Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie kilku komputerów (i nie tylko)

chris.de.buud 03 Mar 2004 14:29 4892 10
 • #1 03 Mar 2004 14:29
  chris.de.buud
  Poziom 10  

  Witam.
  Mam do rozwiązania problem tego typu - pewna firma ma małą serwerownię, złożoną w tej chwili z 7 maszyn.

  Przede wszystkim - instalacja w budynku jest dwuprzewodowa.
  Czy należy wykonać jakieś uziemienie ? Jeśli tak, to jak obliczyć przekrój kabla uziemiającego ? i z czego wykonać sam uziom ?

  Kompy stoją w tej chwili na metalowym regale. Czy wskazane byłoby podłączenie tego regału do instalacji uziemiającej ? I samych komputerów do regału ?

  I jeszcze jedno pytanie - w tej chwili wszystkie maszyny są zabezpieczone jednym bezpiecznikiem B16. Po awarii prądu i ponownym załączeniu ten bezpiecznik "wyskakuje". Domyślam się, że jest to związane z dużym poborem prądu przy starcie zasilacza impulsowego w kompie (maszyny są ustawione tak, by startowały po awarii zasilania). UPS Oczywiście będzie kupiony, ale dopiero za jakiś czas. Czy w związku z tym problemem należałoby kupić bezpiecznik C16 ? Docelowo będzie stało 8 maszyn z zasilaczami 350W.

  Krzysztof

  0 10
 • Megger
 • #2 03 Mar 2004 14:56
  dasko
  Poziom 20  

  Jesli chodzi o bezpiecznik to typu c z wieksza zwloka czasowa powinien wytrzymac bo jak wspomniales chodzi o duzy udar pradu w chwili startu, natomiast jesli chodzi o uziemienie to w starszych instalacjach bolec uziemiajacy byl polaczony z przewodem zerowym w gniazdku lecz nie wiem czy to bedzie dobre rozwiazanie.

  0
 • Megger
 • #3 03 Mar 2004 15:15
  Raaf
  Poziom 21  

  Witam. Sieć przez ciebie przedstawiona jest typu TN-C. czyli zerowanie jako ochrona p.porażeniowa. bezpiecznik można zwiększyć (np. B20, B25) - ale tylko wtedy jeżeli skuteczność zerowania będzie prawidłowa. (należy wykonać pomiar skuteczności np. mierniem MZC303). - Kołek gniazdka z przewodem PEN.
  Proponuję w miejscu bezpiecznika przerobić sieć na typ TN-C-S, czyli przewód zerowy podzielić na N i PE, punkt rozdziały uziemić, a za podziałem wstawić RDC np.P302 25A 30mA - Różnicówka dla UPS-a typu A. I sprawdzić skuteczność RDC miernikiem, np. MPR.
  I jeszcze jedno: Przy tym typie sieci (TN-C) 2-przewodowa, mówi się o ZEROWANIU. nie zaszkodzi podłączyć regału. Choć przy uszkodzeniu PEN-a w linii może dojść do wystąpienia potencjału na tym regale.

  0
 • #4 04 Mar 2004 09:18
  bwleklinski1
  Poziom 12  

  witam
  Najlepszym rozwiązaniem było by wykonanie instalacji specjalnej przeznaczonej dla sieci komputerowej, a w dla samej serwerowni wykonanie uziemienia oraz zamontowanie zabezpieczeń przepięciowych klasy B+C. Zerowanie nie jest w pełni bezpiecznie dla sprzętu elektronicznego, a szczególnie dla komputerów

  pozdrawiam

  0
 • #5 04 Mar 2004 09:59
  janhen
  Poziom 21  

  Witam
  Sprawa ochrony przeciwporażeniowej to temat zbyt poważny.Najpierw należy ustalić w Rejonie Energetycznym jaki obowiązuje układ sieciowy w linii energetycznej nn.zasilającej budynek.Następnie wykonać prawidłowo instalację elektryczną zasilającą UPS i komputery.Układ sieciowy TN-C lub TN-C-S może powodować wadliwe działanie komputerów (pewien potencłał
  na przewodzie PEN lub PE)Najlepiej sprawwdza się układ TT(uziemianie)za odpowiednio dobranym wyłącznikiem RCD(różnicowo-prądowym).Dobranym do współpracy z UPS.Właściwe wykonanie uziemienia ochronnego o małej rezystancji lub przyłączenie do istniejącej
  metalowej sieci wodociągowej lub uziomu fundamentowego.Po wykonaniu prac należy wykonać badania i pomiary ochronne przed włączeniem napięcia do wykonanej instalacji elektrycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami.

