Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym kierować się przy zakupie GPS?

Richter 19 Wrz 2008 07:38 5281 6
  • #1 19 Wrz 2008 07:38
    Richter
    Poziom 31  

Witam będę w sobotę kupował GPS DO 400 zł będzie mi służył do poruszania się w niedalekich odległościach od domu mniej więcej do 400 km od miejsca zamieszkania.NA co zwrócić szczególną uwagę przy kupnie?Pytam bo nie chce kupić czegoś złego a wy macie gps wiec prosze o pomoc.Za każdy post ,,pomógł" który mi pomoże..Pozdrawiam

1 6
  • #2 19 Wrz 2008 08:27
    Richter
    Poziom 31  

:) ale wolałbym coś powyżej 300 :P ze względu na lepszą jakość GPS sama nazwa sklepu działa na mnie niezbyt ciekawie i nawet nie chodzi mi o konretny model tylko na co musze zwrócić uwagę przy kupnie tak jak kupujesz dysk twardy to patrzysz nie tylko na firmę ale na pojemność, prędkość obrotową, bufor, itp tak samo chciałbym wiedzieć o nawigację

0
  • Pomocny post
    #3 19 Wrz 2008 11:33
    RAV.blogn.pl
    Poziom 12  

Richter napisał:
    Czym kierować się przy zakupie GPS?

Na pewno nie ceną. A jeśli już, to w ostatniej kolejności. Ceny sprzętów dobrych i tanich różnią się dziś o kilkaset złotych. Wydaje się sporo (może to być nawet 100% ceny tego taniego), ale z drugiej strony, można przewidywać, że będziesz używał tego GPSa powiedzmy przez 3 lata, jak nie dłużej. Wychodzi różnica kilku złotych miesięcznie. Dla takiej kwoty nie warto oszczędzać na jakości urządzenia i mapy, ergonomii itp.

Jeśli interesują Cię tylko mapy Polski, to polecałbym Garmina Nuvi 205. Ma bardzo dobrą mapę Polski (GPMapa), ekran dający sobie radę nawet w ostrym słońcu, intuicyjne menu i mały, stabilny uchwyt. Czyli to, co w GPSie samochodowym najważniejsze. Kosztuje 541 zł. Bez problemu można do niego wgrywać fotoradary i kolejne mapy (na karcie SD).

Jeśli nie ograniczasz się do Polski, to lepiej kup Nuvi 255, w którym oprócz GPMapy jest też mapa całej Europy. Wyjdzie taniej niż dokupowanie (za 699 zł) Europy do 205-tki.

Oba modele mają ekrany 3,5". Istnieją ich wersje 4,3", ale dokładanie kasy na większy ekran nic nie daje. Zobacz tutaj.

0
  • Pomocny post
    #4 19 Wrz 2008 12:18
    wozniak.j
    Poziom 17  

Ja mam trochę inne zdanie w tym temacie. Dla mnie w nawigacji liczy się :
    1. Łatwość odblokowania=możliwość korzystania z innych map i aplikacji.
    2. Urządzenie musi posiadać Windows CE 5.0 (spotyka się jeszcze urządzenia z Win CE 4.2 z którym nie zawsze chcą pracować nowsze mapy). Tu nie polecałbym właśnie urządzeń Garmin (choć są to urządzenia solidne i trwałe) ponieważ mają jedną podstawową wadę nie posiadają one Win CE tylko jakiś system robiony specjalnie dla Garmina a co się z tym wiąże uruchomią się na nim tylko mapy napisane pod Garmina a tych jest bardzo mało.
    3. Odbiornik GPS Sirf III (Sirf 3).
    4.Procesor najlepiej 400 MHz.
    5.Wielkość pamięci wewnętrznej urządzenia najlepiej 1G w tej chwili to standard ale trafiają się mniejsze pojemności.
    6.Ekran 3.5'. Na większy nie warto wydawać pieniędzy, pozatym mniejsze urządzenie jest lepsze do przenoszenia i przechowywania.
    7.Ewentualnie wskazany Bluetooth (może się przydać np. jako zestaw głośnomówiący itp.) ale cena wzrośnie.
    8. Cena-myślę że 400-500 zł w zupełności wystarczy.

Ja osobiście korzystam z Akiry 517 i jestem z niej zadowolony ale miałem ostatnio w rękach urządzenie LG N10E zakupione za 399 nowe w sklepie w Jaworznie. Bardzo estetyczne błyskawicznie łapie sygnał GPS (dużo szybciej niż moja Akira), łatwe do odblokowania oryginalnie jest wyposażone w dobre mapy Teleatlas na całą Europę. Krótko mówiąc posiada wszystkie cechy które wymieniłem wcześniej.

