Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik instalacji elektrycznych.

kubek107 16 Wrz 2008 20:15 9259 18
  • #1 16 Wrz 2008 20:15
    kubek107
    Poziom 13  

Witam!

Poszukuje miernika do pomiaru zerowania i rezystancji przewodów elektrycznych (do 1 kV). Ogólnie najlepiej żeby dało się wykonać podstawowe pomiary instalacji elektrycznych. Do tej pory wykonywałem pomiary ale nie na swoim mierniku, teraz chciałem zakupić taki miernik dla siebie.
    Prosiłbym o propozycje (niedrogich) mierników, którymi będę mógł wykonać w/w pomiary. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

0 18
  • Megger
  • #2 17 Wrz 2008 06:55
    bonanza
    Spec od Falowników

Jeden z najtańszych to KEW6010 z Bialla. Można narzekać na ciągłe przekładanie kabli, ale coś za coś. Do okazjonalnych pomiarów jest OK.

0
  • Megger
  • #3 17 Wrz 2008 16:57
    kubek107
    Poziom 13  

A jeszcze jakieś propozycje? Tak żebym miał wybór. Może być nawet trochę droższy do około 3k zł. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

0
  • #4 17 Wrz 2008 17:13
    bonanza
    Spec od Falowników

Popularne, wygodne w obsłudze i zgodne z krajową konwencją (opisy, kolory, typy wtyczek itp.) są przyrządy SONEL.

0
  • #5 17 Wrz 2008 18:11
    alfaam
    Poziom 19  

A co to pomiar zerowania ?

0
  • #6 17 Wrz 2008 20:03
    Telex
    Poziom 26  

Kiedyś było "pomiar skuteczności zerowania" - teraz jest "pomiar i sprawdzenie warunku szybiego wyłączenia". Prościej mówiąc jest to samo. Sprawdzamy czy w czasie <0,2s zostanie spełniony warunek - prąd zwarciowy zmierzony > od prądu wyłączenia zabezpieczenia (w czasie <0,2s).

0
  • #7 17 Wrz 2008 20:34
    alfaam
    Poziom 19  

Dzięki kolego tylko że ja to wiedziałem kolega to wiedział, a kolega kubek poszukuje miernika do pomiaru pętli zwarcia a nie do pomiaru zerowania !! oraz miernika do pomiaru rezystancji IZOLACJI przewodów elektrycznych a nie miernik do pomiaru rezystancji przewodów, bo do tego wystarczy omomierz. Sorki, czepiam się ale ktoś kto chce wykonywać pomiary musi wykazać się podstawową wiedzą w tej dziedzinie.

0
  • #8 17 Wrz 2008 20:57
    kubek107
    Poziom 13  

Kolego "alfaam" radzę czytać pierwszego posta. Jest tam napisane "pomiar zerowania", pomiar rezystancji przewodów oraz pomiar rezystancji izolacji czego zapomniałem dodać. Gdybym nie wiedział co to pomiar zerowania to bym nie pytał o miernik do pomiaru zerowania. Prosiłbym żebyś nie wymądrzał się bo takich jak Ty jest na elektrodzie sporo. Dużo piszą a żaden nie pomoże.

Dziękuję za konkretną odpowiedz koledze "Telex". Prosiłbym tylko o propozycje miernika do w/w pomiarów. Z góry dziękuję.

Dodano po 12 [minuty]:

Czego oczekuje od miernika:

- pomiar zerowania

- pomiar rezystancji izolacji przewodów

- podstawowe pomiary (prąd do 100 A może być nawet więcej, napięcie 1kV lub wiecej)

- cena około 3k zł

Może ta forma będzie bardziej przejrzysta i widoczna dla wszystkich.

0
  • #9 17 Wrz 2008 21:09
    Telex
    Poziom 26  

alfaam napisał:
    Dzięki kolego tylko że ja to wiedziałem kolega to wiedział, a kolega kubek poszukuje miernika do pomiaru pętli zwarcia a nie do pomiaru zerowania !! oraz miernika do pomiaru rezystancji IZOLACJI przewodów elektrycznych a nie miernik do pomiaru rezystancji przewodów, bo do tego wystarczy omomierz. Sorki, czepiam się ale ktoś kto chce wykonywać pomiary musi wykazać się podstawową wiedzą w tej dziedzinie.

Kolego,
    Osobiscie używam MPI-511 do pomiarów instalacji, MIE-5000 do pomiarów rezystancji izolacji przy pomiarach powyżej 1kV oraz MRU101 do pomiarów rezystanci uziemień. Więc proszę nie ucz mnie do czego służy miernik uniwersalny z pomiarem rezystancji. Przy pomiarach są potrzebne kwalifikacje i zdrowy rozsądek co do oceny wyników pomiarów. Oczywiście część pomiarów mozna wykonac metodą techniczną, tylko po co się męczyć.

