Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wady i zalety instalacji bezpuszkowej.

Raczinho23 24 Wrz 2008 18:33 108890 157
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
    Raczinho23
    Poziom 9  
    Akrzy74 napisał:
    Mam taką propozycję do kol. Raczinho23-W związku z tym że temat stał się bardziej przyjazny :D przez co ma szansę stać się bardziej popularny, proponuję aby kolega zmienił temat z
    Cytat:
    Instalacja bezpuszkowa
    na np.
    Cytat:
    miejsce do dzielenia się radami w dobrej praktyce elektro-instalatorskiej
    pomysłu kol. marcint2525. Myślę że koledzy instalatorzy będą za...no i utrzymajmy ten ton :D

Bacznie obserwuję temat i widzę, że rozwinął się w wielu kierunkach. Jeśli koledzy nie mają nic przeciwko zmianie tematu na
    Cytat:
    Miejsce do dzielenia się radami w dobrej praktyce elektro-instalatorskiej.
    , to mogę to uczynić. Pomysł ten poddał marcint2525, a namawia mnie jeszcze do tego kolega Akrzy74.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich piszących.

Raczinho23
    pini0
    Poziom 14  
    Witam :D
    Mam pytanie bo jestem w fazie projektowania oświetlenia i czy są jakieś błędy w projekcie. Otóż oświetlenie będzie w pokoju 15,2 m2 chce zastosować przewody 1,5 i 2,5 mm2 transformator 120 W 12 V. ( wiem wiem to jest już przeszłość ale jam mam więcej planów co do tego (STEROWANIE CYFROWE) dlatego 12V ) Odbiornik będzie pobierać około 30W jest ich 4, w każdym odbiorniku będzie elektronika odpowiadająca za sterowanie nim.
    Moje pytanie czy przewód 2,5 mm2 wytrzyma max obciążenie 120W (10A) dodam że w przewodach będzie płynął prąd stały
  • Relpol przekaźniki
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Akrzy74
    Poziom 39  
    Dziwię się sąsiadowi że mając pod oknem fachowca, zdecydował się na "dekoratora wnętrz" :D Szkoda że nie masz fotek. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem - instalacja na poddaszu jest w TN-C z jednym zabezpieczeniem C25 ? Tosz to istny bandytyzm :idea: Nie ma to jak solidne zabezpieczenie które jest w stanie rozpuścić nawet "luty"- chociaż, doczytałem teraz że "dekorator" przewidział chłodzenie połączeń lutowanych /nie izolując ich/. Cwana bestia...Zaproponuj sąsiadowi zakup solidnej gaśnicy :D
    niutat
    Poziom 37  
    Takich "kwiatków" jest mnóstwo zwłaszcza w starych instalacjach przemysłowych których konserwacją ( dla oszczędności ) zajmuje się n.p. palacz z kotłowni. Bezpieczniki watowane linką 1,5 mm nie należą do rzadkości ( może kolor izolacji odpowiada kolorowi oczka?), spotkałem się też z watowanymi po wierzchu BM-ami .
    "O Matko Boska z którego bądź kościoła" chciało by się nie raz powiedzieć.
    jorgkrab
    Poziom 20  
    Widziałem małe zaróweczki kontrolek na każdą fazę zabezpieczone BM -250A, to jest dopiero sztuka elektryczna. Ciekawe efekty mogą nastąpić na oprawce takiej żaróweczki - nie trzeba chińskich fajerwerków :D.
    Ale tutaj nic do śmiechu, jest nad czym zapłakać i zapytać czy to robili polscy elektrycy czy terroryści z AL KAIDY.?

Chyba w myśl zasady - szybko wziąć pieniądze i na następną fuchę.

Pozdrawiam.
    niutat
    Poziom 37  
    Kiedyś klient któremu notorycznie przepalały się bezpieczniki w prostowniku samochodowym zapytał mnie czy dla świętego spokoju nie może sobie takich wytoczyć z mosiądzu, do dziś nie jestem pewien czy żartował. :?
    (A temat zaczął się tak banalnym pytaniem) :D
    Akrzy74
    Poziom 39  
    Mam takie pytanie - jeśli montujecie w domku dwie rozdzielnice /parter-piętro/ to czy w obu tych rozdzielkach montujecie ograniczniki przepięć ? Wg. mnie powinno się montować w jednej jak i drugiej, dlatego dotychczas rezygnowałem z takiego rozwiązania.
    jorgkrab
    Poziom 20  
    Moim zdaniem w dwóch.

Pomoc.

Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Tomkii
    Poziom 12  
    pini0 napisał:
    Moje pytanie czy przewód 2,5 mm2 wytrzyma max obciążenie 120W (10A) dodam że w przewodach będzie płynął prąd stały

Wytrzyma. Napięcie izolacji nie ma znaczenia (skoro ma tam być 12V). Ale uwzględnij że będą na nim spadki napięcia. Przy obwodach niskonapięciowych są one często krytyczniejsze od dopuszczalnych obciążeń.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    acid12
    Poziom 21  
    Cytat:
    Przecież jeden stopień to tyle co prawie nic w dobie szeroko rozwiniętej elektroniki.

mam w takim razie pytanie, przy prowadzeniu 'instalacji inteligentnej' (elektronika dość podatna na przepięcia) równolegle do zwyklej elektrycznej, jak należałoby dodatkowo (pewnie) zabezpieczyć instalacje?

zakładając hipotetyczną sytuację, że mamy do dyspozycji sporo funduszy i możemy zakładać każdą ilość zabezpieczeń (inwestor milioner i chce bezpiecznie ;) )

jak zabezpieczyć tę całą elektronikę przez przepięciami ?
    układy elektroniczne są zazwyczaj oddzielone galwanicznie od elektrycznych (5V a 230V to dość znaczna różnica różnica) ale dla łuku elektrycznego odległość paru milimetrów a nawet centymetów to pikuś a często cały układ ma 6x6 cm (dopuszkowy), jest też kwestia rozchodzenia się fali elektromagnetycznej i prądów indukcyjnych

wiem, że ochrona prawie pewna to odłączenie instalacji w czasie burzy, ale pomińmy tę kwestie :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Tomkii
    Poziom 12  
    marcint2525 napisał:
    Koszt zainstalowania ochrony przepięciowej według przytoczonego przykładu z Poradnika elektryka firmy Moeller to ok 1500 zł.

To nie takie proste. Włożenie pudełka do rozdzielni nie zapewnia ochrony przepięciowej! Ochrona zadziała jak będzie kompleksowa (strefy, ochrona instalacji teletechnicznych, trasy prowadzenia przewodów, rezystancja uziomu, itd.) i nie zostaną przekroczone założenia (energia wyładowania i rozpływ prądu na instalacje). Same obecne standardy dla ochrony strefowej trochę mijają się z rzeczywistością bo zakładają że część prądu wyładowania przejmą pozostałe instalacje w domu (woda, gaz) co przy obecnie stosowanych plastikach jest założeniem błędnym.
    Powiedz co da instalacja ochrony w domku jeśli linia energetyczna (napowietrzna) na długości prawie 1km nie ma ani jednego ochronnika klasy I? Nie mówiąc już o uziemieniach (jest tylko jedno i nie dam głowy czy czynne).
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    acid12
    Poziom 21  
    bardzo ciekawa dyskusja się nawiązała, przyznam, że ochrona odgromowa mnie bardzo interesuje ostatnio, bo mam zamiar zainstalować czuły i delikatny sprzęt elektroniczny w domku letniskowym/rekreacyjnym i chciałbym wiedzieć czy elektryk który będzie podłączał zabezpieczenia podłączy odpowiednie, zamiast 'standardowych'

instalacji jeszcze nie ma (w trakcie załatwiania z ZE) ale będzie na 1,5kW i jedna faza, i chciałbym wiedzieć jakie powinny być dobre zabezpieczenia, żeby w razie gdy trafi się ten piorun szansa że sprzęt ocaleje będzie największa (zdaje sobie sprawe, że przy bezpośrednim trafieniu może się popalić :( )

pierwsze, to ile ohmów powinien mieć uziom, czasami na elektrodzie przewija się <30 Ohm, a parę razy widziałem <5 Ohm ... więc jakiego oporu powinienem wymagać? (narzędzia i uprawnienia do pomiarów chłopek ma :)

drugie, jakie zabezpieczenia powinien zamontować?
    1,5kW to eska (6A lub 10A ?? ) przed licznikiem i jakiś przepięciowy bezpiecznik (typu B lub B+C ?? ) do domku letniskowego będzie ok 50m (taka działka :) )

trzecie, w domku to chyba bym chciał osobny obwód na światło, osobny na gniazdka, i osobny na gniazdko na zewnątrz więc 3 obwody. myślę że na oświetlenie to bezpiecznik 6A, a na gniazdka po 10A (tyle że na tyle to mocy przyłączeniowej nie będę miał :D ) aha, i jednak różnicówka jedna przed wszystkim, tj ogród, ręce czasem mokre ...

teraz co do tej elektroniki, to do obwodu gniazdek wewnętrznych będzie podłączone trafo 230V=>24V, i później mój sprzęcik 24V=>5V, potrzebuje 24V dla odbiorników, a 5V dla elektroniki, trafo max 60W.

