Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpiecznik rozłącza obwód, bez ewidentnego zwarcia.

dufi.broda 18 Wrz 2008 17:40 8565 17
  • #1 18 Wrz 2008 17:40
    dufi.broda
    Poziom 9  

Witam mamy problem z typu czeski film.
    A mianowice , jakis czas temu robiłem remont korytarza i kuchni. Miałem przenoszone 2 gniazdka i wymieniane gniazdka i kontakty na nowe. I po tym remoncie bez powodu zaczęło mi wywalać korek od gniazdek. A co dziwne korek wywala przy minimalnym obciążeniu, czyli np: nocy, choć w dzień też sie zdarza, że strzeli. Co dziewne gdy korek strzelił podchodziłem właczałem go i prąd dalej był czasami sie tylko zdarzało, ze zaraz mi wybijał spowrotem, ale po kilkunastu sekundach właczyłem go i wsio grało. Czyli zasadniczo wykluczyłem żeby jakies urządzenie robiło spięcie.

Mam tablice ze starymi automatami, czyli taki czarny piedolnik przypominajacy bezpiecznik, ale to jest automat. I myślałem, ze to on juz jest sfatygowany i poprostu puszcza, ale dwa dni temu podłączyłem bezpiecznik te co sie stosuje obecnie , czyli przełącznikowy. Po dwóch dniach ( czyli dziś) korek znów wywalił. I jak go właczyłem to aż sie w nim zaiskrzyło i mi odbił. Po kilku nieudanych próbach odczekałem znów kilkanaście sekund i jak od tej pory korka nie wybiło.

CO ot może być?

Gdyby to było jakies spięcie w instalacji to nie mógłbym właczyć korków aż do usunięcia usterki, ale właczam korek i prze np: 2. 3 dni jest oki.
    Gdzies słyszałem ze sa jakis sądy które można podłączyć pod instalacje i pokarze gdzie jest kuku.

Poradzcie coś, bo juz kompletnie nie mam pojęcia co jest grane.

0 17
  • #2 18 Wrz 2008 17:46
    DJRobin
    Poziom 13  

może zgrzało ci 2 przewody w ścianie i przy lekkim przeciążeniu dochodzi do przebicia między żyłami

0
  • #3 18 Wrz 2008 18:31
    alfaam
    Poziom 19  

musisz wezwać elektryka który wykona pomiary rezystancji izolacji przewodów i ogólnie obejrzy te twoje kwiatki.
    Temat jest nader szybki chyba że chcesz do pożaru doprowadzić

1
  • #4 18 Wrz 2008 20:32
    dufi.broda
    Poziom 9  

Własnie jak juz napisałem korek wywala jak obciążenia jest minimalne. Jak właczona jest zmywarka czy piec elekt. czy pralka nie ma takich sytuacji ze wywala korki. Wiec przeciążenie nie ma tu znaczenia. Tak mi sie wydaje.

1
  • #5 18 Wrz 2008 20:53
    Lutek49
    Poziom 36  

Zwróć uwagę w jakich warunkach bezpiecznik rozłącza obwód. Być może robi to, gdy pojawiają się jakieś specyficzne warunki zewnętrzne - duże zawilgocenie powietrza itp. Chyba gdzieś występuje przebicie między żyłami przewodów.

0
  • #6 18 Wrz 2008 21:08
    niutat
    Poziom 37  

Witam, tak jak pisał Lutek49 pewnie gdzieś masz uszkodzoną izolację na przewodach, może to być np. świeży mokry tynk + gwóźdź w przewodzie.

0
  • #7 19 Wrz 2008 00:44
    dufi.broda
    Poziom 9  

Lutek warunki za każdym razem są inne. Juz różne warianty brałem pod uwage. Zawsze to sie dzieje w naj mnjiej oczekiwanym momencie. Nabieram podejrzenia ze może sąsiad mi sie wpina w linie. Tylko ze ot sie dzieje tak nie spodziewanie ze nie jestem w stanie sprawdzić czy przed wywaleniem korka licznik nie lata jak głupi. Musiałbym chyba zamontowac kamere przed licznikiem. Tylko jak to sprawdzić czy mi sie wbił w instalacje.

