Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domowa instalacja - problem z podłączeniem żyrandola

19 Wrz 2008 14:54 9214 7
 • Poziom 9  
  Witam, mam do zrobienia w domu instalację elektryczną. Właściwie tylko jej część. Otóż w niektórych pokojach mam jeszcze stare kable, chcę pociągnąć nowe, podłączając się do puszek w przedpokoju. I teraz moje pytanie: W jaki sposób podłączyć kable do żyrandola. Wiem, że z puszki muszę przewód fazowy doprowadzić do włącznika (załóżmy umożliwiającego włączanie oświetlenia w trzech konfiguracjach:
  - świeci połowa żarówek
  - świeci 2-ga połowa żarówek
  - świecą wszystkie żarówki)
  i potem od żyrandola muszę pociągnąć przewód uziemiający z powrotem do puszki. I teraz problem stanowi dla mnie to, iż przewody są trójżyłowe, więc ciągnąć przewód z fazą do włącznika pozostałe 2 przewody mają 'wisieć'? Czy może mogę puścić w ścianie tylko ten jeden przewód po obraniu tego tórjżyłowego. Oraz czy należy jakoś podłaczyć przewód zabezpieczajacy do obudowy żyrandola (bo nei wiem jakie są wymogi prawne)


  Jestem raczej laikiem, rozumiem jak "działa" prąd, ale do tej pory raczej nie robiłem niczego w praktyce zwłaszcza związanego z elektryką (jestem technikiem elektronikiem :P) dlatego przepraszam za takie głupie pytania i przepraszam jeśli już pojawił się taki temat.
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Witaj.Dajesz dużą puszke <80 mm> do niej z przed pokoju doprowadzasz faze <L> i zero<N> z tej puszki robisz zjazd do puszki wyłącznika,puszczając jednocześnie przewód 3 żyłowy< o przekroju 1,5 mm>z których jedna żyła to faza a dwa pozostałe to odejscie do żyrandowlu ,plus zero <N> z dużej puszki <80-ki>.Nie zapomnij wykręcić bezpieczniki przed jakimi kolwiek pracami przy prądzie
 • Poziom 9  
  Domowa instalacja - problem z podłączeniem żyrandola

  Czy chodzi mniej więcej o takie coś. Połączenia przewodów oznaczyłem kropkami. Zielony przewód oznacza żółto-zielony.
  I jeszcze takie pytanie czy ja tej puszki mogę też użyć do podłączenia do niej gniazdek, czy do oświetlenia powinienem stosować osobną puszkę, bo poza tą lampą chcę w pokoju mieć jeszcze 5 gniazdek. Więc jeszcze chciałbym zapytać czy jakieś normy określają ile przewodów może się łączyć w węźle w jednej puszce. I też zastanawia mnie przy podłączeniu oświetlenia czy jakieś normy określają jaki kolor ma za co odpowiadać. Bo na tym moim rysunku czarny który z założenia powinien być fazą(L) i jest tu doprowadzony do żyradola spełnia rolę zera (N). I jeszcze ponawiam pytanie czy nie muszę jakoś podłączyć do obudowy lampy przewodu PE ? W jakich sytuacjach jest konieczne podłączenie przewodu ochronnego do obudowy?


  I jeszcze pytanie dotyczące gniazdek, bo wiem, że w niektórych miejscach w mieszkaniu gdzie miałem dorabiane gniazdka, przewody do nich ciagnięte są nie z puszki tylko z innego gniazdka, czy można w ten sposób robić zgodnie z normami prawnymi i czy niesie to jakieś zagrożenie ?
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  https://obrazki.elektroda.pl/22_1221910053.jpg
  cos takiego a co do łaczenia instalacji oswietleniowej z gniazdkami to ja bym nie proponował najlepiej do gnioazdek zrobic dodatkowy obwód do gniazdek prowadzi sie przewód 3x2,5 mm^

  Dodano po 3 [godziny] 46 [minuty]:

  co do uziemienia jesli masz to prowadzisz z puszki przewod 4x1,5mm^i tam w puszcze łaczysz przewód od zyrandola pe z przewodem pe w puszce przy zyrandolu pe podłaczasz do obudowy a 3 pozostałem przewody według kolorów czarny faza do zarówki brazowy faza do drugiej zarówki a niebieski N pozdro
 • Poziom 9  
  dzięki, wszystkim za pomoc, jeszcze takie pytanie, bo piszecie ze do podłączenia oświetlanie należy stosować przewody 1,5 mm. Jaka będzie róznica jesli zastosuję takie same jak do gniazdek czyli 2,5 mm. I jeszcze ponawiam pytanie:

  Cytat:
  I jeszcze pytanie dotyczące gniazdek, bo wiem, że w niektórych miejscach w mieszkaniu gdzie miałem dorabiane gniazdka, przewody do nich ciagnięte są nie z puszki tylko z innego gniazdka, czy można w ten sposób robić zgodnie z normami prawnymi i czy niesie to jakieś zagrożenie ?


  Jutro zabieram sie do roboty:D
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Jak masz 2.5mm² na zbyciu to nic się nie będzie działo jak go zastosujesz do zrobienia nim obwodów oświetleniowych. Ma większą obciążalność prądową i trochę sie trudniej podłącza wyłączniki.

  Instalację z puszki do puszki gniazdowej teraz wielu elektryków wykonuje w ten sposób i ponoć nie ma z tym problemów (tzw.instalacja bezpuszkowa)
  Pozdrawiam.