Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Exoszkielet - buduję od podstaw.

Slavos 26 Wrz 2008 19:25 13950 68
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Mogę Ci jutro nawet napisać cały statut, tak na popołudnie... Potem byś powiedział, co Ci się nie podoba i po poprawkach byłoby zrobione... Oczywiście, poza statutem trzeba też zebrać inne dokumenty, wyznaczyć członków, zarząd, skarbnika i takie tam, ale to już później...
  • AdexAdex
    jarooffek
    Poziom 11  
    Niestety nie mogę ci podać żadnej nazwy, symboli ponieważ moje doświadczenie z zaworami ograniczało się na ich wymianie ewentualnie regulacji.
    Jeżeli chodzi o pompę nie martwił bym się o jej ciśnienie (chociaż to też jest ważne) tylko o wydajność. Nie wiem dokładnie jak ma wyglądać twój projekt, ale na pewno będzie miał dwie nogi, dwie ręce i może jakieś paluszki. A więc żeby się nie okazało że jak będziesz ruszał ręką to noga odmówi posłuszeństwa bo pompa będzie pompować za mało oleju i nie wystarczy go do jakiegoś siłownika dlatego proponuje zastosować przynajmniej 2 pompy Chociaż gdyby każde ramię miało swoją pompę było by jeszcze lepiej. A no i jeszcze przewody hydrauliczne jeśli będą za cienkie może okazać się że ten robocik nie będzie sie za szybko poruszał.
    Od ciśnienia będzie zależała jego siła, a od wydajności prędkość ruchów.
    Pamiętaj że gdy zastosujesz przewody o za małej średnicy nie stracisz ciśnienia lecz szybkość przepływu oleju. To samo dotyczy zaworów które muszą mieć odpowiedni przelot.
    Pozdrawiam
  • AdexAdex
    jarooffek
    Poziom 11  
    Nie montował bym tego rodzaju pomp. Pompy zębate są żywotniejsze,mają prostszą konstrukcje. W pompach tłokowych jest złożony mechanizm który szybciej się zużywa i ulega awariom.
    Co do ciśnienia to 350bar to o wiele za dużo. Szukaj pompy która nie będzie miała poniżej 100bar. To w zupełności wystarczy i uwierz mi że gdy zawór zwrotny by się zaciął to 100bar rozerwie ci uszczelnienie w siłowniku albo siłownik.
    Powtarzam Musi Być Wydajna.
  • Pomocny post
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Spróbowałem bazgrnąć jakiś wstępny Statut- ale zaznaczam, że jest wersją bardzo beta, wszelki uwagi mile widziane.
    Wymyśliłem też wstępną nazwę stowarzyszenia, nie wiem czy się spodoba....

Zrezygnowałem ze składek członkowskich i starałem się zredukować ilość głosowań, a także ułatwić "prezesowi" podejmowanie decyzji zw. z zakupem sprzętu- bo przecież nie ma sensu utrudniać Koledze Slavos życia... tak przed zakupem 2mb przewodu musiałby zwoływać posiedzenie zarządu i mieć podpis wiceprezesa- a tak wystarcza tylko podpis prezesa :)
    Jeżeli macie jakieś pomysły, co można tam jeszcze wrzucić, proszę o info w temacie albo na PW.
    lord_dagoth
    Poziom 25  
    No ja bym poprawił dwa błędy na samym początku ;) Na wstępie jest słowo "Exoszkiet" :P Pomijając brak kilku literek, w dalszej części statutu jest pisane przez "gz" a nie "x".
    No i wg. mojego Word "pełnofunkcjonalnego" pisze się "pełno funkcjonalnego" ;) To tyle jeżeli chodzi o błędy jakie znalazłem.
    Slavos
    Poziom 11  
    Witam.
    http://www.hektos.eu/pompa-lopatkowa-hq03g28-p-103.html
    to jest najbardziej wydajna pompa pojedyncza jaką znalazłem na hektos.eu koszt to 522,16 euro.

