Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

clatronik ar 687 po chwili grania pali glosniki

woytekW4 18 Wrz 2008 23:24 1887 20
  • #1 18 Wrz 2008 23:24
    woytekW4
    Poziom 9  

Witam. prosze o pomoc i wskazowki co moze byc przyczyną tego ze radyjko po pewnym czasie pali glosniki. koncowka byla juz raz wymieniana i znow to samo.

0 20
  • #2 18 Wrz 2008 23:33
    krzysiek12sos
    Poziom 27  

Witam
    Na dobry początek to pisz małymi literami bo podpadniesz a co do głośników to sprawdź czy masz podpięte jak w instrukcji lub nieraz opisane na radiu oraz sprawdź czy mają odpowiednią impedancje.

0
  • #3 18 Wrz 2008 23:47
    daras984
    Poziom 22  

A jaka końcówka jest tam zastosowana

0
  • #4 19 Wrz 2008 08:13
    damiancz
    Moderator Radia Samochodowe

Zadam dwa pytania.

1. Czy na głośnikach jest składowa stała.
    2. Czy nie grasz na maksymalnych ustawieniach

Jeśli odpowiesz na któreś z moich pytań brzmi tak :arrow: to moja odpowiedź brzmi :arrow: ;) nie dziw się.

Jeśli zachodzi przypadek 1 musisz poszukać dobrego fachowca , co nie tylko wymienia końcówki ale też wie do czego służy multimetr i nie boi się go używać.

0
  • #5 19 Wrz 2008 11:59
    woytekW4
    Poziom 9  

1. glosniki sa dobrze podpięte
    2. impedancja jest dostosowana do radyjka
    3. koncowka to TDA 7388
    4. NIE slucham muzyki na max
    5. a apropo skladowej stalej to musial bym jakos sprawdzic, bo moze to jes to

Moderowany przez Tomek Włodarczyk:

Kolego chwali się, że reagujesz na uwagi, ale proszę na przyszłość nie kasować wpisów moderacyjnych.

0
  • #6 21 Wrz 2008 19:50
    woytekW4
    Poziom 9  

Panowie, czy mozliwe jest by radyjko podawalo na wyjscia glosnikowe stale napiecie i to dosc duze?? (za duzo niz standardowo) bo z ciekawosci podpialem miernik i sie zdziwilem... prosze o jakies podpowiedzi

0
  • #7 21 Wrz 2008 21:26
    piotrek 01
    Poziom 14  

Witam.
    A ile tego napięcia masz?
    W większości nowych radyjek na wy głośn. jest ok połowa nap. zasilania - mostkowe końcówki mocy tak mają - głośniki podłącza się do "wy+" i "wy-" danego kanału ,bo przy połączeniu "-" z masą popłynie prąd stały i uszkodzi głośnik ,końcówkę albo obydwa elementy.

TDA7388 ma mostkowe końcówki mocy...

0
  • #8 21 Wrz 2008 22:09
    woytekW4
    Poziom 9  

7,3V napiecia stalego potrafi sie max wydzielic na 1 kanale... to sugerujesz zeby szukac gdzies zwarcia do "-" ?? bo radyjko gra chwil pare normalnie niby, az nagle zaczynaja glosniczki sie nadpalac i koniec

0
  • #9 22 Wrz 2008 08:41
    piotrek 01
    Poziom 14  

Na głośniku nie ma prawa być żadnego napięcia stałego większego niż kilkadziesiąt mV.W mostkowej końcówce mocy na obu wy głośn. jest dokładnie takie samo napięcie stałe ,przez co prąd stały nie płynie przez głośnik ,lub są to pomijalnie małe wartości.Jeśli na prawidłowo podłączonym głośniku pojawia się napięcie , a więc i prąd stały to mozesz mieć uszkodzenie końcówki mocy ,albo coś w jej otoczeniu.Chyba, że źle podłączyłeś głośnik...
    To napięcie to masz bezpośrednio na zaciskach wyjściowych głośnika?
    7.3V NA 4 Ohm daje ok 13W mocy ciągłej na głosniku , a tyle to raczej mało który zniesie ...

0
  • #10 22 Wrz 2008 16:43
    woytekW4
    Poziom 9  

tak kolego, tyle wlasnie wychodzi. glosnik jest prawidlowo podlaczony, juz nie wiem co z tym robic bo konowka juz byle raz wymieniona i od nowa to samo...

0
  • #11 22 Wrz 2008 17:59
    rybeh
    Poziom 26  

Piotrek 01 dobrze myślał tylko źle napisał.
    Na tych wzmacniaczach na wszystkich przewodach głośnikowych występuje napięcie, ale jednakowe względem masy.
    Na parach do głośników różnica musi być niezauważalna.
    Przy tych wzmacniaczach żaden przewód głośnikowy nie może stykać się z masą.

0
  • #12 22 Wrz 2008 18:18
    piotrek 01
    Poziom 14  

Cóż ,użyłem skrótu myślowego ,ale moze za bardzo "skróciłem".
    Jeżeli przy prawidłwo podłączonych głośnikach tak się dzieje to radio jest uszkodzone i niekoniecznie uszkodzony jest scalak.A ta poprzednia wymiana to z tej samej przyczyny była ,czy był jeszcze jakiś inny powód wymiany?Po wymianie było dobrze jakiś czas czy od razu to napięcie się pojawiło?