P.S. Posiadam też stosowne to tego uprawnienia.

Dodano po 0 [sekundy]:

kubek107 napisał:
    Kolego "alfaam" radzę czytać pierwszego posta. Jest tam napisane "pomiar zerowania", pomiar rezystancji przewodów oraz pomiar rezystancji izolacji czego zapomniałem dodać. Gdybym nie wiedział co to pomiar zerowania to bym nie pytał o miernik do pomiaru zerowania. Prosiłbym żebyś nie wymądrzał się bo takich jak Ty jest na elektrodzie sporo. Dużo piszą a żaden nie pomoże.

Dziękuję za konkretną odpowiedz koledze "Telex". Prosiłbym tylko o propozycje miernika do w/w pomiarów. Z góry dziękuję.

Dodano po 12 [minuty]:

Czego oczekuje od miernika:

- pomiar zerowania

- pomiar rezystancji izolacji przewodów

- podstawowe pomiary (prąd do 100 A może być nawet więcej, napięcie 1kV lub wiecej)

- cena około 3k zł

Może ta forma będzie bardziej przejrzysta i widoczna dla wszystkich.

Ogólnie polecam MPI-511 - Pętla zwarcia, Pomiar RCD, Rezystancja izolacji do 1kV (250V,500V,1kV). Mozliwośc pomiaru cos, oraz parametrów przy uzyciu cęgów (posidam takowe - wada brak możliwości pomiarów przy napieciu pow. 240V - miedzyfazowo). Możliwość pomiaru rezystancji uziemień przy rozłączeniu uziomów wielokrotnych z uzyciem dodatkowej sondy do pomiaru "zera ziemi - odniesienie" i użyciem przewodu fazowego jako źródło prądowe i napięciowe.

P.S. Do 250A ciagłego obciażenia nie jest potrzebny miernik silno-prądowy.

0
  • #10 17 Wrz 2008 21:23
    kubek107
    Poziom 13  

Serdecznie dziękuję za konkretną odpowiedź :)

Widzę, że jest jeszcze kilku ludzi na elektrodzie, którzy chcą naprawdę pomóc a nie się wymądrzać.

Dziękuję i pozdrawiam.

0
  • #11 17 Wrz 2008 23:30
    alfaam
    Poziom 19  

kubek107 napisał:

No to napisz kolego co to te zerowanie
    Najpierw do książek zajrzy, a potem bierz się za pomiary.

0
  • #12 18 Wrz 2008 08:39
    jorgkrab
    Poziom 20  

To tak na boku

Nazwa zerowanie pochodzi z czasów, gdy nie wyróżniano osobnych przewodów neutralnych (PN) i ochronnych (PE), lecz oprócz przewodów fazowych był jedynie uziemiony przewód zerowy. Pojęcia zerowanie, przewód zerowy oraz sprawdzenie skuteczności zerowania są mocno zakorzenione w języku elektro-instalatorów, choć aktualnie już przestarzałe. Przewód zerowy został zastąpiony przez przewody PN, PE, lub PNE, w zależności, jaką funkcję spełniają, natomiast system zerowania zastępowany jest pojęciem system samoczynnego szybkiego odłączenia zasilania.

Pozdrawiam.

0
  • #13 18 Wrz 2008 18:53
    kubek107
    Poziom 13  

alfaam napisał:

No to napisz kolego co to te zerowanie
    Najpierw do książek zajrzy, a potem bierz się za pomiary.

Radzę najpierw nauczyć się pisać (zajrzyj do słownika języka polskiego), a dopiero później wypowiadać się na forum.

Pojęcie zerowania zostało już wyjaśnione przez kolegów.

0
  • #15 18 Lut 2009 08:24
    gadem
    Poziom 16  

Polecam Sonel MIE-500 lub jest teraz zestaw promocyjny w Sonelu dwa mierniki w walizce (MIE-500 i MIC-3) nazwa zestawu WME-1 cena w promocji około 2000 zł

0
  • #16 12 Paź 2013 21:10
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 12 Paź 2013 21:33
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Bronek22 napisał:
    Przewód zerowy może być nieuziemiony

Kolego Bronku w sieci IT .
    A teraz rys historyczny od Doktora Musiała cytat;
    W polskich Przepisach Budowy
    Urządzeń Elektrycznych z roku 1960 [34] można znaleźć definicję przewodu zerującego: „Prze-
    wód zerujący jest to przewód łączący część zerowaną z przewodem zerowym. W przewodzie
    tym w zwykłych warunkach pracy nie płyną prądy robocze ani wyrównawcze” i wymagania
    dotyczące jego stosowania. Mimo to wielu dowiedziało się o nim dopiero w końcu wieku.

0
  • #18 12 Paź 2013 21:44
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Potwierdzam.
    Potwierdzają również moje stare książki mające już ho ho ho. A może i więcej. :D

Miernik instalacji elektrycznych.

0