Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziemienie kilku komputerów (i nie tylko)

chris.de.buud 03 Mar 2004 14:29 5150 10
lampy.pl
 • #1
  chris.de.buud
  Level 11  
  Witam.
  Mam do rozwiązania problem tego typu - pewna firma ma małą serwerownię, złożoną w tej chwili z 7 maszyn.

  Przede wszystkim - instalacja w budynku jest dwuprzewodowa.
  Czy należy wykonać jakieś uziemienie ? Jeśli tak, to jak obliczyć przekrój kabla uziemiającego ? i z czego wykonać sam uziom ?

  Kompy stoją w tej chwili na metalowym regale. Czy wskazane byłoby podłączenie tego regału do instalacji uziemiającej ? I samych komputerów do regału ?

  I jeszcze jedno pytanie - w tej chwili wszystkie maszyny są zabezpieczone jednym bezpiecznikiem B16. Po awarii prądu i ponownym załączeniu ten bezpiecznik "wyskakuje". Domyślam się, że jest to związane z dużym poborem prądu przy starcie zasilacza impulsowego w kompie (maszyny są ustawione tak, by startowały po awarii zasilania). UPS Oczywiście będzie kupiony, ale dopiero za jakiś czas. Czy w związku z tym problemem należałoby kupić bezpiecznik C16 ? Docelowo będzie stało 8 maszyn z zasilaczami 350W.

  Krzysztof
 • lampy.pl
 • #2
  dasko
  Level 20  
  Jesli chodzi o bezpiecznik to typu c z wieksza zwloka czasowa powinien wytrzymac bo jak wspomniales chodzi o duzy udar pradu w chwili startu, natomiast jesli chodzi o uziemienie to w starszych instalacjach bolec uziemiajacy byl polaczony z przewodem zerowym w gniazdku lecz nie wiem czy to bedzie dobre rozwiazanie.
 • lampy.pl
 • #3
  Raaf
  Level 22  
  Witam. Sieć przez ciebie przedstawiona jest typu TN-C. czyli zerowanie jako ochrona p.porażeniowa. bezpiecznik można zwiększyć (np. B20, B25) - ale tylko wtedy jeżeli skuteczność zerowania będzie prawidłowa. (należy wykonać pomiar skuteczności np. mierniem MZC303). - Kołek gniazdka z przewodem PEN.
  Proponuję w miejscu bezpiecznika przerobić sieć na typ TN-C-S, czyli przewód zerowy podzielić na N i PE, punkt rozdziały uziemić, a za podziałem wstawić RDC np.P302 25A 30mA - Różnicówka dla UPS-a typu A. I sprawdzić skuteczność RDC miernikiem, np. MPR.
  I jeszcze jedno: Przy tym typie sieci (TN-C) 2-przewodowa, mówi się o ZEROWANIU. nie zaszkodzi podłączyć regału. Choć przy uszkodzeniu PEN-a w linii może dojść do wystąpienia potencjału na tym regale.
 • #4
  bwleklinski1
  Level 12  
  witam
  Najlepszym rozwiązaniem było by wykonanie instalacji specjalnej przeznaczonej dla sieci komputerowej, a w dla samej serwerowni wykonanie uziemienia oraz zamontowanie zabezpieczeń przepięciowych klasy B+C. Zerowanie nie jest w pełni bezpiecznie dla sprzętu elektronicznego, a szczególnie dla komputerów

  pozdrawiam
 • #5
  janhen
  Level 22  
  Witam
  Sprawa ochrony przeciwporażeniowej to temat zbyt poważny.Najpierw należy ustalić w Rejonie Energetycznym jaki obowiązuje układ sieciowy w linii energetycznej nn.zasilającej budynek.Następnie wykonać prawidłowo instalację elektryczną zasilającą UPS i komputery.Układ sieciowy TN-C lub TN-C-S może powodować wadliwe działanie komputerów (pewien potencłał
  na przewodzie PEN lub PE)Najlepiej sprawwdza się układ TT(uziemianie)za odpowiednio dobranym wyłącznikiem RCD(różnicowo-prądowym).Dobranym do współpracy z UPS.Właściwe wykonanie uziemienia ochronnego o małej rezystancji lub przyłączenie do istniejącej
  metalowej sieci wodociągowej lub uziomu fundamentowego.Po wykonaniu prac należy wykonać badania i pomiary ochronne przed włączeniem napięcia do wykonanej instalacji elektrycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami.
 • #6
  Raaf
  Level 22  
  ludzie, przecież RE nie będzie zmieniał systemu sieci z Tn-c na TT dlatego że ktoś chce podłaczyć komputer. :? Przeróbka instalacji wiąże się z kolei z wykonaniem projektów, kosztorysu... Najtańszym i najszybszym rozwiązaniem, będzie dostosowanie istniejącej do warunków panujących.
  -Bezpiecznik na większy i sprawdzić skuteczność zerowania.
  -Ochronnik p.przepięciowy klasy C.
 • #7
  rt69
  Level 13  
  Zgadzam sie, nie ma co szalec. Zamienic B16 na C16 lub B20, Wyzerowac wszystkie kompy i wyzerowac regal.
 • #8
  thalex
  Level 16  
  Minęło już trochę czasu i może autor pytania nie ma już problemu ale ja nie wyobrażam sobie jak można uziemiać komputer i jak można uziemiać regał (czy zerować jak ktoś chyba określa).

  Uważam. że należy wykonać gniazda przyłączeniowe właściwie podłączone tzn bolec uziemiający podłączone do przewodu PE (czyli uziemienia) a jeżeli go nie ma to podłączyć bolec do zera roboczego (czyli wykonać mostek)

  I to wszystko co trzeba zrobić. Standartowy kabel zasilający komputer posiada złącza uziemiające.

  Jeszcze jedno określenie ZEROWANIE już nie istnieje od dobrych dwudziestu lat zastępuje go SAMOCZYNNE WYŁĄCZENIE ZASILANIA
 • #9
  _jta_
  Electronics specialist
  Stanowczo odradzam uziemiania regału, zwłaszcza w instalacji 2-przewodowej, bo:
  - jak się "uziemi" z przewodu zerowego, i zrobi się na nim przerwa, to jest 230V na regale;
  - a jak się dobrze uziemi regał, a komputery mają "uziemienie" z przewodu zerowego,
  to w razie przerwy na tym przewodzie jest 230V miedzy regałem a komputerami;
  chyba, że komputery będą zasilane z gniazdek z dobrym uziemieniem.

  Poza tym: jeśli zrobi się połączenie między uziemieniami, to może to powodować
  kłopoty z działaniem komputerów - w związku z tym, komputery nie powinny być
  połączone elektrycznie z regałem (nie muszą być od niego super izolowane - nawet
  parę omów wystarczy, ale zwarcia trzeba unikać; zwykle mają gumowe nóżki, wystarczą).

  A jeśli chodzi o wywalanie bezpieczników, to może trzeba sprawdzić instalację - znam
  przypadek instalacji wykonanej przez uprawnionych fachowców, w której wywalało,
  i w której doszło do porażenia (i to takiego, że wymagało wizyty w szpitalu).
  Przyczyna - wadliwy montaż instalacji. Fachowcom też się zdarza.

  Ba, widziałem ciekawszy przykład: fazę na bolcu uziemiającym... pomylili
  przewody (i robiłi to fachowcy z uprawnieniami, przysłani przez firmę).
  Wykryłem to niestety dopiero po spaleniu się kilku kosztownych urządzeń -
  wcześniej nikomu nie przyszło do głowy, że fachowcy mogą coś takiego zrobić.
 • #10
  janhen
  Level 22  
  Witam
  Kol.Raaf czytał mój post ale go nie zrozumiał.Napisałem że można zastosować układ sieciowy za wyłącznikiem różnicowo-prądowym także w układzie sieci zasilającej nn.TN-C lub TN-C-S.RE nie musi zmieniać układu sieciowego.Ten temat omawiany był w wielu publikacjach.Można też o tym przeczytać w dziale publikacjiwww.ise.pl.Temat: stosowanie
  wyłączników różn.prądowych w świetle przepisów-Funkcje ochronne wyłączników różn.prądowych,pkt.2 ust.3.Natomiast nie wolno absolutnie zastosować uziemienia ochronnego bez wył.różn.prądowego w instalacji elektr.w układzie TN-C i TN-C-S.
  Wyłączników instalacyjnych typu S nie można dobierać dowolnie.Muszą zapewnić ochronę przd przeciążeniem i prądem zwarciowym a także szybkie wyłączenie zasilania.Pozdrawiam Janhen
 • #11
  User removed account
  User removed account