tylko teraz ciągle nie wiem... bezpieczniki nad prądowe jak zaproponuje elektryk mniejsze/większe, mniej/więcej to będzie dobrze / źle ??
    no i te przepięciowe, od kilku postów czytam o 'stopniach' ochrony, czy w rozdzielni w domku też jakiś przepięciowy powinien być ? wiem, że te zabezpieczenia kosztują dużo i liczę się z tym, ale sprzęt też kosztuje, no a życie przecież bezcenne :)
    Tomkii
    Poziom 12  
    kpp_jacek napisał:
    Tomkii - Twoje obawy o linie N/N mają uzasadnienie tylko tam gdzie lokalne RE "olewają" konserwację i przeglądy linii, uziemienia na takiej linii zdarzają się dość gęsto (wbrew pozorom) i tylko rzetelność firm wykonawczych ma wpływ na to czy wartość uziomów na przyłączach ma taką wielkość jaką jest wpisana w protokole, czy inną -
    (ciach)

Ależ ja nie mam obaw. Ja znam taką linię NN. Zasila domek moich rodziców. Przy linii napowietrznej widać czy są ochronniki i podłączone uziomy... No i nie ma. Układ sieci TNC. Przepisy dotyczące uziemiania linii, przeglądów itd. nie są przy niej zachowane. Zastosowanie tutaj ochrony po stronie odbiorcy niewiele da (w sensie B+C ew. D).
    Cytat:
    Według założeń, każdy stopień ochrony przeciwprzepięciowej ma ograniczać wartość prądów udarowych do wartości bezpiecznych dla elementów linii znajdujących się "za ochronnikiem" i nie słyszałem nigdy, żeby część prądów miały przejmować jakiekolwiek inne instalacje.

http://www.projekt.com.pl/publikacje.php?ne=moeller&publikacje=moeller0013
    fragment: rozpływ prądu piorunowego. W innych materiałach również można to znaleźć ale ten się akurat wygoglował. :) Założenie to służy do wyliczenia ile muszą wytrzymać ochronniki. Jeśli będzie błędne to ochronnik (o właściwych parametrach) i tak może odparować. W dziesiejszych czasach (plastiki na gaz, wodę, kanalizację i często brak linii telefonicznej) może to spowodować przekroczenie założeń...
    Zobacz http://urzadzeniadlaenergetyki.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=78&Itemid=27 - z tego widać że jak zasilanie będzie np. jednofazowe to ogranicznik odparuje (dostanie 50kA prądu).
    PS.
    Szacuje ktoś wartość prądu piorunu jaki może wpłynąć do instalacji elektrycznej?

Dodano po 8 [minuty]:

acid12 napisał:
    instalacji jeszcze nie ma (w trakcie załatwiania z ZE) ale będzie na 1,5kW i jedna faza, i chciałbym wiedzieć jakie powinny być dobre zabezpieczenia, żeby w razie gdy trafi się ten piorun szansa że sprzęt ocaleje będzie największa (zdaje sobie sprawe, że przy bezpośrednim trafieniu może się popalić :( )

Żeby cokolwiek odpowiedzieć to trzeba znać:
    - czy będzie instalacja piorunochronowa
    - czy masz uziom fundamentowy
    - jaki masz układ sieci (TNC, TT?), jak wygląda linia zasilająca i jak będzie wprowadzone to zasilanie do budynku
    To totalna podstawa.
    A dwa - przed czym chcesz się chronić - przed uszkodzeniami przy:
    - trafieniu w budynek
    - trafieniu obok budynku
    - trafieniu w linię
    itd.
    acid12
    Poziom 21  
    Tomkii napisał:

Żeby cokolwiek odpowiedzieć to trzeba znać:
    - czy będzie instalacja piorunochronowa
    - czy masz uziom fundamentowy
    - jaki masz układ sieci (TNC, TT?), jak wygląda linia zasilająca i jak będzie wprowadzone to zasilanie do budynku
    To totalna podstawa.
    A dwa - przed czym chcesz się chronić - przed uszkodzeniami przy:
    - trafieniu w budynek
    - trafieniu obok budynku
    - trafieniu w linię
    itd.

ad1. jeżeli to poprawi znacznie bezpieczeństwo to taką instalację poprowadze, to Wy tu jesteście ekspertami, z czym taka instalacja się wiąże, ile dodatkowych elementów trzeba instalować
    ad2. uziom fundamentowy w domku letniskowym (drewnianym stojącym na betonowych palikach) , raczej nie :] , za parę ładnych lat (ok 10) tam będzie stał normalny dom, ale to 3fazy i inny przydział, zabezpieczenia będą inne już wtedy i całość zrobie od nowa, na pewno ! (a ten domek będzie tylko 'dodatkiem', na razie domu nie ma i proszę nie brac go pod uwagę, później zmienie itak wszystkie zabezpieczenia bo cała instalacja będzie szła od nowa, a ta teraz ew będzie tylko odnogą tamtej nowej, na razie chce dobrze zabezpieczyć tę, to jest dla mnie ważne. (uziemienie dobre raczej wykorzystam, i chyba tylko uziemienie :D )

z tego co elektryk mi mówił, to chce uziemić zarówno wykorzystując bednarkę, jak i podłączyć się pod zero z energetyki (czy coś w ten deseń, na pewno że nie tylko sama bednarka) tak się robi? czy powiedzieć że chce mieć swój uziom bez podłączenia do sieci ??