0
  • Pomocny post
    #5 19 Wrz 2008 13:31
    RAV.blogn.pl
    Poziom 12  

wozniak.j napisał:

Jeszcze lepszy jest brak konieczności odblokowywania... A te inne mapy będziesz kupował, czy kradł?

wozniak.j napisał:
    2. Urządzenie musi posiadać Windows CE 5.0 (spotyka się jeszcze urządzenia z Win CE 4.2 z którym nie zawsze chcą pracować nowsze mapy). Tu nie polecałbym właśnie urządzeń Garmin (choć są to urządzenia solidne i trwałe) ponieważ mają jedną podstawową wadę nie posiadają one Win CE tylko jakiś system robiony specjalnie dla Garmina a co się z tym wiąże uruchomią się na nim tylko mapy napisane pod Garmina a tych jest bardzo mało.

Bzdura na bzdurze. Brak Windows jest wielką zaletą Garminów. A map na Garminy jest więcej niż na wszystkie programy na Windowsa razem wzięte. Zajrzyj na www.mapcenter.cgpsmapper.com

wozniak.j napisał:

W Nuvi jest SiRFstarIII (tak to się pisze) lub równorzędny MTK.

wozniak.j napisał:

Procesor ma być taki, żeby oprogramowanie dobrze działało. W Nuvi działa. Nie wiem, ile tam jest MHz, ale wystarcza.

wozniak.j napisał:
    5.Wielkość pamięci wewnętrznej urządzenia najlepiej 1G w tej chwili to standard ale trafiają się mniejsze pojemności.

Nuvi z mapami Europy (modele 250 i wyżej) mają ok. 2 GB. "Regionalne" modele 200/205 mają mniej, ale można użyć karty jako rozszerzenia pamięci (praktycznie bez różnicy, czy mapa jest w pamięci, czy na karcie).

0
  • Pomocny post
    #6 19 Wrz 2008 23:35
    marek216

Poziom 43  

Dla jasności pamięć wew. nie jest tak istotna - większość nawigacji obsługuje karty 4GB ( nowsze modele nawet większe SDHC - tylko to inna póła cenowa ). Cena kart to kilkadziesiąt złotych.

Jeśli ma to być tylko nawigacja to RAV ma rację odblokowanie nie jest koniecznością.

Istotny jest taki dobór sprzętu i softu jaki będzie najłatwiejszy dla danej osoby w obsłudze, soft z update w rozsądnych pieniądzach.

Ok. 400 zł to ciut mały budżet.

Starczy na tomtom v4 z mapą Polski i kilku krajów europy centralnej .

Nie sugeruj się nawigacjami z MapaMap - najczęściej do aktualnej wersji musisz dopłacić ok 80 zł

Dokładając ok 200-300 zł masz większy wybór. Możesz pokierować się sugestią RAV i obstawić na garmina.

Możesz również postawić na aristo x500 z AutoMapą XL. Moim zdaniem najlepsza mapa na Polskę.

0
  • Pomocny post
    #7 20 Wrz 2008 04:30
    xxxpiniuxxx
    Poziom 21  

wozniak.j napisał:
    6.Ekran 3.5'. Na większy nie warto wydawać pieniędzy, pozatym mniejsze urządzenie jest lepsze do przenoszenia i przechowywania.
    7.Ewentualnie wskazany Bluetooth (może się przydać np. jako zestaw głośnomówiący itp.) ale cena wzrośnie.
    8. Cena-myślę że 400-500 zł w zupełności wystarczy.

Ja osobiście korzystam z Akiry 517 i jestem z niej zadowolony ale miałem ostatnio w rękach urządzenie LG N10E zakupione za 399 nowe w sklepie w Jaworznie. Bardzo estetyczne błyskawicznie łapie sygnał GPS (dużo szybciej niż moja Akira), łatwe do odblokowania oryginalnie jest wyposażone w dobre mapy Teleatlas na całą Europę. Krótko mówiąc posiada wszystkie cechy które wymieniłem wcześniej.

WOW!!! Kolega chyba na Garmin nie jeździł w życiu, bo stek bzdur napisał.
    Także skłaniam się ku Garmince - dowolny model z serii NUVI. Największą zaletą garniaka jest jej system operacyjny, bardzo sprawnie działający. Drugim ważnym atutem są częste aktualizacje map, które według mnie są najdokładniejsze ze wszystkich będących na rynku.
    Dla przykładu mogę jeszcze dodać, że jakiś czas temu był u mnie klient z Garmin StreetPilot C310 ( ta navi sprzedawana była 5 lat temu ). Chciał zaktualizować mapę Polski i poszło bez problemu. Żadna inna navi nie dała by się zaktualizować po takim długim czasie od swojej premiery.
    ......Ale wybór należy do Ciebie.... :D:D:D

0