Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

subwoofer- mam glosnik 30cm ale czy on sie nada?

a4tech33 17 Sep 2008 17:47 1725 15
    a4tech33
    Level 10  
    mam głośnik o takich parametrach- (wiem, ze niedużo tych parametrów- ale zawsze coś :] )

#

Moc muzyczna 1000W
    #

Moc znamionowa (rms) 230W
    #

Impedancja 4 Ohm
    #

Czułość 92 dB
    #

Zakres częstotliwości od 20 Hz do 1000Hz

Pochodzi on z tuby soling MODEL SB 12T. Czy on sie nada do skrzyni zamkniętej? Zależy mi na tym żeby była jak najmniejsza (mam inna skrzynie br co ma 50l i dla mnie jest b. duża :] ) i dlatego wybieram zamknięta :] Jeżeli owy głośnik się nada to jakie wymiary ''budy'' maja być? Jeśli w ostateczności głośnik by się nie nadał to jaki głośnik mam kupić? Wydaje mi się, ze 20-25cm był by ok. ale co wybrać? A cena? Jak najmniejsza byle głośnik był jakiś sensowny :] Może coś ze stajni stx? Impedancja raczej nie ma znaczenia, bo wzmacniacz będzie później, ale jak miał by być nowy głośnik to najlepszy był by 8 ohm :D
    IrekKo
    Level 32  
    Z podanych parametrów nie wyznaczysz obudowy.
    Pozostaje wykonać pomiary głośnika albo eksperymewnty z obudową.
    Ale sądząc po parametrach i skąd został wyjęty to raczej jest jakiś no-name nie warty zachodu.
    Zobacz posty o głośnikach no-name podklejone na górze spisu tematów.
    Np.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic143491.html
    a4tech33
    Level 10  
    No do konca nie jest to no name, a ''soling'' :D
    IrekKo
    Level 32  
    Do zupełnego końca - tandeta :) jak już chcesz wiedzieć, ale nie chciałem cię martwić.
    a4tech33
    Level 10  
    nie no spodziewalem sie tego, a jak nie ten to co wybrac :D
    gófer
    Level 34  
    Wszystko zależy od tego jakim budżetem dysponujesz.
    a4tech33
    Level 10  
    tak jak mowilem- zeby bylo cos sensownego :] Tak 50zl?
    przemo-lukas
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Kolego, dobra rada, jeśli jakiś sprzedawca w ten sposób określa parametry:
    Przewietrzana cewka magnesu
    Usztywnione ściany wykonane z kartonu prasowanego
    Wyciszenie gąbką
    Moc muzyczna 1000W
    Impedancja 4 Ohm
    Czułość 92 dB
    po za tym subwoofer w obudowie walcowej nazywa "tubą", trzymaj sie od oferowanych przezeń produktów z daleka.
    Jeśli chcesz wykorzystać ten głośnik, to postąp z nim tak, jak podano w linku. Ale moim zdaniem to tylko strata czasu i materiału.
    Jeśli zaś chcesz wykonać "coś sensownego" to proponuję zbudować subwoofer aktywny. Jednak minimalny koszt znacznie przekracza Twój budżet.
    a4tech33
    Level 10  
    no koniecznie chce zeby obudowa byla zamknieta, bo potrzebuje suba co ma jak najmniejszy litraz... Wiec potrzebuje glosnika co do takiej zabudowy sie nada, i lubi maly litraz :]
    IrekKo
    Level 32  
    Te STX-y co podałem wyżej powinien ci odpowiadać.
    Pamiętej jednak, że mała obudowa zamknięta = mało basu.
    O niskim zejściu możesz zapomnieć (no może nie zapomnieć ale zejście będzie wyżej).
    Wadą małego B-R jest konieczność stosowania długich rur.
    Arkadyo
    Level 31  
    Albo poszukaj 22-120-8sc niby u stxa już go nie ma ale może gdzie indziej go jeszcze trafisz. Ten byłby optymalny bo w 27 litrach i budzie br zejdzie do 38 hz i to z niezłym impulsem.
    gófer
    Level 34  
    Po co szukać przestarzałych modeli skoro są dostępne nowsze, bardziej dopracowane po przystępnych cenach...
    panasewicz
    Level 11  
    Quote:
    Zakres częstotliwości od 20 Hz do 1000Hz

Tylko tuman tumanowi tak może wytłumaczyć pasmo przenoszenia.
    Ten opis dotyczący parametrów jednoznacznie określa sprzedawcę/producenta tzn. dziadostwo pod każdym względem.

Niedługo naiwniacy i frajerzy będą kupowali głośniki o mocy 10 kw (PMPO) z pasmem od 1 do 100 Mhz dla -500 dB i efektywnością 1000 dB 1kw/mm
    Arkadyo
    Level 31  
    gófer wrote:
    Po co szukać przestarzałych modeli skoro są dostępne nowsze, bardziej dopracowane po przystępnych cenach...

Ale żaden z nowych nie zagra tak nisko w tak małej obudowie a autorowi chodzi o mała budę