Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

enkoder Absolutny wieloobrotowy - pełne obroty bez Uzas

epikur 17 Sep 2008 09:40 4499 5
 • #1
  epikur
  Level 11  
  Witam,

  Budowa enkodera absolutnego jednoobrotowego gwarantuje zawsze poprawny odczyt jeśli chodzi o kąt w jakim się wał znajduje, nawet jeśli wyłączymy zasilanie i będziemy ruszać wałem to po włączeniu natychmiast uzyskamy rzeczywisty kąt w jakim się znajduje wał.

  Pytanie:
  Czy zawsze enkodery absolutne wieloobrotowe gwarantują że w przypadku braku zasilania i obróceniu wału o kilka pełnych obrotów, to przy włączeniu zasilania uzyskamy poprawną wartość wykonanych pełnych obrotów oraz kąta?

  Mam enkoder absolutny wieloobrotowy który tak ma. ale chcę wiedzieć czy tak jest dla każdego czy za każdym razem musze sprawdzać w datasheet dla danego modelu.
 • #2
  Telex
  Level 28  
  Oczywiście Uzas odłączysz, ale zawsze jest podtrzymanie (np. z serwonapędu) tak jest w napędach fanuc'a. Generalnie Przy układach z podtrzymaniem ważne jest zasilanie bateryjne. A podczas uruchomienia nawet enkodera absolutnego, zeby określic położenie to musisz choć troszkę ruszyć osią aby odczytać pozycję, albo układ elektroniczy poda ci ją natychmiast po włączeniu (bo pamieta i odczytuje po wyłączeniu zasilania podstawoego).

  Są stosowane różne rozwiązania żalezy o co ci konkretnie chodzi.
 • #3
  Anonymous
  Level 1  
 • #4
  *paweł*

  Automation specialist
  Inną sprawą jest ustawienie remanencji w układzie.Enkoder to nic innego jak impulsator.Jeśli chcesz mieć pewność co do położenia to załóż czujnik który będzie ustawiał układ po zaniku zasilania w pozycji zerowej i od niej będzie reszta ustawiana zależna od enkodera.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #5
  e-czujniki.pl
  Level 12  
  Właśnie po to używa się i po to zostały skonstruowane enkodery absolutne, aby w każdej sytuacji i w dowolnej chwili wskazać poprawne położenie wału.

  Większość enkoderów absolutnych posiada system tarcz kodowych sprzężonych przekładniami mechanicznymi, które wskazują zawsze unikalne położenie wału. Nawet jeśli wyłączysz zasilanie enkodera, obrócisz wał i ponownie włączysz Uzas - enkoder wskaże Ci położenie uwzględniające to przesunięcie - po prostu odczyta je z tarcz kodowych.

  Są również enkodery absolutne jednotarczowe, które posiadają pamięć elektroniczną podtrzymywaną zasilaniem bateryjnym. Enkodery takie posiadają tarcze dające unikalne położenia tylko dla jednego obrotu, ale dzięki temu, że mogą zapamiętać ile razy i w którą stronę tarcza wykonała pełny obrót - mogą wskazywać unikalne wartości położenia dla wielu obrotów. Bateria działa przez około 10 lat.

  Ustalanie mechanizmu maszyny w puncie zerowym jest konieczne jeśli używasz enkoderów inkrementalnych i gdzieś tam w sterowniku lub liczniku zliczasz sobie impulsy. Używając enkoderów absolutnych "zerowanie" układu mechanicznego po zaniku zasilania nie jest konieczne, chyba że sama aplikacja tego wymaga z jakichś innych powodów.

  _________________________________________________________
  Innowacyjny system zakupów czy zwykłe aukcje? - www.e-czujniki.pl
 • #6
  epikur
  Level 11  
  Dzięki "e-czujniki.pl" za wyczerpującą odpowiedź.
  Opisuję teraz enkodery i tej informacji nie miałem.

  Pozdrawiam.