Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Okładka na płytę CD - szablon + instrukcja

miro88 16 Wrz 2008 18:08 19715 0
 • #1 16 Wrz 2008 18:08
  miro88
  Poziom 24  

  Dosyć często zachodzi potrzeba wykonania, a potem wydrukowania okładki dla siebie lub kogoś innego na płytę CD.
  Przygotowałem do tego szablon zawierający przód (front) oraz tył - (back) okładki. Szablon przygotowałem w programie CorelDraw.

  1) Wykonanie retuszu, kadrowanie w programie do obróbki zdjęć np. Photoshop, Corel Photo-Paint, Corel Paint Shop Pro itp.
  2) Gdy pliki mamy gotowe pozostaje zaimportować je do szablonu w Corelu.
  3) Następny krok to wpisanie takich samych wymiarów plików jpg jak ramki i wyśrodkowanie do ramek.
  4) Aby łatwiej było rozcinać okładki, zdjęcia powinny znajdować się poniżej ramek (kombinacja klawiszy SHIFT+PgDown lub Ctrl+PgUp) przez co będą widoczne czerwone ramki.
  5) Często zdarza się, że tył okładki nie posiadają tzw. boczków (opis na boku opakowania płyty). Wtedy albo ręcznie dodajemy tekst w pionie albo (jeśli istnieje taka możliwość) rozciągamy tylną część okładki na całą szerokość w szablonie.
  6) W zależności od zapotrzebowania jaką ilość okładek planujemy wydrukować, można dodać kilka stron w tym samym pliku poprzez polecenie Układ/wstaw stronę a następnie wklejenie szablonu do poszczególnych stron.
  7) W większości mapy bitowe są w formacie RGB a przed drukowaniem zalecam dokonanie konwersji na CMYK poprzez polecenie Mapy bitowe/przekształć w mapę bitową i tu wybrać CMYK 32-bity.
  8 ) Teraz pozostaje wydruk na drukarce kolorowej lub zapisanie pracy jako PDF-a (koniecznie z ustawieniem pdf z ustawieniami drukarskimi) i zaniesienie jej do firmy oferującej usługi kolorowego wydruku. Obecnie koszt jednej strony A4 kształtuje sie na poziomie ~2,50zł/szt. w zależności od ilości drukowanych sztuk.
  9) Po wydrukowaniu czas na rozcięcie. Polecam do tego celu nożyce z jak najdłuższymi krawędziami tnącymi bo znacznie skraca czas wycinania. Następnie w miejscu dwóch pionowych linii zaginamy papier (zagięte części to boczki z szablonu).
  10) Gdy mamy gotowe arkusze do płyty, po otwarciu opakowania na płytę delikatnie wyciągamy czarną formę na której się osadza płytę i tak wkładamy wydruk (rzecz jasna tył:)). Pozostaje jeszcze przednia okładka i już możemy cieszyć się wyglądem okładki płyty AUDIO CD jak oryginał 8-)

  P.S. Wymiar w szablonie przodu a konkretnie jej szerokości może ulec zmianie ponieważ natrafiłem na różnego rodzaju pudełka BOX gdzie szerokość na przedni wydruk jest raz mniejsza lub większa o ok. 2 mm. Natomiast wysokość oraz tył pasują jak ulał.
  Szczególnie należy uważać przy wyciąganiu czarnej formy z okładki gdyż jest to bardzo łamliwy materiał. Jeśli część się nadłamała to polecam sklejenie klejem kropelka lub podobnym.

  0 0