Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm i centralny zamek

lucky18 03 Mar 2004 10:37 4096 21
  • #1 03 Mar 2004 10:37
    lucky18
    Poziom 10  

Witam wszystkich!
    Ten problem był juz poruszany jednak nie doszukałem sie jego rozwiązania.
    Posiadam autoalarm bez orginalnie wyprowadzonych wyjsc do sterowania centralnym zamkiem :(.
    Jednak bardzo mi zależało na sterowaniu zamkiem z pilota i podpiąłem to poprzez przekaznik, który podaje mase na przewody sterujące zamka (biały i brązowy).
    Tu jednak pojawia sie problem, gdyz sygnał sterujący powinien mieć ok 1 sekundy dla siłowników elektrycznych....
    Wszystko jest OK jeżeli steruje zamkiem tylko z pilota - wtedy poprawnie działa. Ale jezeli próbuje zadziałać np. z kluczyka to pojawia sie problem bo MASTER podaje mase do centrali, jednak ta masa jest juz na stałe zwierana przez przekaznik od alarmu.
    Proszę o jakiś schemacik jak możnaby rozwiązać ten problem.
    Wiem, że można kupić uniwersalne sterowniki do zamka, które posiadają taką funkcję jaka jest mi potrzebna - jednak kosztują one około 40PLN a ja właśnie tyle dałem za cały mój zamek.
    POZDRAWIAM.

0 21
  • Relpol
  • #2 03 Mar 2004 14:54
    wloc
    Spec od samochodów

Niestety bez sterownika bedziesz mial problemy gdyz wlasnie sterownik powoduje ze masa z mastera pojawia sie tylko na 0.8sek

0
  • #3 03 Mar 2004 21:44
    lucky18
    Poziom 10  

Chyba się troszkę nie zrozumieliśmy. Ja mam sterownik, który był przy centralnym zamku ( ten orginalny w komplecie ) jednak jest on wyzwalany przez 2 przewody ( jak na jednym jest masa to zamyka i odwrotnie na drugim). Sterownik wcale nie wymaga zeby ta masa byla podawana przez ok 1 s, gdzyz jezeli podam mase na stałe na jeden z tych przewodów on i tak puści prąd na siłowniki nie dłużej niz 1 sekunde.
    Wszystko gra jezeli sterowanie odbywa sie tylko z pilota - masa jest przerzucana z jednego na drugi prtzewód i siłowniki działają poprawnie.
    Jednak gdy chciałbym dorobić np. zamykanie za jakimś mikrostyku lub podłączyć lampkę wewnętrzną do centralki to będa problemy.
    Generalni chodzi mi o układ, który po podaniu masy( na stałe) na wejście - na wyjściu wygeneruje sygnał masy przez okolo 1 sekunde.

0
  • #4 04 Mar 2004 07:39
    wloc
    Spec od samochodów

to poprostu zmien sterownik zamka bo sa tez ktore jak piszesz po podaniu masy na stale wyzwalaja impuls 0.8 sek lub 3 sek lub regulowany czas i do tego sterowanie dwoma minusami

0
  • #5 15 Mar 2004 22:22
    MAXIM5
    Poziom 11  

możesz puścić ten sygnał przez przekaźnik czasowy z opóźnionym opadaniem, który po podaniu sygnału sterującego przerwie obwód po nastawionym czasie.

0
  • Relpol
  • #6 18 Mar 2004 14:01
    Tarantino
    Poziom 11  

Nie warto wiele kombinować i bawić się we wlasne rozwiązania .
    Zmięń sterownik zamka na taki który ma sterowanie wyściem masy z alarmu. Podłączasz go np. do wejścia dodatkowych czujników, oczywiście
    pod warunkiem że ma ono odpowiednią wydajność prądową (ok.200mA).

0
  • #7 19 Maj 2004 22:50
    95808
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 20 Maj 2004 00:56
    joho
    Poziom 18  

hm a ja chyba ci pomoge jesli dobrze zrozumialem podaje schemacik dziala w 100% jezeli masz jakies watpliwosci chcialbys przerobic do kliknij uklad konstruowalem sam wiec zrobie cos na twoje potrzeby!!!!pozdrawiam

0
  • #9 20 Maj 2004 12:53
    95808
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 20 Maj 2004 14:32
    sigi
    Spec od samochodów

Nie jest możliwe otwarcie samochodu kluczykiem,gdy jest zamknięty pilotem bez uruchomienia alarmu.

