Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na głosniku dwucewkowym 80 W

*bodkowski* 16 Wrz 2008 15:36 4147 16
  • Subwoofer na głosniku dwucewkowym 80 W
    Witam. Jest to jakby odwrotka :D co widać na zdjęciach - głośnik jest przykręcony w podłogę obudowy. Odrazu mówię - moja pierwsza konstrukcja...:) Pierwszą napewno błędną rzeczą jest to że szkrzynia nie była liczona...budowane "na oko", ale musze przyznać że gra nieźle.
    Głośnik jest na przetworniku podobno Beyma - 25 cm średnicy.
    Nie ma na nim żadnych opisów.. ma 2 cewki 2 x 4 ohm.
    Obudowa zrobiona ze starych mebli..-wymiary zewnetrzne szer/głęb/wys 35cm/35cm/39cm. Grubość deski 2 cm
    Narazie gra pod wieżą i teraz zostaje mi kwestia jakiegoś wzmacniacza (robie offtopa ale moze pomożecie coś? :) ) (Mam w domu Filtr AVT 2449 mozna by go wykorzystać)

Ogólne koszta:
    Głośnik - 25 zł (po promocji od kumpla) :)
    Terminal - około 10 zł (dorobione jeszcze wejście na duży jack (nie widoczny na zdjeciu))
    Rury Bass Reflex - około 5 zł sztuka
    Narozniki - w sumie 16 zł
    Nóżki (Kolce) - w sumie 9 zł
    Obudowa oraz jej obicie za free:)
    Mile widziane komentarze pozytywne jak i negatywne;) Poniżej fotki :) (sory za jakosc, robione fonem:P)

Wnętrze - wytłumienie - jakiś filc zdobyłem grubości 1 cm:D

A to już wykończony box :)

A to dół kolumny - podłoga :D

Pozdrawiam :)

Fajne!
  • #2 16 Wrz 2008 17:41
    mnich13
    Poziom 15  

Sam zauważyłeś, że źle, że obudowa nie liczona więc nie będę cię poprawiał. Moim zdaniem to nie jest odwrotka, ale zwykły BR. Z zewnątrz ładnie wygląda, jeśli dźwięk ci sie podoba to fajnie :P w końcu to twoja kolumna.

• #3 16 Wrz 2008 19:07
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Post był raportowany Reg. pkt 8.3.
    Przeniosłem z: DIY Konstrukcje

• #4 16 Wrz 2008 19:11
    flackmistrz
    Poziom 9  

mnich13 ma racje jakbyś policzył litraż obudowy to by Ci grało jeszcze fajniej;) ale tak to konstrukcja spoko:) i ważne że Ci się podoba;d Pozdro

• #5 16 Wrz 2008 20:01
    *bodkowski*
    Poziom 13  

własciwie patrząc na to z drugiej strony, miałem zamiar policzyć pudełko:) ale prawda jest taka że nie miałem parametrów tego głośnika, jedyne co na nim pisze to ze cewka ma 4 ohmy

• #6 16 Wrz 2008 22:46
    pixi44
    Poziom 11  

Kolego mam pytanie: a mianowicie w jaki sposób przetwornik może mieć 2 cewki???

Pytam bo nie spotkałem się z czymś takim, może jest to wynik mojej wybrakowanej wiedzy...

Proszę o przybliżenie poruszonego przeze mnie problemu/ będę wdzięczny.

Pozdrawiam.

• #7 16 Wrz 2008 22:52
    quniq
    Poziom 21  

Są głośniki 2 cewkowe. Tzn tak to sie nazywa. W praktyce to wygląda tak, że na jednym karkasie nawinięte są 2 oddzielne cewki, dzięki czemu jest w produkowany silniejszy strumień elektromagnetyczny i mamy większe wychylenie membrany.
    Do autora: Gdybyś spróbował to zestroić, nawet na słuch, to przy tej powierzchni membrany, 2 cewkach i marce, miałbyś niezłe trzęsienie ziemii :)

• #8 17 Wrz 2008 11:05
    M.B.S.
    Poziom 21  

Zamieść jakieś zdjęcia samego przetwornika.
    Jakoś nie bardzo mi chce sie wierzyć, że ktoś odpsprzedał Beyme za 25 zł, ale cóż cuda sie zdarzają :).
    Z zewnątrz wyglada całkiem nieżle.