lord_blaha serdecznie ci dziękuję za napisanie statutu! Dużo pracy w to włożyłeś. Teraz pozostaje nam znaleźć członków. Sądzę że zostaniemy przy tej nazwie przez "x" .
    Wieczorem poprawię statut i odeślę.
    Pozdrawiam!
    jarooffek
    Poziom 11  
    Te pompy też są mało awaryjne, ale nie mogą długo pracować pod obciążeniem więc trzeba zastosować chłodnice oleju.
    Poza tym parametry są bardzo dobre.
    Trzeba by teraz pomyśleć o napędzie, optymalne obroty przy tej pompie to 1000 do 1500obr/min.
    Jak ma wyglądać sterowanie?
    Człowiek siedzący w środku ma pociągać za dźwignie jak w koparce czy ma to być sterowane siłą umysłu?
    lord_blaha
    Poziom 33  
    O, mam taką chłodnice oleju- mogę przekazać w formie darowizny :)
    jarooffek
    Poziom 11  
    Pochwal się, wrzuć fotkę tej chłodnicy.
    Chłodnica oleju to nie problem, w większości występują jako pozawijana rurka. Czym gęściej tym lepiej.
    Od czego to masz lordzie_blaho ???
    Slavos
    Poziom 11  
    Więc tak: jako napęd myślałem o jakimś małym silniku spalinowym. Nie wiem jeszcze czy diesla czy spalinowym. Choć myślę że silnik diesla był by bardziej odpowiedni ze względu na swój moment obrotowy.
    Sterowanie ma się odbywać poprzez sczytanie ruchu pilota ze skafandra pokrytego czujnikami i oddanie ich na ruch maszyny. Sądzę że było by to najbardziej proste sterowanie a zarazem najtruniejsze do wykonania. Tutaj pojawia się problem sprzężenia zwrotnego o którym mówił McRancor.

Co do chłodnicy myślałem nad czymś takim:
    http://www.bipromasz.pl/chlodnice-oleju,ASA-0115-AD01BP-charakterystyka.html

Na tej samej stronie znalazłem ciekawe siłowniki z pomiarem położenia tłoka:
    http://www.bipromasz.pl/silownik-z-pomiarem-polozenia-tloka,start.html
    Oraz rozdzielacze elektryczne:
    http://www.bipromasz.pl/rozdzielacz-hydraulic...-do-maszyn-mobilnych-mde,dane-techniczne.html
    Nie jestem pewien tylko czy przepływ 25l/min nie będzie "wąskim gardłem" układu.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    jarooffek
    Poziom 11  
    Chłodnica nie musi być aż tak bardzo zaawansowana.Wystarczy pozwijany przewód który dobrze oddaje ciepło.
    Dla zabezpieczenia można przy pompie umieścić czujnik temperatury który by ją wyłączył w razie przegrzania. Gdy chłodzenie okazało by się za słabe zawsze można je udoskonalić.
    Nie ma się co oszukiwać, prototyp na pewno będzie wymagał poprawek.

Siłowniki bardzo fajne, ale nie wiem do końca co by miał robić ten pomiar położenia.

Rozdzielacze odpowiednie, a to czy 25l/min wystarczy jest prostą sprawą.
    Musisz znać pojemność siłownika np. Siłownik o pojemności 25l będzie napełniał się 1min. Ale siłowniki które zamontujesz na pewno nie będą miały więcej niż 1l (oczywiście jeden siłownik).
    Jeśli dobrze obliczyłem to rozdzielacz będzie miał przepływ 0.4l/s a więc teoretycznie siłownik o pojemności 1l napełni się w 2.5s.
    Czyli powinno wystarczyć.
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Mam nagrzewnice od Opla Cadeta, jest mała, lekka i będzie miała odpowiedni przepływ... Wymiary to 188x213mm, grubość 52,5... Nada się?
    Slavos
    Poziom 11  
    lord_blaha Raczej nie. Sądzę że stawiała by za duży opór układowi. Oryginalnie jest przeznaczona do chłodzenia dużo rzadszej wody.

Jaroffek sądzę że 2.5s na 1 siłownik to za wolno. Przy tej budowie chciał bym aby największy nacisk został nałożony na "zwinność" projektu. Przy jednym kroku do przodu pracować będzie co najmniej 8 siłowników o różnych skokach.

Pomiar położenia siłownika posłużył by do zbierania informacji dla układu sprzężenia zwrotnego. Chciał bym jeszcze wiedzieć jak najskuteczniej zniwelować szum mechaniczny w układzie. Myślałem czy pomocny nie okazał by się hydroakumulator np taki:

http://www.hektos.eu/hydroakumulator-1000-1019-p-57.html

Dodaję także trochę informacji o NeoMechu:
    U niego na każdą kończynę przypada jeden silnik.
    Jest tak jak chciałem w moim projekcie napędzany silnikiem spalinowym.
    Kierowany jest poprzez ruch dźwigniami. 0 elektroniki :)
    Exoszkielet - buduję od podstaw.
    Link YouTube:
    http://pl.youtube.com/watch?v=HTjGy5QnDUw&feature=related

Pozdrawiam
    jarooffek
    Poziom 11  
    Nagrzewnica nie wytrzyma nawet połowy tych ciśnień o których mowa.