0
  • #11 20 Maj 2004 20:02
    95808
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 04 Gru 2006 17:34
    Seweryn82
    Poziom 19  

witam interesuje mnie właśnie taki układ który wyłączałby przekaźnik po około1 sekundy, przy ciągle podawanym napięciu. Mam jednak pytanie czy wyżej przedstawione urządzenie nie będzie w stanie spoczynku pobierało zbyt dużo prądu. Chce to również wykorzystać do sterowania centralnym zamkiem

0
  • #13 04 Gru 2006 18:33
    elek555
    Poziom 37  

Tak to jest jeśli żal jest dać 40.- za sprawdzone rozwiązanie nad którym ktoś myślał by prawidłowo realizowało sterowanie. Jesli chcesz to przechodź bóle twórcze ale czy warto?. Nawet nie zauważyłeś że poza otwieraniem wynalazek ma służyć do zamykania :) a wtedy sterująca masa znika :)

0
  • #14 04 Gru 2006 21:21
    Seweryn82
    Poziom 19  

co ty odpowiadasz? co znika? Nic nie znika. Po drugie nie pytam się na tym forum o Jakieś dobre życiowe rady. Ja zadałem konkretne pytanie. Po trezcie myślę że alarm jaki posiadam w tym momencie z czujkami ruchu, antynapadem, wstrząsówką, i jeszcze jakimiś innymi bajerami których nie rozgryzłem jest wart więcej niż 90 zł. Po czwarte to jest alarm oryginalny który jest oryginalnie zamontowany. Po piąte centralny zamek założyłem nieoryginalny i to był mój błąd bo kupiłem ze sterowaniem na impulsy minusami. Po szuste nie lubie wyrzucac pieniędzy w błoto a powyższy schemat (wykonie) kosztować mnie może co najwyżej 6zł.

0
  • #15 04 Gru 2006 23:03
    elek555
    Poziom 37  

No i jednak sam narysowałeś że minus sterujący z alarmu ZNIKA przy wyłączeniu. Może warto było zrobić alarm za 3 zł w którym by nie znikał? Zamiast skorzystać z dobrej rady wolisz bić pianę i oczekiwać cudów ekonomicznych. Standardy obecne CZ są jakie są. A Ty chcesz tworzyć stare rozwiazania. Handluję oboma typami i różnica w cenie między nimi jest 3 zł. Ale nie zmieścisz się w niej z własną pracą.

0
  • #16 04 Gru 2006 23:19
    artorrro
    Poziom 12  

Witam. Najprostszy układ czasowy to przekażnik z cewką podłączoną przez condesator elekrtrolit. o pojemności od 1000 do 4700. Zbudowałem na bazie tej koncepcji już wiele urządzeń np. urządzenie które załącza komputer po powrocie napięcia w sieci.

0
  • #17 05 Gru 2006 22:35
    Seweryn82
    Poziom 19  

Elek555 Przeanalizuj schemat wiadomo że znika ale on jest podawany na cewke a sterowanie odbywa się za pomocą przekażnika. Przeanalizuj jeszcze raz schemat. Co do Artorro to masz rację ale to jest układ czasowy wyzwalany za pomocą krutkiego impulsu. U mnie się to nie sprawdzi bo napięcie będzie podawane cały czas

0
  • #18 05 Gru 2006 23:53
    elek555
    Poziom 37  

Szanowny Sewerynie82 -działanie wszystkich 3 typów sterowników które Cię niepokoją znam doskonale bo je montuję i sprzedaję za złotówki.(nie wiem czy zauważyłeś że temat "zatrącił" o trzy). Ich cena jest normalna. Jeśli masz ochotę na analizy to zajrzyj do Datasheetcatalog dla np. NE555,556 i zrób na nim banalny timer załączany poziomem x2(z tranzystorem i kondensatorem)+ Twój przekaznik. Policz i porównaj czy było warto? Po 1000 sprzedanych sztuk będziesz na pewno wiedział jak to zrobić oszczędniej :) Byłoby nieźle gdyby logika Twego układu współgrała z alarmem i otwieraniem z kluczyka.