  0
 • #6 04 Mar 2004 12:42
  Raaf
  Poziom 21  

  ludzie, przecież RE nie będzie zmieniał systemu sieci z Tn-c na TT dlatego że ktoś chce podłaczyć komputer. :? Przeróbka instalacji wiąże się z kolei z wykonaniem projektów, kosztorysu... Najtańszym i najszybszym rozwiązaniem, będzie dostosowanie istniejącej do warunków panujących.
  -Bezpiecznik na większy i sprawdzić skuteczność zerowania.
  -Ochronnik p.przepięciowy klasy C.

  0
 • #7 09 Mar 2004 12:47
  rt69
  Poziom 13  

  Zgadzam sie, nie ma co szalec. Zamienic B16 na C16 lub B20, Wyzerowac wszystkie kompy i wyzerowac regal.

  0
 • #8 09 Mar 2004 18:48
  thalex
  Poziom 16  

  Minęło już trochę czasu i może autor pytania nie ma już problemu ale ja nie wyobrażam sobie jak można uziemiać komputer i jak można uziemiać regał (czy zerować jak ktoś chyba określa).

  Uważam. że należy wykonać gniazda przyłączeniowe właściwie podłączone tzn bolec uziemiający podłączone do przewodu PE (czyli uziemienia) a jeżeli go nie ma to podłączyć bolec do zera roboczego (czyli wykonać mostek)

  I to wszystko co trzeba zrobić. Standartowy kabel zasilający komputer posiada złącza uziemiające.

  Jeszcze jedno określenie ZEROWANIE już nie istnieje od dobrych dwudziestu lat zastępuje go SAMOCZYNNE WYŁĄCZENIE ZASILANIA

  0
 • #9 10 Mar 2004 22:04
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Stanowczo odradzam uziemiania regału, zwłaszcza w instalacji 2-przewodowej, bo:
  - jak się "uziemi" z przewodu zerowego, i zrobi się na nim przerwa, to jest 230V na regale;
  - a jak się dobrze uziemi regał, a komputery mają "uziemienie" z przewodu zerowego,
  to w razie przerwy na tym przewodzie jest 230V miedzy regałem a komputerami;
  chyba, że komputery będą zasilane z gniazdek z dobrym uziemieniem.

  Poza tym: jeśli zrobi się połączenie między uziemieniami, to może to powodować
  kłopoty z działaniem komputerów - w związku z tym, komputery nie powinny być
  połączone elektrycznie z regałem (nie muszą być od niego super izolowane - nawet
  parę omów wystarczy, ale zwarcia trzeba unikać; zwykle mają gumowe nóżki, wystarczą).

  A jeśli chodzi o wywalanie bezpieczników, to może trzeba sprawdzić instalację - znam
  przypadek instalacji wykonanej przez uprawnionych fachowców, w której wywalało,
  i w której doszło do porażenia (i to takiego, że wymagało wizyty w szpitalu).
  Przyczyna - wadliwy montaż instalacji. Fachowcom też się zdarza.

  Ba, widziałem ciekawszy przykład: fazę na bolcu uziemiającym... pomylili
  przewody (i robiłi to fachowcy z uprawnieniami, przysłani przez firmę).
  Wykryłem to niestety dopiero po spaleniu się kilku kosztownych urządzeń -
  wcześniej nikomu nie przyszło do głowy, że fachowcy mogą coś takiego zrobić.

  0
 • #10 20 Mar 2004 22:42
  janhen
  Poziom 21  

  Witam
  Kol.Raaf czytał mój post ale go nie zrozumiał.Napisałem że można zastosować układ sieciowy za wyłącznikiem różnicowo-prądowym także w układzie sieci zasilającej nn.TN-C lub TN-C-S.RE nie musi zmieniać układu sieciowego.Ten temat omawiany był w wielu publikacjach.Można też o tym przeczytać w dziale publikacjiwww.ise.pl.Temat: stosowanie
  wyłączników różn.prądowych w świetle przepisów-Funkcje ochronne wyłączników różn.prądowych,pkt.2 ust.3.Natomiast nie wolno absolutnie zastosować uziemienia ochronnego bez wył.różn.prądowego w instalacji elektr.w układzie TN-C i TN-C-S.
  Wyłączników instalacyjnych typu S nie można dobierać dowolnie.Muszą zapewnić ochronę przd przeciążeniem i prądem zwarciowym a także szybkie wyłączenie zasilania.Pozdrawiam Janhen

  0
 • #11 22 Mar 2004 21:50
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto