Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VU-202/3-5 bypass puszcza na CO przy grzaniu CWU

17 Wrz 2008 23:33 4424 4
  • Poziom 10  
    Witam,

Mam problem jak w temacie.
    Kocioł Vaillant turboTEC plus VU-202/3-5 jednofunkcyjny z zasobnikiem
    w układzie ze sprzęgłem, za którym są grzejniki, podłogówka i kominek z płaszczem wodnym.
    W czasie grzania CWU kocioł przepuszcza ciepło na sprzęgło hydrauliczne
    i wraz ze wzrostem temperatury zasilania (>70 st.C) zaczyna coraz głośniej szumieć.
    Instalator Vaillant stwierdził, ze problem tkwi w zbyt słabym bypassie zabezpieczającym przed przegrzaniem kotła i ponoć nowsze modele tak mają. Zalecił zainstalowanie zaworu elektromagnetycznego na zasilaniu sprzęgła - koszt bagatela 500 zł.
    Nadmienię, że kocioł jest na gwarancji, niedawno uruchomiony.
    W celu wyeliminowania ewentualnego wpływu drugiego obiegu grzewczego (kominek ze wspólną rurą powrotną dla CO i CWU) zakręciłem zawory przy zasobniku CWU na zasilaniu i powrocie od strony kominka.Oczywiście w kominku w tym czasie nie paliłem i wszystkie pompy poza kotłem były wyłączone.
    Problem nie ustąpił.

Proszę o sugestie, co z tym robić - wezwać Vaillant do naprawy gwarancyjnej ? Tylko, czy nie zepchną problemu na instalację ?
  • Poziom 22  
    Jeśli masz gwarancję na kocioł z zachowaniem całej procedury przez członka VPS bez wpisanych zastrzeżeń lub ograniczeń i po dokonaniu "Pierwszego Rozruchu" nie dokonywałeś przeróbek w instalacji to zgłaszaj w ramach gwarancji.
    Obieg zabezpieczający przed przegrzaniem musi wytrzymać temperaturę nastawczą ok. 82 stopni a napewno istnieje jeszcze jakiś firmowy zapas bezpieczeństwa bez dodatkowych sensacji akustycznych.
  • Poziom 10  
    A czy może ktoś z Forumowiczów spotkał się z podobnym problemem ?
    Jeśli tak, to co było przyczyną szumów i przepuszczania ciepła na obieg CO przy grzaniu CWU ?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    hym jak niedawno uruchomiony? jak się popatrzysz w środku kotła pomiędzy rurkami wyjściowymi jest tak cienka rurka bypass od cwu takie objawy mogą być kiedy ta mała rurka zarośnie czyś tam. trzeba ja wyczyścić jak i gniazda
  • Poziom 10  
    Kwestię przepuszczania ciepła już zdiagnozowałem. Kocioł ma zawór trójdrogowy tylko na powrocie a kominek spina powroty CO i CWU, więc przy grzaniu CWU woda jest zaciągana do zasobnika przez zasilanie od strony kominka i zaczyna krążyć drogą: zasilanie CO kotła -> sprzęgło -> podłogówka -> powrót CO -> płaszcz kominka -> pompa CWU kominka -> zasilanie zasobnika od strony kominka. Zainstalowane zawory zwrotne nic tu nie dają, bo woda krąży w dobrą stronę.
    Jak się zakręci zawór przy zasilaniu zasobnika od strony kominka, to ciepło nie przechodzi na CO, natomiast szum w kotle pozostaje. Nie wygląda to na niedomykanie zaworu trójdrogowego, bo po zakręceniu zaworu przy powrocie CO kotła nic się nie zmienia.

Kocioł był uruchomiony miesiąc temu, wcześniej wisiał przez zimę podłączony do instalacji, bo jeszcze nie miałem gazu.

Czyżby więc rzeczywiście bypass ?
    Czy Vaillant potraktuje czyszczenie go jako naprawę gwarancyjną ?

Ponoć w starszych modelach Vaillant problem przebijania ciepła na CO w takim układzie z kominkiem nie występował.
    Czy różniły się one konstrukcyjnie od VU PL 202/3-5 ?