Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik odległościowy lub dotykowy ?? pytania...

18 Wrz 2008 22:58 2439 5
  • Poziom 10  
    Mam następujący problem...

Potrzebuję częsci elektronicznej - nie wiem jak się nazywa - która przy dotyku palcem będzie przepuszczać prąd...

Chodzi mi o coś działającego jak klawisz klawiatury, tylko problem w tym, że to coś musi działać zatopione w przezroczystym plastiku... odległość od powierzchni może być dowolna jednak czujnik musi znajdowac się pod warstwą plasiku...

Proszę o pomoc: nazwę takiego urządzenia i zasade jego działania...
  • Poziom 19  
    Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie czujnik zbliżeniowy na podczerwień. Na tym forum masz kilka schematów takich urządzeń.
  • Poziom 11  
    Domyślam się, że chcesz sam taki czujnik zatopić w przezroczystym tworzywie.

Czujniki zbliżeniowe które mogą działać wg Twojego opisu nazywają się pojemnościowymi.

Aby móc zatopić czoło takiego czujnika w niewielkiej warstwie tworzywa musisz użyć jego specjalnej wersji z możliwością regulacji czułości.

Regulację taką przeprowadza się na 2 sposoby: albo za pomocą potencjometru zainstalowanego w czujniku, lub za pomocą specjalnego przycisku służącego do uczenia czujnika.

Czujniki z możliwością regulacji czułości działają przez ścianki zbiorników/pojemników z tworzywa sztucznego/szkła, wykrywając inne materiały znajdujące się po drugiej stronie takiej ścianki. W tym przypadku Twój palec.

Kiedy już zatopisz czoło takiego czujnika w tworzywie sztucznym (pamiętaj, że warstwa nie powinna być grubsza niż kilka milimetrów) musisz taki czujnik wyregulować potencjometrem lub przyciskiem uczącym, aby nie reagował na warstwę materiału znajdującego się przed nim (czyli na to czym go zalejesz)

No i to w zasadzie koniec; dotykasz palcem warstwy tworzywa w miejscu gdzie zatopione jest czoło czujnika, a ten wystawia na swoim wyjściu sygnał(przepuszcza prąd, jak wolisz)

Przykładowy czujnik pojemnościowy: http://www.ifm-electronic.com/ifmpl/web/dsfs!KI5085.html (wkleić link do przeglądarki) - oczywiście możesz poszukać tańszych np w firmie SELS lub TELCO

O ceny możesz również zapytać specjalistów i dostawców na moim serwisie aukcyjno-ofertowym elementów automatyki www.e-czujniki.pl
  • Poziom 21  
    Siemanko . Najprościej to spróbować ,, zalać '' żywicą kontaktrony .Wielu odpowie ,a co ze sterowaniem [ wiadomo magnes] . Jeżeli auto [ alarm , itp ] można odpalać pilotem to ,, mały '' magnes także można zaadaptować .
  • Poziom 10  
    @Gigaom.pl - dzięki za odpowiedź, ale rozwiązanie, które mi podałeś jest za duże gabarytowo... i jak pisałem chodzi o działanie na zasadzie klawisza klawiatury komputerowej: dotknięcie - przepuszczenie prądu(sygnał)...

@jatzek j - chyba wogóle nie zrozumiałeś mojej prośby... nie chodzi o nowy sposób zrobienia tego co chce zrobić, ale o sprząt potrzebny do wykonania aktualnej koncepcji...

Już znalazłem to co będzie mi najbardziej przydatne...

Dzięki za wszystkie odpowiedzi...