Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przepływowy podgrzewacz wody - dobry wybór?

edhel 16 Wrz 2008 16:17 51476 9
 • #1 16 Wrz 2008 16:17
  edhel
  Poziom 2  

  Witam wszystkich, jestem tu nowa, a potrzebowałabym opinii osób znających się na tym temacie. Uzrądzamy sobie mieszkanie na poddaszu, w łazience jest obecnie bojler (średniej wielkości) i nie mogę już na niego patrzeć, ciągle grzeje i chciałabym jakoś zaoszczędzić na prądzie (tylko on wchodzi w gre), więc pomyślałam o przepływowym podgrzewaczu wody. Poradźcie proszę czy to jest oszczędniejsze od bojlera i jaki byłby najlepszy. Do ogrzania byłby prysznic tylko, ewentualnie jeszcze umywalka. Kompletnie się na tym nie znam dlatego prosze o poradę. Jesli chodzi o instalację to jest 1-fazowa.

  Pozdrawiam

  0 9
 • #2 16 Wrz 2008 17:17
  adamjur1
  Poziom 39  

  No i w tej 1-fazowej instalacji jest kłopot. Przepływowy ogrzewacz grzeje szybko ale dużą mocą, rzędu 4-6kW. A to może być cała dostępna moc w waszej instalacji....
  Bojler pracowicie zmagazynuje ciepło w wodzie mocą 1,5 - 2 kW...
  A moze też grzać z wykorzystaniem dwutaryfowego rozliczenia..
  Pozdr.J.

  1
 • #3 16 Wrz 2008 17:23
  zdzicho44
  Poziom 22  

  Instalacja jest największy m problemem. Ogrzewacze przepływowe pobierają dużo prądu w czasie pracy i instalacja musi być do tego przystosowana. Może okazać się niemożliwe zainstalowanie takiego urządzenia ze względu na instalację. Bojler jest lepszym rozwiązanie w takim wypadku chociaż zabiera dużo więcej miejsca. Jesli chodzi o koszty podgrzewania wody to istotnej różnicy nie będzie.

  0
 • #4 20 Wrz 2008 13:41
  ANDYW6
  Poziom 24  

  Przepływowy zużywa mniej energi, wiem bo mam.Tylko przewód zasilający może stanowić kłopot.

  0
 • #5 20 Wrz 2008 20:09
  edhel
  Poziom 2  

  Z tymi fazami w domu to tak, ze jest ich wiecej, na górze jest po prostu osobna(tam gdzie mieszkamy) tak ze jak będziemy chcieli podłączyć podlicznik to nie ma problemu z jego instalacją(prosty rachunek), a jeśli chodzi o przepływowy to w domu jest wiecej faz czy to się liczy?

  0
 • #7 23 Wrz 2008 10:22
  wnowak
  Poziom 11  

  edhel napisał:
  Kompletnie się na tym nie znam dlatego prosze o poradę. Jesli chodzi o instalację to jest 1-fazowa.
  Pozdrawiam


  Podgrzewacz przepływowy jest oszczędniejszy od podgrzewacza pojemnościowego, gdyż w pojemnościowym woda jest podgrzewana cały czas i część energii jest potem tracona. Dlatego na Zachodzie wyrzucane są wszystkie baniaki i można je tanio kupić w supermarketach.

  Podgrzewacz przepływowy jak najbliżej miejsca poboru wody jest najoszczędniejszy. Woda jest podgrzewana natychmiast i nie ma niepotrzebnych strat energii. Jednakże podgrzewacz przepływowy pobiera w krótkim momencie (chwilowo) dużo energii, czyli wymaga dużej mocy, a potem jak zakręcisz kran to już nic nie bierze. Zatem trzeba mieć podciągnięte grube przewody elektryczne dobrą instalacją do punktu montażu podgrzewacza. Najlepiej 5 x 4mm kwadratowe.

