Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwny dźwięk ze środka PC przy przewijaniu stron interne.

16 Wrz 2008 02:37 7097 22
  • Poziom 34  
    Witam.
    Pewnie wielu z Was pomyśli sobie, że nie mam już większych problemów, ale jestem poprostu ciekaw.
    Przy przewijaniu stron internetowych (IE), albo otwieraniu menu start (Vista) słychać, ze środka komputera taki dziwny szmer.
    Jak jest bardzo cicho w pokoju to ja słyszę to nawet z metra i zastanawia mnie, które urządzenie wydaje ten dźwięk i czemu jest w ogóle słyszalny :) .
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista techniki cyfrowej
    Dysk?
    "Grający" zasilacz / przetwornica na płycie przy nagłych skokach poboru prądu?
    Programowe sterowanie obrotami wentylatora - zwiększenie obrotów w wypadku większego obciążenia CPU?
    Jak dysk, albo wentylator, to w porządku, jak zasilacz / przetwornica, to gorzej, ale niekoniecznie tragicznie.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Podobny problem był już poruszany...
    Tak jak przedmówca wyżej, ja również wskazuję na dysk.
    Dostarcz nam informacji:
    a) Określ dokładniej model dysku
    b) Czy dźwięk pojawia się na stronach z dużym natężeniem aplikacji flash? (reklamy,dźwięki itp)
    c) Jeśli nie przeprowadzałeś diagnostyki dysku polecam HDDdoctor - po dokonaniu skanu dostarcz nam informacji o stanie dysku.

Osobiście wykluczam aby była to grafika.
    Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 34  
    a) WDC WD1200BEVS-00RST0 120GB dysk 2,5" SATA (nie używam go w laptopie tylko w PC)
    b) Dźwięk pojawia się między innymi na tym forum, czytając ten wątek. Trudno mi powiedzieć czy na stronach z dużą ilością flashów jest głośniej, bo jest to tak cichy dźwięk, że nie jestem w stanie zmierzyć poziomu.
    c) Ten program chyba nie jest darmowy, coś nie mogę go znaleźć
  • Spec od komputerów
    To nie dysk. Albo jakas przetwornica sama z siebie, albo karta dzwiekowa zbiera smieci. Jak wyłączysz glosniki, to dalej slychac?
  • Admin grupy komputery
    Miałem kiedyś jakiś model płyty gł Epox w której strasznie piszczał mostek północny - jak się potem okazało była to taka wada wrodzona tego modelu . No ale to był typowy PISK w wysokiej częstotliwości . Skoro u Ciebie to coś przypomina szmer - syczenie to raczej wskazuje na przetwornice - coś jak szmer w starych telewizorach podczas rozgrzewania ?
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Zgadzam się z kolegą Platonem, że jest to dźwięk generowany przez cewki przetwornic. Proszę poszukać na płycie głównej i wewnątrz zasilacza cewek nawinietych na pierścieniach ferrytowych i podczas pracy proszę je dotykać czymś nie przewodzącym prądu: drewienko, pałeczka z tworzywa sztucznego. po dotknięciu tej, która emituje dźwięk, kolega usłyszy zmianę częstotliwości dźwięku lub jego ucichnięcie.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Prawdopodobnie cewki albo na płycie, albo z zasilacza - jeżeli tym dźwiękiem jest piszczenie na tonach bardzo wysokich.
    Cewki najlepiej zalać z lekka pistoletem do plastyku, jednak czasami i to nie przyniesie efektu (raz przyniesie, raz nie).

Ja zrobił bym tak: jedna osoba przewija www, a kolega odłącza powoli co się da. Począwszy od napędów, wentylatory, wymontiował bym HD i położył na miękkim - może te dźwięki są rezystancją obudowy od HD/karty. Przecież na 100% nie masz pewności, że to cewki (kolega mówi o szumie)? Bardzo ciężko jest zlokalizować dziwne dźwięki.

