Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niezależne sterowanie kilkoma ledami

16 Wrz 2008 13:10 2366 13
  • Poziom 11  
    Witajcie. Nie macie może programowalnego układu, który pozwalałby sterować kilkoma diodami niezależnie i aby dało się to programować dowolnie? Tak żeby 2 ledy mrygały naprzemian, jedna mrygałą szybko 2 razy i czekała sekundy itp itd.?
  • Poziom 24  
    Tak mamy ! ...
    jest takich setki. Napisz dokładnie co chcesz zrealizować, wytyczne ile led-ów chcesz takim układem wysterować. To w jakiej kolejności będą migały to już tylko inwencja twórcza programisty.
  • Poziom 11  
    O dzieki za szybką odpowiedź. Układ ma być do makiety samolotu wiec diód ma być 2 na skrzydła 2 przód ogon i 4 dodatkowe.

Jeśli jest taka możliwość to jakby układ był zrealizowany w jak najmniejszej ilości komponentów (każdy gram się liczy) oraz miał łątwy dostęp do pinów progamowania to by było świetnie.

Z programowaniem jakoś sobię poradzę (już kilka atmeg się udało zaprogamować, ale o samym pisaniu programów pojęcia nie mam)

Dotychczas korzystałem z włącznika RC zrobionego z płytki uszkodzonego serwa a do niego połączone analogowe układy powodujące mryganie diód. Dopiero teraz kiedy odnalazłem analizator widma na atmedze przypomniałem sobie że można by użyć jakiś mikrokontroler w wersji smd.

Napiecie jakie w modelu mogę uzyskać to 5V (z odbiornika).

Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeśli każda dioda ma być niezależna, to potrzebujesz uC z minimum 8 pinami I/O, to by był np. attiny26. Jeśli sterowanie kilku diod jest takie samo (czyli zapalają się i gasną w tym samym czasie), albo naprzemienne (jedna się zapala gdy druga gaśnie), to możesz zmniejszyć liczbę wymaganych pinów, i może dałbyś radę zmieścić się w 8-pinowym attiny13 (5 pinów I/O, 6 jeśli zrezygnujesz z wielokrotnego programowania w systemie).

Jeszcze innym (pośrednim) pomysłem jest sterowanie multipleksowane, np. 3x3 (9 niezależnych diod) lub 3x2 (6 niezależnych diod).

Pozdrawiam,
    Dr.Vee
  • Poziom 32  
    Multiplexowanie to dodatkowe tranzystory...
    A niby dlaczego? Anody sterujesz jedną grupą portów, katody drugą grupą.

Jeśli potrzeba większego prądu niż wydajność portu, to i tak trzeba by było zastosować tranzystory.

Pozdrawiam,
    Dr.Vee
  • Poziom 32  
    Cytat:
    A niby dlaczego? Anody sterujesz jedną grupą portów, katody drugą grupą.

... i w taki oto sposób tracisz piny portu. Wystarczy nawet attiny13 a już możesz sobie sterować 6 ledami. Robisz sobie gniazdo ISP na goldpinach do podłączenia programatora i po problemie.

To nie jest matryca żeby wykorzystywać multiplexowanie.
    Zakładając 6 pinów I/O w attiny13 multipleksując możesz niezależnie sterować 9 ledami: anody do 3 portów, katody do 3 portów.

Pozdrawiam,
    Dr.Vee
  • Poziom 32  
    Ok ale do multiplexowania pasuje użyć już timera a nie wiemy na jakim poziomie jest autor tematu.
  • Poziom 12  
    Mając 6 pinów, multipleksując i wykorzystując dodatkowo stany wysokiej impedancji można nawet 15 diodami sterować, podłączając je na wszystkie możliwe sposoby pomiędzy te 6 pinów.
    Faktycznie. Nie ma to jak mała gimnastyka umysłowa :)

A jako że diody są asymetryczne, to w proponowanym układzie "każdy z każdym" można ich liczbę podnieść do 30.

Tylko jak to teraz zgrabnie oprogramować... ;)

Pozdrawiam,
    Dr.Vee
  • Poziom 35  
    Ahcinga napisał:
    Mając 6 pinów, multipleksując i wykorzystując dodatkowo stany wysokiej impedancji można nawet 15 diodami sterować, podłączając je na wszystkie możliwe sposoby pomiędzy te 6 pinów.

Bardzo nieefektywne rozwiazanie..
    Majac 3 piny w logice 3 stanowej mozemy wysterowac 6 ledow bez zadnych multiplexerow :)
  • Poziom 19  
    Panowie, to tylko makieta samolotu! Nie podniecajcie się tak.
    :D
  • Poziom 17  
    Skoro zajmujesz się modelarstwem, to na pewno znasz tę stronę:
    Wirtualny Klub Modelarzy RC

Było tam kilka tematów na temat oświetlenia samolotu. Były też linki do stron z dokładnym opisem gdzie jakie światło i sposób działania.
    Tu przykład:
    Sterownik oświetlenia

Niedawno w Włocławku były mistrzostwa świata makiet latających. Były ekipy ze stanów, RPA i innych odległych części świata. No i kurde można było się podniecić widząc sprzęty które przywieźli.
    Galeria z mistrzostw.