  Jeśli chodzi o firmę, to po analizie Internetu, doświadczeń znajomych, rozmowach ze sprzedawcami i telefonach do producentów doszedłem do wniosku że najlepsze elektryczne podgrzewacze przepływowe produkuje Clage Link. Całkiem tanio niektóre z ich modeli można kupić w Castoramie. Moc konieczna zależy od tego jaki rodzaj poboru wody. Najmniej potrzebuje umywalka tylko do mycia rąk w WC (jak u mnie), nieco więcej zlewozmywak, a najwięcej prysznic. W tym celu też zwiększyłem moc w swoim mieszkaniu do 14 kW (3 x 25A) i poprowadziłem zupełnie nową instalację. Jeden obwód mam wydzielony do tego podgrzewacza. Rodzaj, grubość przewodów oraz wymagany bezpiecznik są podane w tabelce zależnie od mocy podgrzewacza. Najlepiej weź ze sterowaniem elektronicznym, wtedy masz stabilną temperaturę niezależnie jak odkręcisz kurek. Dodatkowo najwyższe modele mają zabezpieczenia, że się nie załączy na sucho. Seria C jest do umywalek, a seria D (mocniejsza) do pryszniców. Zastosowanie perlatora lub dedykowanej baterii zmniejsza potrzebną moc podgrzewacza. Jak kupiłem do umywalki w WC M3/ENM i spisuje się rewleacyjnie. W 100% wystarcza do wygodnego umycia rąk w gorącej wodzie. Nie jest to taki "strumyczek" jak w innych rozwiązaniach np. "Dafi". Ciężko jest to przetestować, bo w żadnym sklepie nie ma możliwości testowego umycia rąk. Proponuję testy w toaletach na stacjach benzynowych. Tam mają różne modele, więc możesz sobie wyrobić opinię.

  0
 • #8 15 Paź 2008 23:07
  prima22
  Poziom 2  

  Największy problem przy ogrzewaczu przepływowym to moc pobierana w danej chwili. Nie chodzi nawet o jakość instalacji ale o nową politykę zakładów energetycznych. Już teraz w taryfach dotyczących działalności gospodarczej płaci sie bardzo dużo za tzw. moc zamówioną - nie ważne ile zużywasz - masz płacić za gotowość dostarczenia określonej mocy. Jesli przekroczysz moc zamówioną płacisz kary. Pracownicy zakładu energetycznego twierdzą ,że w ciągu kilku lat wezmą się za taryfy dla gospodarstw domowych. Wtedy brzydkie baniaki wrócą do łask.

  0
 • #9 19 Lut 2014 15:02
  michailek
  Poziom 2  

  wnowak a ja się nie zgodzę z tym, że dafi to jest tylko "taki strumyczek". mamy ten podgrzewacz i korzystamy z niego normalnie, więc az nie chce mi sie wierzyc w to co piszesz... byłem sceptycznie nastawiony na początku, ale żona namówiła, więc kupiliśmy, bo ja rozważałem i tak bojler, ale że kasowo mieliśmy drobne problemy to jednak wybraliśmy tańszą wersje i źle na tym jednak nie wyszliśmy ;)

  0
 • #10 19 Lut 2014 20:22
  Zbigniew Rusek
  Poziom 34  

  Jeżeli podgrzewacz przepływowy ma zapewnić pełny komfort ciepłej wody (normalny strumień prysznica, w miarę szybkie napełnienie wanny), to musiałby mieć moc ok. 20kW (czyli zbliżoną do piecyka gazowego), a to jest możliwe tylko poprzez zasilanie trójfazowe i to wtedy, gdy instalacja jest dostosowana do dużych obciążeń. Jednofazowe przepływowe podgrzewacze wody (3,5kW - taką moc można podłączyć jeszcze do normalnego gniazdka z uziemieniem), dają malutki strumyczek umiarkowanie ciepłej wody. Prysznic mógłby działać przy mocy podgrzewacza rzędu 10-12kW (to bezwzględnie wymaga zasilania prądem trójfazowym - w przypadku 1 fazy byłyby to natężenia prądu rzędu 50A lub nieco więcej). Pozostaje więc zostawić bojler. Owszem, zabiera dużo miejsca, ale nie wymaga dostosowania instalacji elektrycznej do obciążeń tak dużą mocą (zwykle czajnik ma większą moc niż bojler).

  0