Akumulator może być w tym układzie ale nie ma takiej potrzeby.
    Nie komplikuj sobie konstrukcji.
    Co do sterownia to mechaniczne jest najlepsze. A do dźwigni mechanicznych zaworów można by założyć silniczki sterujące dźwigniami po przez gwint.

Z kąt chcesz wytrzasnąć taki skafander z czujnikami bo czegoś takiego to sie chyba na allegro nawet nie kupi.

Przecież do napędu choćby 5 pomp nada się silnik benzynowy i do tego będzie cichszy niż diesel. Najlepszym silnikiem byłby taki z motopompy,agregatu prądotwórczego lub kosiarki. Przecież i tak bedziesz musiał zrobić jakieś przełożenie silnik-pompa więc moment możesz sobie sam osiągnąć, a poza tym do tej pompy potrzebne są bardziej wysokie obroty niż moment obrotowy.

PS.Silnik diesla to też silnik spalinowy!
    Slavos
    Poziom 11  
    jaroffek wiem że silnik diesla to także silnik spalinowy. Pomyłka w pisaniu:)

Co do mechanicznych dźwigni sądzę że to dobry pomysł. Wystarczy odpowiednio szybki silnik krokowy.

Skafander chciał bym wykonać sam. Miało by to być coś podobnego do kostiumu nurka z przymocowanymi czujnikami przyśpieszenia w najważniejszych punktach. Czujniki działające w zakresie -2g/+2g powinny być wystarczające.

Co do silnika muszę się zgodzić. Przez odpowiednie przełożenie powinno się uzyskać optymalne warunki pracy pomp. Myślałem o czterech - jak w neomechu po jednej na każdą kończynę.

lordzie_blaha dołączam poprawiony statut.
    Pozdrawiam
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Ok, ja wprowadziłem jeszcze kilka poprawe czysto kosmetycznych i wyeliminowałem literówki. Sądzę też, że o ile w nazwie może być "exoszkielet" pisane przez "x", o tyle dalej w statucie bardziej pasuje forma przez "gz". Rada języka polskiego mówi o literze x:

Code:
    2. Używanie litery x

Litera ta występuje współcześnie wyłącznie w:

a) w nazwiskach obcych, np. Maxwell, Huxsley, bracia Marx (ale np. Karol Marks, choć w oryginale jest Marx);

b) w nazwiskach noszonych przez Polaków, pisanych tradycyjnie z iksem, np. Axentowicz, Axer, Alexandrowicz;

c) w obcych nazwach geograficznych, np. Oxford (obok wersji spolszczonej: Oksford), Alexandria (miasto w USA), ale: Aleksandria (miasto w Egipcie);

d) w zakończeniach skrótowców, np. Pewex, Budimex, Impex, Hortex, a rzadziej także w ich środku, np. Coopexim, Exbud. W przypadkach innych niż mianownik końcowe x zmienia się w połączenie liter ks, np. Peweksu, Budimeksowi, Impeksem, o Horteksie;

e) w nazwach specjalnych, np. leków, środków chemicznych, produktów przemysłowych itp., np. oxyzepan, madroxin; ixi.

f) jako oznaczenie niewiadomej lub wielkości zmiennej w matematyce, a także jako nazwa wszelkich obiektów i ludzi nieznanych lub "utajnionych", np. W mieście X, Pani X.
    Slavos
    Poziom 11  
    Nice nice.... :)
    A więc zostawiamy "gz". Sądzę że teraz wezmę się za robienie strony. Znam się trochę na php - coś wypocę. Lordzie_blaha znasz się na tworzeniu stron (jak nie zawsze mogę postawić cms)? Lub na grafice (grafika... moja pięta achillesowa)?
    Pozdrawiam
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Powiem tak: fotoszop nie jest mi obcy- jakieś detale, loga, buttony, bannery mogę bez problemu robić, całości layoutu natomiast bym się nie podjął, bo po prostu nigdy tego nie robiłem... Znam trochę php, html- ale znowu- bardzo ograniczony zakres.