0
  • #13 22 Wrz 2008 20:20
    woytekW4
    Poziom 9  

tak Panowie, z tej samej przyczyny radyjko bylo w serwisie.
    po wymianie koncowki praktycznie odrazu, problem sie "odrodził". dostalem je w "spadku" , na zasadzie naprawisz to bedzie twoje, jak nie, to na czesci. bo wlasciciel juz mial dosc popalonych glosnikow i "użerania" sie z "profesjonalnym serwisem". gdzie szukac przyczyny? w elektrolitach? czy gdzie? koledzy

0
  • #14 22 Wrz 2008 21:08
    piotrek 01
    Poziom 14  

No to trzeba było od tego zacząć...trzebaby ściągnąć schemat radyjka ,PDF-a końcówki i szukać przyczyny,nie wiem jakie masz doswiadczenie w serwisowaniu sprzetu elektronicznego ,ale jeśli nie czujesz sie na siłach to może lepiej będzie go oddać komuś doświadzonemu do naprawy...

0
  • #15 22 Wrz 2008 21:41
    woytekW4
    Poziom 9  

schematu radyjka jeszcze nie znalazlem, a aplikacje koncowki mam juz. zacznijmy od tego ze z stacja lutownicza "nie znamy sie od wczoraj" ;) ze tak powiem. wszystko co bede mogl sprawdzic na plytce to sprawdze... ale przy ukladach scalonych wymiekkam, wiec nie wiem czy moja "batalia" z multimetrem bedzie miala sens... ale probowac trzeba...

A może na początek przeprowadzisz batalię z wielkimi literami na początku zdań i znakami diakrytycznymi w zdaniu! [TW]

0
  • #16 22 Wrz 2008 22:17
    piotrek 01
    Poziom 14  

W tej aplikacji którą znalazłem jest raptem kilkanaście elementów wokół scalaka ,więc tu dużo czasu nie stracisz(chyba że masz inną) później pomierzyć ścieżki pod kątem przerw ,a jeśli przez chwile działa jeszcze normalnie to dobrze byłoby zacząć od pomiarów - spisać napięcia na nogach i porównać z tymi gdy już jest źle.

0
  • #17 23 Wrz 2008 10:05
    SlaweK
    Poziom 43  

To 7,3V napięcia to pewnie w stosunku do masy a głośniki nie korzystają z masy i moim zdaniem jest to poprawne napiecie na wyjściach głośnikowych, powinna być połowa napięcia zasilania. Informacyjnie trzeba by zmierzyć napięcie pomiędzy wyjściami każdego kanału by mówić o mocy dostarczonej do głośnika. A potem odłączyć wejścia scalonego wzmacniacza mocy i sprawdzić czy ewentualny problem się powtórzy. Moim zdaniem tandetne radia radia nie zawsze są warte aż takiego zachodu i ciekaw jestem głośników bo radio które nowe można kupić za 100-150zł w marketach czy na bazarach a przyzwoite, nie najlepsza para głośników kosztuje podobnie albo więcej... To po pierwszej wymianie głośników wywaliłbym to radio. Ale jeśli ktoś chce się nauczyć to materiał ma dobry, byle w koszty nie popadł wzmacniając potęgę chin.

SławeK

0
  • #18 23 Wrz 2008 18:55
    woytekW4
    Poziom 9  

Chyba Panowie macie racje, zobacze jeszcze co można zrobić, i kończymy tą zabawe. Jeżeli ktoś by miał pomysły jakieś to proszę pisać

0
  • #19 23 Wrz 2008 19:19
    piotrek 01
    Poziom 14  

Cóż tu dodać...,jeśli poza końcówką reszta działa perfectto i zależy Ci na nim a próby ożywienia spełzną na niczym - zawsze można odłączyć lub wyrzucić końcówkę (coby dymów nie było przypadkiem po czasie),wyprowadzić sygnał do zewnętrznego wzmaka i cieszyć się radiem ,a przy okazji lepszymi osiągami końcówki...
    Albo wrzucić kondensatory na wyjścia gł i potestować co się będzie działo...oczywiście pod kontrolą.
    Pozdrawiam

0
  • #20 24 Wrz 2008 07:29
    orion
    Poziom 23  

A może by tak przy odłączonym radiu sprawdzić w aucie czy nie mają głośniki zwarcia do masy .

0
  • #21 24 Wrz 2008 11:00
    SlaweK
    Poziom 43  

Dlatego naprawy robi się z zasady na stole a nie w samochodzie w którym nieznana jest instalacja glośnikowa. Potem sprawne radio podłącza się do auta w którym wcześniej sprawdziliśmy instalację głóśnikową pod kątem zwarć, przebić do masy i sprawności głosników a wszelkie niedokładności zemszczą się ponownym uszkodzeniem radia. Wiem jak takie amatorskie podłączenia radii wyglądają, najczęściej strach potem do takiego auta wsiadać czy nie zapali się w czasie jazdy.

SławeK

0
  Szukaj w 5mln produktów