Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka przyłącza napowietrznej linii zasilającej dom

17 Wrz 2008 10:25 4801 22
  • Poziom 13  
    Witam
    Po przebudowie dachu muszę mieć przerobione przyłącze linii zasilającej (przewód przyłączeniowy, który szedł na zewnątrz teraz znalazł się pod dachem). Obecnie zabezpieczenie przedlicznikowe znajduje się wewnątrz budynku. Elektrycy stwierdzili, że w obecnej chwili nie jest to już zgodne z przepisami i trzeba je zamontować na zewnątrz budynku.
    Poza tym elektrycy mają mi także wyciągnąć przewód na górę budynku ponieważ w przyszłości poddasze ma mieć osobny licznik elektryczny.
    Chciałbym się poinformować czego przypilnować przy tych pracach aby było to dobrze zrobione (przekroje przewodów itp). ?
    Czy w przypadku drugiego licznika na górze zabezpieczenie przedlicznikowe powinno być podwójne czy jedno o większym amperażu?
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 19  
    Robert_sw napisał:

Po przebudowie dachu muszę mieć przerobione przyłącze linii zasilającej (przewód przyłączeniowy, który szedł na zewnątrz teraz znalazł się pod dachem). Obecnie zabezpieczenie przedlicznikowe znajduje się wewnątrz budynku. Elektrycy stwierdzili, że w obecnej chwili nie jest to już zgodne z przepisami i trzeba je zamontować na zewnątrz budynku.

Możesz jaśniej, jakie przyłącze, gdzie co zostało przebudowane itp najlepiej narysuj. No i co za elektrycy.
  • Poziom 23  
    Kolego Robert ,Zleć przeróbki tegoż przyłącza komuś kto ma "papiery"
    wykona robotę, zrobi pomiary, napisze stosowne protokoły.Następnie
    całość zalegalizuje w ZE ,on powinien wiedzieć co i jak zrobić.Ty Sam nic
    nie Kombinuj i nie Sprawdzaj kogoś skoro Sam Nie Masz zielonego
    pojęcia o tym co Chcesz mieć zrobione.
  • Poziom 13  
    Przekroje przewodow sa zalezne od mocy przylaczeniowej, a co do zabezpieczenia przedlicznikowego to zalezy czy ten drugi licznik ma byc licznikiem zalozonym przez ZE czy podlicznikiem. Generalnie WLZ wykonuje sie przewodem 4x10 kwadrat. A najlepiej to zastosuj sie do rad kolegi Elmont
  • Poziom 22  
    Przyłącze możesz wymienić zgłaszając się do ZE ale będziesz czekał i też trzeba zapłacić ,szybciej będzie dogadać się z pracownikami Pogotowia Energetycznego napewno ci pomogą .Co dolicznika to każdy licznik ma miec swoje zabezpieczenia napewno możesz dać główne jedno wieksze ale trzeba założyć osobne na każdy licznik, ale to dostaniesz w warunkach jak wystąpisz o zabudowa drugiego licznika.
  • Poziom 11  
    I mają racje ci elektrycy :) Jeśli chodzi o przyłącze do twojego domu napewno musi być wykonane przewodem izolowanym typu ASXsn 4x16mm² jeśli masz przyłącze trójfazowe. Przekrój WLZ-tu musi być o połowe mniejszy od przekroju przyłącza w tym przypadku 10mm² bo 8mm² niema takiego przekroju, rodzaj zabezpieczenia przedlicznikowego zależy od mocy przyłączeniowej jaki masz "wykupiony". Jeśli ten drugi licznik ma być założony przez ZE to musisz wystąpić do ZE o warunki i przydział mocy, ale wnioskuje że pewnie ma to być podlicznik a rodzaj zabezpieczenia dla niego uzależniony od tego jaki przydział mocy "dla niego przewidujesz"
  • Poziom 13  
    Panowie czy są jakieś przeciwwskazania żeby prowadzić przewód ASXsn w rurce karbowanej, po drewnie pod dachem?
  • Admin Elektroenergetyka
    Kolego zaczynasz kombinować.
    Odnoszę wrażenie, że za wszelką cenę chcesz zrobić po swojemu i szukasz poparcia gdzie się da.
    Masz elektryków na budowie?
  • Poziom 13  
    Elektrycy już przerobili przyłącze tylko nie jestem pewien czy jest to właściwe że poprowadzili właśnie tego ASXsn tak jak napisałem; dlatego pytam o waszą opinie.
  • Poziom 33  
    domal7 napisał:
    Jeśli chodzi o przyłącze do twojego domu napewno musi być wykonane przewodem izolowanym typu ASXsn 4x16mm² jeśli masz przyłącze trójfazowe.

Czy aby napewno 16mm² ? W Rejonie Energetycznym Poznań min. to 25 mm².
    domal7 napisał:
    Przekrój WLZ-tu musi być o połowe mniejszy od przekroju przyłącza w tym przypadku 10mm² bo 8mm² niema takiego przekroju,

A o tym to pierwsze słysze ;)
    Robert_sw napisał:
    Elektrycy już przerobili przyłącze tylko nie jestem pewien czy jest to właściwe że poprowadzili właśnie tego ASXsn tak jak napisałem; dlatego pytam o waszą opinie.

