Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

200-5 Vaillant problem z ciśnieniem wody

Jarze 17 Sep 2008 17:33 21540 6
 • #1
  Jarze
  Level 10  
  Witam,
  wczoraj odpaliłem piec , pora ogrzać mieszkanie wieczorami, i tu powstał problem na czujnik ciśnienia pokazywał około 0-1 bar. Po około 15 min jak już grzejniki były ciepłe zobaczyłem na czujniku ciśnienie ponad 3 bary i zaczęła ciec woda chyba z zaworu bezpieczeństwa, dziś podobnie tyle że nie dopuściłem do tak dużego ciśnienia i wyłączyłem piec. Czy może to być problem z zapowietrzeniem układu? (na tylnej części pieca jest mały zasobnik i trochę go odpowietrzyłem) ale jest i tak po włączeniu ciepłej wody słyszę jak bulgocze w ciągu lata odpowietrzałem już parokrotnie. Jeśli to powietrze to jak odpowietrzyć ? zasobnik w zasadzie nic nie daje gdzieś pobiera powietrze(chyba) Proszę o pomoc - Dzięki
 • #2
  niutat
  Level 36  
  Witam, ten zasobnik ( zbiornik wyrównawczy ) właśnie ma kompensować wzrost ciśnienia w układzie spowodowany rozszerzaniem się wody pod wpływem temperatury, częściowo ma być wypełniony powietrzem, jeśli spuściłeś z niego powietrze to tylko pogorszyłeś sprawę, spuść wodę z pieca, otwórz zaworek na zasobniku tak żeby woda zeszła także z niego, napełnij piec ponownie, jeśli w pompie będzie słyszalny szum powietrza to otwórz na chwilę zaworek w zasobniku aż szum ustanie.
  Powodzenia.
  P.s. sprawdź czy powietrze nie uchodzi tym zaworkiem.
 • #3
  Jarze
  Level 10  
  Dzięki, zbiornik wyrównawczy hmm, to nazywa się zasobnik mam w piecu szybki start wody użytkowej, pamiętam że na przeglądzie w zeszłym roku był magik to chyba odpowietrzał ten zbiornik, ja zrobiłem podobnie, a co do szczelności to chyba było tak że zaworek(coś podobnego do wentyla w samochodzie) przepuszczał powietrze ale wyciągnąłem go do góry, nakręciłem nakrętkę i chyba było ok, a i jeszcze jedno czy ten zbiorniczek powinien być luźno zamocowany mogę go trochę przekręcić na boki.
 • Helpful post
  #4
  niutat
  Level 36  
  Nie znam dokładnie budowy Twojego pieca, ja mam " Immergas " i tym właśnie zaworkiem zeszło mi powietrze, dzwoniłem do znajomego serwisanta i tak właśnie polecił mi zrobić. Na razie mam spokój.
 • #5
  Henryk Pawlisz
  Level 2  
  Witam: problem z cisnieniem wody i otwarciem zaworu bezpieczeństwa w trakcie pracy kotła gazowego jest stosunkowo prosty.
  Kotły gazowe pracują z instalacją gazową w tak zwanym systemie CO zamkniętym. Oznacza to, że nie ma naczynia wzbiorczego, które rekompensuje roższeżalność termiczną wody w trakcie jej podgrzewania, zamiast tego naczynia jest w kotle zamontowane naczynie przeponowe, które przejmuje funkcje naczynia otwartego-wzbiorczego. Naczynie przeponowe jest podzielone elastyczną przeponą na dwie części: 1. w której jest woda pod ciśnieniem z układu CO, - 2 w której jest sprężony azot ciśnienie ok 0,8 -1,0 bar, ta komora ma za zadanie kompensacje rozszeżalności cieplnej wody z układu CO. Oznacza to w przeniesieniu na ludzki język, że jeżeli w wyniku podgrzewania przez prace kotła gazowego wzrasta temperatura wody w CO zaczyna też wzrastac ciśnienie wody w całkowicie szczelnym układzie, zadaniem naczynia przeponowego jest przejęcie wzrostu ciśnienia z układu CO, gdyż woda jest płynem nieściśliwym, a azot zawarty w drugiej części naczynia jest gazem ściśliwym, który przejmuje wzrost ciśnienia wody w układzie CO.
  Kolego twój problem wynikł z tego, że w naczyniu przeponowym po stronie gazowej nie było wystarczającego ciśnienia gazu (azotu), poprzez wykręcenie zaworka doprowadziłes do tego , że nie było już wogóle kompensacji - pogorszyłeś sytuacje.
  Co mogłeś zrobić żeby było dobrze:
  - uzupełnić ciśnienie gazu w części gazowej poprzez wymianę zaworka i wpompowanie nawet powietrza zwykłą sprężarką do pompowania kół w samochodzie
  - wymienić naczynie przeponowe

  Jeżeli pamiętasz troszeczke fizyke to p1*V1/T1=p2/*V2/T2 jest to zależność ciśnienia (ciśnienia w sieci CO), od jej objętośći (ile litrów wody jest w układzie CO) i temperatury ( temperatura wody w CO) oblicz to sobie - bo jeżeli naczynie przeponowe w kotle ma zbyt małą pojemność to problem może się powtarzać i wtym przypadku należy zainstalować dodatkowe naczynie przeponowe na instalacji CO.
  Pozdrawiam i zycze powodzenia
 • #6
  Jarze
  Level 10  
  Dzięki za pomoc, naprawiłem już dawno, wodę spuściłem ponownie napełniłem zgodnie z pierwszą odpowiedzią więc proszę o zamknięcie tematu DZIĘKI
 • #7
  camarek
  Level 1  
  już byłem bliski kupienia naczynia przeponowego. pomogła rada ze spuszczeniem wody. przy okazji zauważyłem, że ciśnienie "gubione" jest przez odpowietrznik pompy. po napompowaniu naczynia i dokręceniu odpowietrznika wszystko OK