Robienie od podstaw obudowy i nie liczenie jej mija się z celem.
    Jakiej średnicy i długości masz otwory Br?
    Wiesz, że może okazać się, że możesz mieć zestrojoną obudowe na nawet kilkanaście (nie daj Panie kilkadziesiąt)Hz za wysoko?
    Próbowałeś eksperymentować z długością BR?
    Próbowałeś zatykać jeden otwór i sprawdzić jak gra?
    Pozdrawiam

Pixi44 - Zamiast dwóch warstw drutu na cewkę nawijane są cztery i odpowiednio łączone. Cewki w tych głośnikach służą do uzyskiwania żądanych impedancji.
    Można je łączyć szeregowo lub równolegle, przez co można wyciągnąć więcej ze wzmacniacza, który np. jest stabilny przy dwóch ohmach.

• #9 17 Wrz 2008 13:40
    *bodkowski*
    Poziom 13  

a więc mysle ze Pixi44 juz ma odpowiedź na pytanie.
    Teraz dalej, BR mają 7 cm średnicy / 12,5 długości. Żadnych eksperymentów nie robiłem ;D Nie stroiłem tego ani nic, poprostu zbita skrzynia i juz - zapewne błąd spory, ale nawet nie narzekam,a kiedyś w ramach nudów pokąbinuje moze coś jeszcze...
    Zdjęcia samego przetwornika, moze ktoś zna ten głośnik:):
    (na magnesie pisze tylko 2x4Ω)
    pozdrawiam

• #10 17 Wrz 2008 17:02
    aaadick
    Poziom 15  

Fajnie wygląda twój subek. Zapewne fajnie gra :D

Pozdrawiam

• #11 17 Wrz 2008 17:34
    M.B.S.
    Poziom 21  

Ładny spory magnes. Nic wiecej nie jestem w stanie powiedzieć. :)
    Najwazniejsze, żeby konstruktor był zadowolony z grania, ale naprawde kilka eksperymentów moze sprawić, ze pomyslisz ze podczas któregoś z nich zagra lepiej.
    Pozdrawiam

• #12 17 Wrz 2008 17:42
    *bodkowski*
    Poziom 13  

dzieki za uwagi:) pobawie się jeszcze moze z nim gdy tylko zorganizuje sobie jakiś niedrogi :D wzmacniacz do niego ;)

• #13 20 Wrz 2008 08:51
    igla
    Poziom 16  

Coś mi się wydaje że to nie jest głośnik Beymy,a jakieś chińskie no name...

• #14 20 Wrz 2008 12:12
    *bodkowski*
    Poziom 13  

juz kto wie czy nie... :P ale właściwie jestem zadowolony z niego bo nieźle gra a właściwie 25 zł za chocby takie chińskie no name to tez nie duzo xD

• #15 20 Wrz 2008 13:15
    kapitan planeta
    Poziom 28  

To jest głosnik z tuby samochodowej no name, widziałem taką na giełdzie z tym głosnikiem.
    Pewnie, że za taka kase jak gra, i ci sie podoba to git

• #16 20 Wrz 2008 16:29
    *bodkowski*
    Poziom 13  

to widze ze kolega "poleciał w kulki" sprzedając mi to...
    juz mam powód zeby sie go nie słuchać na przyszłośc zabardzo:D pozdrawiam:)

• #17 20 Wrz 2008 18:18
    M.B.S.
    Poziom 21  

Własnie na "kolegów" trzeba najbardziej uważać. Na przyszłość przy takim projekcie kup coś sprawdzonego, co ma podane parametry, najlepiej jakby była juz skonstruowana zwrotnica (to bardzo ułatwi). Wówczas dopiero przekonasz się co możesz zbudować :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME