Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie zasilające wzmacniacz samochodowy ?

16 Wrz 2008 17:41 1131 12
  • Poziom 17  
    Koledzy chciałbym się zapytać czy wzmacniacz samochodowy wytrzyma 18V czy takie napięcie będzie szkodliwe dla wzmacniacza ?
  • Poziom 13  
    zazwyczaj sprzęt car audio jest budowany na napięcie jakie może zapewnić samochód czyli około 14,5V a kondensatory w tego sprzętach są zbudowane na 16 V
    moim zdaniem powinien wytrzymać ale sam bym nie próbował bo nie wiadomo jak by długo działał
    pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Kolego zapytałem o 18V dla pewności a z transformatora tego co mam jest dokładnie 15,8V to jeśli podłącze to na pewno będzie spadek napięcie tylko czy przy samym podłączeniu nic się nie stanie ??
  • Poziom 13  
    to czyli rozumiem że chciałbyś użyć tego wzmacniacza w domu poprzez podłączenie do sieci 230V??
    jeśli tak to za transformatorem powinieneś umieścić prostownik najlepiej z układem stabilizującym napięcie dobrany pod moc wzmacniacza... w dodatku powinieneś znać moc transformatora i oszacować czy wytrzyma obciążenie jakim będzie dla niego wzmacniacz
  • Poziom 17  
    Origin ja o szczegóły nie pytam bo wiem co ma i jak być ale pytam o to czy podczas podłączenia nie zaszkodzi takie napięcie jak napisałem wcześniej. Tylko ta informacja mnie interesuje. ??
  • Poziom 13  
    15,8V napięcia stałego powinien wytrzymać
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    15,8 V x 1,4 (tj. √2) daje nam 22,12 V i od tego wyniku należy odjąć spadek na 2 diodach prostowniczych czyli 22,12 V minus 1,2 V daje nam 20,92 V , do takiej wartości naładują się kondensatory hmmm...cokolwiek dużo napięcia na samochodowy sprzęt .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 17  
    Kolego ale to 15,8V to już jest po wyprostowaniu przez mostek i po odfiltrowaniu (kondy 4x4700uF) tylko beż żadnego stabilizatora i dlatego mówię że napięcie po podłączeniu spadnie.
  • Poziom 30  
    Skoro masz niecałe 16V stałego już to ze spokojem da rade, bo jak piszesz napięcie pewnie lekko siądzie (chociaż zależy to jaki mocny transformator masz).
  • Poziom 17  
    Koledzy a czy do sterowania wzmacniaczem wystarczy przewód o przekroju 1mm2 ??
  • Poziom 15  
    Jeżeli chodzi kabel remone to starczy.
  • Poziom 17  
    Tak o remote wydawało się mi że 1mm2 będzie dobry ale dla pewności nie zaszkodzi zapytać.