Co od świeżego tynku to remont skończylem grubo miesiac temu wiec cekol na scianach i klej do kafli juz dawno wyschły.

0
  • #8 19 Wrz 2008 07:45
    bubels
    Poziom 17  

Tytułem edukacyjnego wstępu:
    Nie jesteś elektrykiem. Twoje wiedza którą prezentujesz też jest mała tak więc radze zdać się na specjalistę.

Tak jak koledzy pisali wyże instalacja ma gdzieś poważny defekt albo obwód ma jakąś gałąź której nie bierzesz pod uwagę.

Podstawowym pomiarem by dojść do tego co jest problemem jest pomiar tego chwilowego prądu udaru co nie będzie łatwe jeśli występuje w nieprzewidywalny sposób (licznik to trochę za mało). Kolejno należało by sprawdzić pobór prądu w stanie domniemanego spoczynku odbiorników. Tak jak już wcześniej pisano nie wykluczone że instalacja sama w sobie jest odbiornikiem energii a dodatkowo obciążona powoduje zadziałanie zabezpieczenia.

Jeśli pojawią się anomalie należy odpinać po kolei końcowe części instalacji i w ten sposób dojść do miejsca uszkodzenia.

Piszę tutaj o pomiarach które może wykonać amator przy użyciu bardzo podstawowego sprzętu pomiarowego.

0
  • #9 09 Lut 2009 22:59
    gossiaczek19
    Poziom 9  

Witam

Mam podobny problem , liczę,że pomożecie.Mam stare korki takie wkręcane i zauważyłam,że jakby coś "iskrzyło" tzn jakby tam dochodziło do jakiegoś zwarcia.Mąż wykręcił korek i okazało się,że jest gorący.Jakiś miesiąc temu przy wierceniu w ścianie wywaliło korki okazało się,że trafiliśmy na kabel który nie powinien tam być.Jednak wymienliśmy korki i myślałam ze wszystko już jest ok, a teraz słyszę te "strzelania"Czy to może być to co piszecie,że podczas wiercenia doszło do uszkodzenia izolacji kabla w ścianie i stad te strzelania.I co trzeba będzie w tej sytuacji zrobić , kuć w ścianie i połączyć kable???Czy da się jakoś inaczej temu zarazić??Jestem laikiem w tych sprawach, ale wszyscy "fachowcy"zapewniali,że jak się nawet uszkodziła troszeczkę izolacja, to nic nie szkodzi.Nie wiem czy to od tego, ,ale na chłopski rozum, myślałam ze sobie prąd płynie i ta izolacja nie jest taka niezbędna.Wiem,że może to jest zabawne, ale ja kobieta wogóle się na tym nie znam.Pomóżcie proszę, co to może być???

0
  • #10 09 Lut 2009 23:15
    krzychol66
    Poziom 24  

Wygląda na standard: stara instalacja aluminiowa, w której poluzował się zestyk i padło na oprawę bezpiecznikową. Obejrzeć, oczyścić, dokręcić. Lepiej, żeby to zrobił elektryk, bo od oprawy bezpiecznikowej raczej nie odłączycie napięcia.

0
  • #11 09 Lut 2009 23:29
    gossiaczek19
    Poziom 9  

Jejku dziekuję za tą szybką informacje:-)Tak to ta stara instalacja niestety:-(
    Czyli to nie trzeba jednak kuć w ścianie???Da radę to zrobić tak jak piszesz??? i tamte kable z ewentualną uszkodzoną izolacją nie mają na to wpływu???Jak się to zrobi co mówisz to już będzie ok??