Moderowany przez jankolo:

Za propozycję odłączania napędów pod napięciem powinien kolega dostać urlop od konieczności pisania na Forum. Tylko krótki staż obronił kolegę przed karą za wypisywanie idiotyzmów

• Poziom 10  
    Odłączałem pod napięciem wielokrotnie napędy DVD, CD, dyskietek i nic się nie stało. Ba....nawet dyski twarde - aczkolwiek odłączanie HD pod napięciem jest wysoce ryzykowne. Nic nigdy mi nie padło. Oczywiście pisząc wcześniejszy post nigdy bym nie wpadł, ze ktoś prócz mnie odłaczy HD pod napięciem w celu wykrycia szumów w opisanej sytuacji - brak HD=brak www.
  • Poziom 34  
    Na szczęście nie przyszło mi do głowy odłączać dysk gdy komputer pracuje.
    Dysk wykluczam, poza tym można do niego przyłożyć ucho, a to nie on.
    Napęd DVD nie ma w środku płyty, poza tym co on ma do przewijania stron, FDD nie posiadam.
    To gdzieś z górnej części płyty głównej, może z zasilacza.
    Na razie nie chciało mi się rozkręcać.
    Jak będę coś wymieniał to może posprawdzam te cewki :)
    Poprawiłem TONI_2003
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Proponowałbym również zadziałać "na ucho". Wyłączyć (oczywiście przy WYłączonym zasilaniu :) ) wszelkie zbędne peryferia, postarać się o uciszenie zbędnych wentylatorów (można np. podłączyć je pod 5V zamiast 12 - przy otwartej obudowie i stosunkowo małym obciążeniu nie powinno to stwarzać niebezpieczeństwa przegrzania) i sprawdzić przy otwartej obudowie "na ucho" skąd dobiega dźwięk.
    Kiedyś w podobny sposób zlokalizowałem źródło ostrego pisku na karcie graficznej - traf trafem, też przy przewijaniu stron :)
  • Pomocny post
    Specjalista techniki cyfrowej
    Wentylatory nawet na kilka minut (w zależności od sprzętu od 1 do nieskończoności) można całkowicie odłączyć, żeby nie przeszkadzały.
    Obstawiam przetwornicę / zasilacz. Przy przewijaniu stron występują na pewno duże skoki obciążenia CPU - zdarzenia przekazywane są do aplikacji na tyle rzadko, że jest ona w stanie zdążyć je przetwarzać przed nadejściem kolejnych. Co do menu start to nie wiem, czy też taka sytuacja ma miejsce, ale podejrzewam że tak, kiedy oprogramowanie czeka na załadowanie danych z dysku (ikony) a zaraz potem je przetwarza i czeka na kolejne.

Zobacz czy przy 100% obciążenia CPU też występuje ten efekt - odpal sobie w tle coś co nie będzie dyskiem mieliło, są programy do tego, np Super PI, czy temu podobne. Jeżeli dźwięk nie będzie słyszalny, to znaczy że to cewki przetwornicy CPU, bo w takim wypadku obciążenie będzie prawie cały czas takie samo. Jeżeli będzie słyszalny to może być zasilacz, a źródłem skoków poboru prądu może być wtedy karta graficzna (dźwięk pojawia się, gdy wykonywane są operacje na grafice).
  • Poziom 34  
    U mnie procesor przy obrotach wentylatora 860rpm ma temperaturę pokojową, więc odłączyć wentylator na chwile można :)
    Po starcie testu programem Super PI też pojawia się ten sam dźwięk. Myślę, że to będzie zasilacz, bo gdy przewijam szybko raz w jedną raz w drugą stronę forum to dźwięk jest silniejszy niż jak pracuje Super PI. Ten program jest dość stary i nie obciąża mi w 100% procesora (Core 2 Duo E6550) :)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Może również sie dopisze :) Potwierdzam tu posty kolegów. Podobnie o ile nie tak samo reagował zasilacz. Po wymianie zasilacza problem sie pojawił ponownie. Usterke usunąłem całkowicie przez przypadek, po kilku miesiacach gdy wymieniałem uszkodzone kondensatory przetwornicy na płycie. Po tym fakcie problem zniknął i nie występuje na zadnym zasilaczu.
  • Poziom 33  
    Też kiedyś słyszałem takie szmery u siebie.
    Jako, że jestem elektronikiem z zawodu potwierdzam podobny przypadek.
  • Poziom 34  
    Cewki na płycie na 100% :)
    W moim starym pudle z MSI kt7vt600 było to samo.