EDIT: Wysłałem Ci próbkę na PW
    lord_dagoth
    Poziom 25  
    hmm... znam dobrze php, sql'a, css (tak w miarę ;) ), xhtml'a ;) Ostatnio opanowałem na potrzeby drobnego projektu SMARTY i xajax'a. Tylko właśnie rozpoczął mi się rok akademicki i nie wiem jak bede miał z czasem ;) Ale zawsze mogę pomóc, i coś porobić ;) Tylko musiałbym dostać "rysunek" strony, i jakieś grafiki. Postarałbym się to sklecić w stronkę, a potem zabrałbym się za pisanie skryptów.
    Slavos
    Poziom 11  
    Witam
    lord_blaha może byś wykonał layout a ja bym go pociął na odpowiednie części i zrobił CSS? Lordzie_dagoth jeżeli był byś skory do pomocy to zapraszam! Myślę o postawieniu Joomli. No chyba że damy radę zrobić wszystko od podstaw.
    Do końca tygodnia załatwię serwer.
    Pozdrawiam!
    lord_dagoth
    Poziom 25  
    W sumie możliwe, że jakiś gotowy CMS (odpowiednio skonfigurowany) będzie hmmm... szybszym i lepiej wyglądającym rozwiązaniem niż bawienie się w stawianie takiej stronki od zera ;)
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Layout mogę zrobić, jak chce Ci się to potem dostosowywać. Jaka rozdziałka?
    Slavos
    Poziom 11  
    Witam!
    Jak pisałem tak zrobiłem.
    Serwer jest. Co prawda tani i mało profesjonalny ale sądzę że narazie innego nie trzeba.
    WWW.EXOSZKIELET.XAA.PL
    lord_dagoth sądzisz że joomla! Sprosta wymaganiom?
    lord_blaha jasne mogę dostosować:) Rozdziałka? Jeżeli chodzi o rozdzielczość to 1024 :) A jeżeli o ułożenie menu to tylko "kontakt", "cele", "projekt" i ewentualnie "członkowie". Co o tym myślisz?
    lord_dagoth
    Poziom 25  
    Tak na dobrą sprawę do każdy CMS sprosta takim wymaganiom. Jedyne co w sumie będzie potrzebne to część z newsami (do publikowania postępów z prac), podstrony z opisami, galeria no i być może coś w stylu księgi gości. Chyba każdy cms ma coś takiego, a joomla jest bardzo popularna, łatwa w obsłudze, elastyczna i ma wiele tutoriali w necie.

Dobrym pomysłem byłoby założenie forum i podzielenie go na dwie części:
    otwartą - dla wszystkich, którzy chcieli by zadać jakieś pytanie (między innymi dla przyszłych sponsorów ;) )
    zamkniętą - gdzie będą prowadzone "obrady" członków

Można to bez problemu zrobić instalując i konfigurując na swoim serwerze jakiś skrypt forumowy (najlepszy i najłątwiejszy wg. mnie jest phpBB).

A jeżeli chodzi o działy na stronie, to ja bym proponował:
    -Raporty z prac (strona, na której będą publikowane newsy z prac nad egzoszkieletem)
    -Cele (założenia, jakie zostały postawione na samym początku, do których będziecie dążyć, można też dodać jakieś rysunki techniczne albo w ogóle sci-fi :P )
    -Dokumentacja (umieszczane tutaj mogą być wszelkiego rodzaju techniczne raporty, schematy, rysunki techniczne itp rzeczy)
    -Członkowie (zdjęcie wspólne wszystkich członków stowarzyszenia, a pod spodem małe zdjęcie każdego z osobna z krótkim opisem i danymi)
    -Galeria (wiadomo :P )
    -Forum (tak jak wyżej wspomniałem)
    -Sponsorzy (musi być jakaś podstrona, na której będzie galeria sław, które wsparły projekt ;) No i tam może być odnośnik do podstrony "Jeżeli chciałbyś zostać sponsorem..." :P )

No, to takie podstrony mi przyszły do głowy, ale to tylko propozycje :P
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Dobra, to ja na piątek wieczór/sobote rano zrobię layout. Można by wykupić jakąś domenę w promocji w nazwa.pl za 90 groszy....
    Slavos
    Poziom 11  
    Dobra Joomla! stoi. W weakend się za ni a wezmę.
    lord_blaha jak byś zrobił było by świetnie. A co do nazwy owszem... 90gr jak kupisz u nich serwer. tak koło 100zł :)
    lord_dagoth i takie też menu powstanie.
    Zrobię wam konta w administracji i wyślę na priv.
    Loginy macie takie same jak na elektrodzie.
    Pozdrawiam!
    jarooffek
    Poziom 11  
    Niesamowite ruchy, jak żywa istota!
    Niestety za wysokie progi jak dla amatorów.