Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik indukcyjny - metody regulacji

19 Wrz 2008 11:46 4936 10
 • Poziom 9  
  Witam serdecznie :)Proszę o pomoc w realizacju tematu "Energooszczednoisc silnikow klatkowych o regulowanej predkosci obrotowej" Prosilbym o odpowiedz jak silnik staje sie energooszczedny poprzez regulacje predkosci obrotowej , Pozdrawiam
 • Spec od Falowników
  Najbardziej oszczędza się energię, gdy obroty=0 rpm. :D
 • Poziom 9  
  Hehe bardzo inteligętna odpowiedz...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista elektryk
  Witam.
  Zagadnienie dotyczy ograniczenia poboru energii elektrycznej. Jest to odczuwalne zwłaszcza w przypadku regulacji prędkości ( wydajności) pomp i wentylatorów. Pobór mocy tych urządzeń jest proporcjonalny do trzeciej potęgi obrotów. Dla przykładu - jeżeli istnieje możliwość obniżenia wydajności wentylatora o 15%, to zużycie energii elektrycznej będzie wynosiło 60% zużycia dla pełnej wydajności. Dla dużego wentylatora np kopalnianego ( moc silnika ok. 2,5 MW) jest to już znacząca oszczędność kosztów eksploatacji ( ok 3,5 mln zł przy cenie megawatogodziny 390 zł).
  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Czyli chodzi o to,ze jezeli zmniejszamy prędkość obrotową silnika zmniejsza sie również jego pobór energii?? Tak??
 • Specjalista elektryk
  W dużym przybliżeniu - tak, ale...
  To zależy od charakterystyki obciążenia mechanicznego silnika. I tak należałoby rozpatrywać problem. Energia jest wykorzystywana głównie do napędzania "czegoś" przez silnik. Sam silnik pobiera jedynie część energii dostarczonej ( energia strat: w uzwojeniu, żelazie, opory tarcia w łożyskach itd). i ilość tej energii zmienia się w niewielkim zakresie. Większe oszczędności pochodzą od tego "czegoś" co jest przez silnik napędzane.
  Pozdrawiam i polecam lekturę dowolnego poradnika mechanika. Tam można znaleźć zależności pomiędzy obrotami urządzeń, a poborem mocy.
 • Poziom 9  
  DZiekuje bardzo za pomoc. Teraz zwracam się z jeszcze jedną prośbą czy może mi ktoś podać literaturę na wyżej wymieniony temat. Mam tylko Bolkowskiego i Latka ale to za mało . Pozdrawiam
 • Spec od Falowników
  Półtora roku temu instalowałem falownik Hitachi do silnika 37kW pompy ciepłowniczej - te 5kzł inwestycji zwróciło się już wielokrotnie. Przy braku falownika regulacja polega po prostu na dławieniu przepływu, to samo przy nadmuchach, wyciągach spalin - moc pobierana nadal=100%. Ch-ka kwadratowa U/f dostępna w każdym falowniku pozwala na zwielokrotnienie oszczędności. Również na obciążeniach stałomomentowych można zaoszczędzić (np. pusty transporter może biec wolniej), ale oszczędność jest 1:1 - liniowa.
  Moc chwilowa silnika oczywiście maleje ze zmniejszeniem obrotów, inaczej być nie może, bo moment nie rośnie, a obroty spadły. Za to przy podkręcaniu silników powyżej 50Hz (do 60...85 każdy da radę) występuje korzystne zjawisko "automatycznej skrzyni biegów" - U=const (400V) - już nie U(f), P=const=mocy nominalnej silnika, moment maleje odpowiednio do wzrostu obrotów. Pozwala to przy nieznanych, zmiennych obciążeniach (np. kruszenie kamieni, mieszanie ciasta czy gliny) na wykorzystanie pełnej mocy silnika poniekąd niezależnie od oporu mechanicznego (ciasto jest rzadkie, moment ok. 80%max, więc przyspieszamy dokąd silnik da radę - tak, jak V bieg w samochodzie). :D Wydawałoby się, że podobny efekt można uzyskać instalując przełożenie mechaniczne zwiększające obroty o 25%. Ale nie: moment rozruchowy spadnie o 20%, a w przypadku podniesienia granicy f moment rozruchowy będzie zachowany, i wszystko, co do 50Hz, dopiero dalej mamy "nadbieg".
 • Poziom 13  
  Temat masz opisany trochę .
  Do opisu bonanzy dołączę ci wykres:

  Silnik indukcyjny - metody regulacji

  Możesz wykorzystać narzędzie do tego:

  Silnik indukcyjny - metody regulacji

  Trzeba go
  pobrać
  i zainstalować i masz kalkulację oszczędności
 • Poziom 9  
  Hm a mam jeszcze prośbe proszę o szersze podanie informacji gdyz tylko wykres moge otworzyc. Prośba do FALOWNIKI.info
  Pozdrawiam