0
  • #19 07 Gru 2006 14:07
    Seweryn82
    Poziom 19  

szanowny Elek555 nie kwestionuje tego że sprzedajesz to i montujesz, bo przyznam ci że zamontowałem około 20 takiego rodzaju układów, a pierwszy układ około 10 lat ( nie znałem jeszcze oryginalnych schematów) temu skonstruowałem sam na bramkach który działał lecz niestety okazał się pracochłonnym i kosztownym, więc też nie jestem zielony z tego tematu. Wydaje mi się że jednak nie rozumiemy się za bardzo. Wydaję mi się również że nie zrozumiałes prawidłowo schematu narysowanego przezemnie, gdyż jestem przkonany że będzie on działał. Dlaczego? a tóż dlatego że np sprawdziłem jego działanie w tak profesjonalnym programie jak MatLab 7,0. Ok po twoich wypowiedziach przekonałem się do tego że kupie uniwersalny sterownik centralnego bo szkoda mojego czasu i jednak będe miał oryginał, ale tu chodzi teraz o sam fakt mojego pierwotnego pytania. Zauważyłem również że twoja zła interpretacja schematu polega na tym iż uważasz że styki do których są podłączone czasówki to styki od siłownika. Otóż to są styki od przekaźnika który w momencie podanego napięciał łączy minus na jeden biegun a układ czasowy po 1 sek go odcina (nie minus podawany na cewke a minus podawany przez styki), a w momencie odłączenia ( przkaźnik puszcza) podaje minus na drugi biegun a układ czasowy go odcina po 1 sek. Jeśli chodzi o układ NE555 to jak dobrze zapewne wiesz jest to multiwibrator który nie zadziała w moim przypadku bo podczas podawania stale napięcia na niego obojętnie w jakiej kofiguracji zrobi się z niego multiwibrator bistabilny.

0
  • #20 07 Gru 2006 15:39
    elek555
    Poziom 37  

Zapewniam Cię że zrozumiałem właściwie i w sumie cieszę się że dałeś się namówić na oryginał. Co do 555 to miałeś go zapuścić w trybie monostabilnym, T=0,8s z wyzwalaniem poziomem(-), z tranzystora pnp przez kondensator. Nie zwracasz uwagi, że styki switcha mastera masz łączyć na wejście sterownika i jeśli włączysz je źle, to z wynalazku kiszka z groszkiem. Polecam Ci obejrzenie zawartości pudełka pt. "sterownik oryginalny" -uciecha z domieszką zadumy gwarantowana. Jest to kolejny żart chińskich dzieci- który jednak DZIAŁA. Jest to także dowód chwilowej przewagi miski ryżu nad MatLabem.
    Jeśli przy podłączaniu "oryginału" uzyskasz pracę astabilną siłowników- nie panikuj tylko zamień przewody od switcha mastera. :)

0
  • #21 08 Gru 2006 02:32
    Seweryn82
    Poziom 19  

Rozprułem dzisiaj ( no już w zasadzie wczoraj) mój alarm i okazuje się że czujniki ruchu i wstrząsówka to osobny moduł, więc wchodzi jeszcze w gre nowy alarm. Zobaczymy jaka wypłata bedzie jutro na koncie. Chyba jednak zostane przy sterowniku. Nigdy tego cuda nie widziałem na własne oczy więc na pewno zajrze do środka. Elek555 powiedz mi jeszcze jedną rzecz jak rozwiązujesz połaczenie elastyczne pomiędzy karoserią a drzwiami. Ja kupuje czarne małe peszle okrągłe ale mam obawy że zimą mogą pękać( plastiki) Co prawda nie miałem żadnej reklamacji z tego powodu ale może po prostu nikt nie zwraca na to uwagi.

0
  • #22 08 Gru 2006 08:15
    elek555
    Poziom 37  

Stosuję elastyczne przepusty karbowane, gumowe. Długość około 12 cm, średnica około 2,5 cm. Dostępne www.aphelektra.com

0