Czyli musztarda po obiedzie.
  • Poziom 13  
    Arturo2005 czyli uważasz że to nie powinno być tak prowadzone?
  • Poziom 13  
    Arturo2005 napisał:
    Czy aby napewno 16mm² ? W Rejonie Energetycznym Poznań min. to 25 mm².

Zastanawia mnie na jakiej podstawie dobrano te minimum, obciążalność prądowa ASXSn 16mm² to 96A, ciekawe które gospodarstwo domowe pobierać będzie taki prąd
  • Poziom 33  
    Z tym pytaniem to proponuje udac się do Zakładu Energetycznego. Pewnie tam odpowiedzą.
  • Poziom 13  
    a co z moim pytaniem?
  • Poziom 13  
    JK60 napisał:
    Witam
    Zgadzam się z Arturo2005, w Warszawie też na przyłączach ZE wymaga min. 25 mm².
    Jeżeli chodzi o rurkę karbowaną to jest jakoś pomocowana na uchwytach ? Czy jest to szara rura - podobna do tej:
    http://www.najpewniej.pl/anons.php?nr=7432&naz=Us%C5%82ugi

Jest mocowana na uchwytach, wygląda raczej na zwykłą PVC.
  • Poziom 13  
    Robert_sw napisał:
    wygląda raczej na zwykłą PVC.
    zwykłą tzn. bezbarwną ?
    No cóż, mogę tylko napisać że ja zastosowałbym rury trudnopalne.
  • Poziom 33  
    Wystarczy poczytac ze zrozumieniem i byście głupot nie pisali
    Cytat:
    Charakterystyka materiału:

Materiał trudnopalny wyróżniający się niewielkimi zmianami współczynnika zmian elektrycznych i przenikalności elektrycznej względnej w szerokim zakresie częstotliwości i temperatur. Wykazuje szczególnie dobre parametry plastyczności i udarności. Odkształcalność mała powrotna.

Dodano po 1 [minuty]:

Robert_sw napisał:
    a co z moim pytaniem?

Jest jak najbardziej OK
  • Poziom 13  
    Arturo2005 napisał:
    Wystarczy poczytac ze zrozumieniem i byście głupot nie pisali

JK60 napisał:
    mogę tylko napisać że ja zastosowałbym rury trudnopalne.
    opis dotyczy rury z polietylenu modyfikowanego (LDPE), rury instalacyjne są wykonywane z różnych materiałów, te np są palne:
    http://ingremio.pl/produkty/elektroinstalacja_i_telekomunikacja/_rura_elektroinstalacyjna/
    a z opisu pytającego nic nie wynika.

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    kolor jasno szary
  • Poziom 13  
    Rury instalacyjne w większości są trudnopalne, myślę że elektrycy układający przewody wiedzą co robią i jest OK.
    Na przyszłość nie prościej byłoby po prostu spytać ich czego używają ?
  • Poziom 11  
    jeśli ja bym miał odbierać robotę to na pewno bym jej NIE odebrał, puszczając ASXsn w rurce karbowanej do tego "pion" a nawet i WLZ-et i to w drewnianym domu, powinoo być w rurce PCV RL na specjalnych uchwytach są do tego i złączki (groszowe sprawy). Kto widział stosować rury karbowane w drewnianym domu ??? buhaha, tego typu rury stosuje się pod tynkiem.
  • Poziom 12  
    Niektórzy tutaj piszą że trzeba się zapytać tych co to montują - no a właściwie to po co ich sprawdzać!!! A ja się tutaj nie zgadzam ponieważ elektryk elektrykowi nie równy wielu elektryków nie dokszatłca się i nawet nie wie co to jest wyłącznik różnicowo prądowy i po co jest przewód PE przeciez można w gniazdku połączyć z Neutralnym i bedzie to samo a jednak nie!!! Nie wspomnę tutaj o doborach zabezpieczeń i grubości przewodów pod nie oraz sposobie prowadzenia instalacji - na ukos!!! Ci goście mają uprawnienia i od wielu lat z fajką w zębach partaczą robotę. A egzamin SEP? co za problem są miejsca w Polsce gdzie może go zdać każdy:)! Generalnie zalecam sprawdzanie elektryków choćby poprzez zapłacenie innemu elektrykowi (niekoniecznie instalator) bo jak się już położy tynki to jest problem - trzeba czesto ryzykować i brnąć dalej w te prowizorki albo kuć ściany!!! Niejednokrotnie poprawiałem instalacje wykonane u kogoś przez tych tzw "FACHOWCÓW". Podobnie ma się sprawa z resztą sektora budownictwa a szczegulnie remontów.

Co do Peszla to w przypadku drewna zalecam urzywanie tylko tzw sztywnego - szary z uniepalniaczami (samogasnący) proponuję go z przewrażliwienia sprawdzić przed montarzem ponieważ pracuję w tworzywach sztucznych i wiem że tworzywo z uniepalniaczami jest drogie i często się go oszczędza. Prosty test przed montarzem trzeba podpalić zapalniczką powninien się trudno topić i nie powinno być płomienia - powinien gasnać...