki laserowej na przezroczystej kalce technicznej). Duuuużo zabawy, bo technologia wymaga na początku dopracowania (gubość warstwy światłoczułej na sitach i dobranie jej składu - masa musi być elastyczna, a nie krucha, naświetlanie, wywoływanie, itd), ale jak ktoś ma czas i trochę kasy, to czego nie? Jak już masz maskę (szablon) na sicie to farbę w malej skali można spróbować przenieść na płytkę drukowaną metodą "tamponowania". Oczywiście wszystkie operacje sitodrukowe, a więc nanoszenie soldermaski, a później ewentualnych opisów trzeba wykonać PRZED lutowaniem płytki

  Pozdrawiam
  PS Poszukaj książek Stefana Sękowskiego. On opisywał takie tanie metody dla totalnych amatorów.

  np. tutaj:

  http://www.chem.univ.gda.pl/~tomek/sitodruk.htm

  ... masz opisaną kwintesencję technologii sitodruku w oparciu o emulsje chromianowe.

  Zobacz również to (bardzo szczegółowa instrukcja):

  http://www.wagmont.pl/SOLDER_MASK/INST_En_Solder.pdf

  ... wykonania soldermaski BEZ SITODRUKU (dobra dla jednej płytki), ale również pracochłonna, bo pola lutownicze, po lakierowaniu płytki (pędzelkiem) i późniejszym wygrzewaniu lakieru w celu utwardzenia, trzeba odsłaniać ręcznie :-/ - jeszcze raz sprawdza się znane powiedzenie - "bez pracy nie ma kołaczy" ;-)

  Na koniec jeszcze drobna uwaga. Soldermaska w profesjonalnych PCB jest niezbędna przede wszystkim, nie ze względu na "ładny" wygląd, ale po to, aby można było takie płytki lutować później automatycznie "na fali" lub w piecu rozpływowym. W warunkach amatorskich lutujemy oczywiście ręcznie i jeśli płytkę chcemy potem zabezpieczyć, to wystarczy użyć bardzo dobry i wygodny w użyciu lakier, w sprayu np. "Plastik 70", który ma dobre właściwości chemo/elektro izolacyjne.


  Pozdrawiam
 • Poziom 23  
  Witam!
  Owszem istnieje taka folia (półmat) nadająca się do wykonywania wydruków na drukarkach LASEROWYCH.Nadaje się doskonale do tego celu.Jest dość odporna na temperaturę i czynniki chemiczne.Po wydrukowaniu i naklejeniu można pokryć ją celem wzmocnienia dodatkową warstwą samoprzylepnej folii przeźroczystej lub lakieru(natrysk).Wtedy opis się nie uszkodzi.Widziałem ją w firmie na terenie mojej wsi.Dystrybutora ani producenta nie chcieli mi zdradzić.A mają ją tu:http://sklep.epoligraf.com.pl/product_info.php/cPath/34/products_id/270
  Pozdrawiam!