Dodano po 4 [minuty]:

Bardzo Ci dziękuje, ale się cieszę,że nie trzeba kuć w ścianie:-)Jutro się tym zajmę, tzn szukaniem elektryka.Orientujesz się czy taka naprawa jest droga??Tak orientacyjnie pytam , bo już wiadomo, trzeba zrobić i cena nie gra roli

1
  • #12 09 Lut 2009 23:34
    Lutek49
    Poziom 36  

Skoro "owe strzelania słychać przy bezpiecznikach" to kolega krzychol66 już dał odpowiedź. Jeśli do tej pory nie było żadnych problemów z odcinkiem instalacji, który został "przewiercony" to istnieje prawdopodobieństwo, że nadal nie będzie chyba, że uszkodzeniu oprócz izolacji uległ również sam drut - wtedy może dojść do nieszczęścia przy zbytnim obciążeni tego odcinak instalacji. Uszkodzenie przy bezpiecznikach koniecznie musi obejrzeć i naprawiać elektryk, być może przewody uległy już poważnym uszkodzeniom, gniazdo bezpiecznika również.

0
  • #14 09 Lut 2009 23:46
    gossiaczek19
    Poziom 9  

[quote="Lutek49"]Skoro "owe strzelania słychać przy bezpiecznikach" to kolega krzychol66 już dał odpowiedź. Jeśli do tej pory nie było żadnych problemów z odcinkiem instalacji, który został "przewiercony" to istnieje prawdopodobieństwo, że nadal nie będzie chyba, że uszkodzeniu oprócz izolacji uległ również sam drut - wtedy może dojść do nieszczęścia przy zbytnim obciążeni tego odcinak instalacji. Uszkodzenie przy bezpiecznikach koniecznie musi obejrzeć i naprawiać elektryk, być może przewody uległy już poważnym uszkodzeniom, gniazdo bezpiecznika również.

No pewności,nie mam czy podczas wiercenia drut nie został uszkodzony."Fachowcy"mówili,że nie bo od razu rozłaczyło wiertarkę i oni patrzyli w tą dziurę i wyszło ,że niby tylko izolacja.
    A te przewody, które jak piszesz uległy uszkodzeniu to w okolicach bezpiecznika, czy chodzi Ci o te w ścianie??

0
  • #15 10 Lut 2009 00:09
    Lutek49
    Poziom 36  

W wyniku przegrzania mogły ulec uszkodzeniu przewody przy bezpiecznikach.

0
  • #16 10 Lut 2009 10:30
    gossiaczek19
    Poziom 9  

Witam Panów

Był dziś Pan elektryk ze spółdzielni u mnie, pogrzebał coś w bezpiecznikach , coś powkręcał i mówi,że już jest ok:-)Coś się tam poluzowało, tak jak pisaliście.Na szczęscie prawdopodobnie to nie ma związku z tym"przewierconym" kablem.
    Dziękuję za pomoc, jak dobrze,że mamy dziś internet i dobrych ludzi służących radą.

0
  • #17 10 Lut 2009 10:46
    jorgkrab
    Poziom 20  

Niech elektrycy doprowadzą Ci najpierw gniazdo bezpiecznikowe do właściwego stanu a później wykonają pomiar rezystancji izolacji MΩ-mierzem i wtedy będzie wiadomo jaki jest jej stan, jeżeli kiepski to znaczy, że podejrzenie padnie w pierwszym rzędzie, na miejsce usterki, która została stworzona przez wiercenie wiertarką w pechowym miejscu (przewód).

Powodzenia

Widzę, że w trakcie pisania mojego postu miałas chyba wizytę PANA ELEKTRYKA - DOKTORA :D

0
  • #18 10 Lut 2009 21:37
    gossiaczek19
    Poziom 9  

No już chyba jest dobrze:-)Zajęło mu to jakieś od 3-5 min,i to ze spółdzielni, czyli za darmo bo okazało się ze u mnie w budynku to oni za to odpowiadają:-)Mam nadzieje ze dobrze zrobił, jak by coś się działo to dalej będę ich wołać.
    Jeszcze raz dziekuje za rady:-)

0