Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rdzenie z odzysku do przetwornicy 12V>2*~40V AVT2732

16 Wrz 2008 16:16 2742 12
  • Poziom 20  
    Witam, chcę zrobić przetwornicę na bazie kitu AVT2732 (~12V>2x~40 moc ~200W).
    Mam jeden rdzeń ETD-34 z nieznanego materiału. Ale nie o nim mowa. Posiadam 6 kubków 42/29 z materiału F-1001 (mniej więcej odpowiednik ferroxcube 3B1) o AL 6500 (bez szczeliny). Pochodzą ze 100W zasilaczy mera-zap.
    Posiadam również 16 rdzeni (4 kształtki E wchodzą na jeden transformator czyli mam 4 trafa) E42/21/15 z nieznanego materiału i o nieznanym AL (sa bez szczeliny), pochodzą z zasilaczy 200W Mera-zap. Wyglądają w ten sposób: Link

Czy te rdzenie nadają się na trafa i dławiki wyjściowe do tej przetwornicy? Wygodne by były, bo mam do nich mocowania do radiatora i karkasy. Czy korzystniej od nich wypada użycie ETD-34?

W jakiś sposób trzeba będzie zmierzyć parametry drugiego rdzenia i ETD. W jaki sposób?

Pozdrawiam, tomek
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 33  
    Myślę że nawet nie trzeba mierzyć parametrów tych rdzeni. Wszystkie które nie mają szczeliny nadają się do przetwornicy caraudio ;)

Podaj tylko parametry przetwornicy takie jak napięcie wyjściowe, moc, rodzaj wzmacniacza/obciążenia i czy ma być stabilizacja. Policzymy ilości zwojów i drutów ;)

Nie rozumiem tylko w jaki sposób rdzeń może się składać z 4 kształtek :/
  • Poziom 39  
    Qwet napisał:
    Nie rozumiem tylko w jaki sposób rdzeń może się składać z 4 kształtek :/

W taki oto sposób:

rdzenie z odzysku do przetwornicy 12V>2*~40V AVT2732
  • Poziom 42  
    Znajomo mi te rdzenie wyglądają...
  • Poziom 20  
    Witam, jeśli rdzenie są znajome (polskiej produkcji) to które lepiej się na dają na transformator, a które na dławik??

Czy do jednego sterownika z jedną parą mosfetów można podłączyć 2 transformatory po 100-200W? Bo chyba tyle te rdzenie mają (może się mylę)...

Aha, z jaką max częstotliwością mogą pracować te rdzenie?

tomek
  • Poziom 33  
    Łączenie równoległe transformatorów raczej nie ma sensu, wystarczy delikatna nierówność przełożenia i wyjścia będą się kłócić, popłyną prądy wyrównawcze itp. Chyba że chcesz zasilać 2 oddzielne urządzenia, wtedy takie łączenie ma jakiś sens.

Maksymalna częstotliwość nie powinna cię interesować, w domowych warunkach i tak ciężko zrobić więcej niż 50kHz.
  • Poziom 27  
    Ale złożenie dwóch kształtek E równolegle ma sens by powiększyć Ae (przekrój transformatora). Szkopuł w tym, że trzeba samemu wykonać karkas :).
  • Poziom 33  
    Gdybym ja miał wykonać karkas, wziąłbym cienkie plastikowe płytki, poprzycinał odpowiednio i posklejał super glue ;)
  • Poziom 39  
    Karkas można wykonać z laminatu epoksydowo-szklanego bez miedzi, najlepiej cienkiego o grubości 0,8mm.
  • Poziom 19  
    Nie wiem czy nie zostanę okrzyczany przez moderatorów, ale nie chciałem Tworzyć nowego tematu, a moje pytanie odnosi się też do rdzeni do tej przetwornicy :
    Bo mam rdzeń i chciałem zapytać czy można by było jakoś określić jego parametry, jest to rdzeń pierścieniowy/ toroidalny:
    kolor: biały
    średnica - 3.1cm
    średnica wewnętrznego koła-1.9cm
    grubość 1.3cm
    chciałbym go wykorzystać do tej przetwornicy, lecz nie wiem jaką częstotliwość dobrać, czy można to jakoś obliczyć? albo doświadczalnie dobrać ?
    (mam już gotowy układ avt-2732 oraz do dyspozycji oscyloskop analogowy)
    Jeszcze pytanie, jaką moc mógłbym wyciągnąć z niego?
  • Poziom 42  
    -> Kuczus

Na podstawie takiego opisu nie da się określić parametrów rdzenia. Zacznij od nawinięcia na niego 10 zwojów i pomiaru indukcyjności. Tylko nie pytaj teraz, jak zmierzyć indukcyjność, bo jeśli nie masz dostępu do mostka RLC lub choćby miernika z wbudowanym pomiarem indukcyjności, to sobie raczej z tym nie poradzisz metodami technicznymi :(

-> lechoo

Wymiary się zgadzają ale nie wiemy, z jakiego materiału jest rdzeń. Stąd moje żądanie pomiaru indukcyjności - na tej podstawie da się sprawdzić, co to za materiał (z dużym prawdopodobieństwem).
  • Poziom 20  
    zmierzyłem indukcyjność mostkiem schemat z elektrody chyba nawet:
    Trafo 2xEE ma 0,46mH (przy 10 zwojach i pomiarze mostkiem przy 74kHz)
    ETD34 ma 0,17mH (10zw 120kHz)
    Kubek ma 0,162mH (10zw 125kHz)
    proszę powiedzieć czy te rdzenie nadają się na transformatory.

Czy żółte pierścienie z dławików wyjściowych z zasilaczy AT/ATX nadają się na dławiki wyjściowe przetwornicy audio?? (na jednym pierścieniu chciałem nawinąć dwa dławiki)