ad3. TNC, linia napowietrzna, a od złącza będzie w ziemi do domku (ok 50m). (nie wydaje mi się żeby na słupach były jakiekolwiek zabezpieczenia :( po prostu kable :( a stacji trafo ze średniego a niskie jeszcze nie zlokalizowałem tam na wsi i nie wiem co tam na niej pisze o zabezpieczeniach, ZE to Enion, ale nie wiem czy to ważne )

ochrona: na pewno przy trafieniu w linie oraz przy trafieniu obok budynku.
    wydaje mi się, że zabezpieczenia przy trafieniu w domek przewyższą wartość domku ;) taką ochronę na pewno będę chciał mieć w przyszłości w normalnym domu :)

bardzo proszę o choćby szkielet/zarys zabezpieczeń, na pewno nie tylko mnie się to przyda :) chciałbym sprawdzić swojego elektryka (dużo naczytałem się na elektrodzie o 'fachowcach' :( i boli mnie to, ja znam się na innych rzeczach, i gdy ludzie płacą mi za wykonanie pracy jestem pewny że wykonam ją dobrze, uważam, że 'ludzie znający się na wszystkim - złote rączki' najczęściej dużo mówią i niekoniecznie dobrze robią. Zamiast sam kombinować wole zapłacić ale chce żeby robota była zrobiona dobrze. No od tego są specjalizacje :) dajmy sobie nawzajem zarobić ;)
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    Kolego acid12 po pierwsze zły wątek wybrałeś - ale skoro już tu napisałeś... Po drugie z takim przydziałem mocy dużo nie zwojujesz. Musisz wiedzieć, że czajnik elektryczny pobiera średnio od 1 do 1,2 kW - trochę się rozbisurmaniłeś z tymi obwodami zasilającymi :D
    Najpierw trzeba było się skonsultować z elektrykiem a dopiero później występować o przydział mocy, cóż musztarda po obiedzie.

Najważniejsze dla elektryka to warunki przyłączeniowe które otrzymasz z ZE, dopiero na podstawie tego papierka będziemy mogli cokolwiek Tobie doradzić. Tam będzie wszystko napisane. Elektryk którego zatrudnisz powinien z WR udać się do działu technicznego i uzgodnić co i jak - możesz pójść razem z nim. Na Boga, trochę więcej zaufania dla elektryka.
    lukas1850
    Poziom 15  
    Łukasz-O napisał:
    Kolego acid12 po pierwsze zły wątek wybrałeś - ale skoro już tu napisałeś... Po drugie z takim przydziałem mocy dużo nie zwojujesz. Musisz wiedzieć, że czajnik elektryczny pobiera średnio od 1 do 1,2 kW (...)

No, przeciętny czajnik pobiera trochę więcej - tak 2-2,2 kW. Oczywiście są też słabsze urządzenia, ale te najpowszechniejsze mają właśnie tak dużą moc.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Tomkii
    Poziom 12  
    kpp_jacek napisał:
    Oczywiście, (uwaga zaczynam teoretyzować) ale można zastosować odgrominiki GXO na przyłączu jako pierwszy stopień tak jak dla przyłączy kablowych (przynajmniej tak jest w moim RE), wykonać uziemienie przy słupie i przy złączu na ścianie.

Oczywiście. Chodziło mi tylko o to, że wstawienie ochronnika B+C na "pałę" nie zawsze zapewni ochronę. Bo można było z poprzednich postów wyciągnąć wniosek że zakup B+C zapewnia kompleksową ochronę przed przepięciami a tu nie ma tak różowo.
    kpp_jacek napisał:
    Trochę źle zrozumiałem Twój post. Oczywiście, że przy połączeniu bednarką części podziemnych instalacji włącznie z uziomem odgromu prąd "spływający" zwodami rozpłynie się wszelkimi możliwymi drogami (chociaż jak mawia kolega "prąd głupi nie jest i pójdzie tam gdzie mu najwygodniej"). Na marginesie, na cytowanej przez Ciebie stronie jest chyba błąd na rysynku 2. Zwód piorunochronu jest podłączony bezpośrednio pod szynę wyrównawczą i nigdzie nie widzę uziomu. Oczywiście są to rysunki tylko poglądowe i nie czepiam się ;-)

Tak, ale rezystancja uziomu jest porównywalna lub większa (nawet jak ma 1 Ohm) od rezystancji przewodów wyrównawczych. Rysunek faktycznie jest trochę schematyczny.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto