Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Realtek ALC883 - na S/PDIF mam zawsze STEREO (2.0)

czek 19 Wrz 2008 20:37 8921 18
  • #1 19 Wrz 2008 20:37
    czek
    Poziom 2  

Karta muzyczna Realtek ALC883 zintegrowana na płycie ASUS SE/P5K windows XP + SP2

Jak podłączam głośniki na wyjście analogowe (3 jacki stereo: 'fronty' 'tylne' center/sub') jest wszytko w jak najlepszym porządku, jednak jak podłączam głośniki przez wyjście S/PDIF (koncentrycznym) to dekoder dolby w głośnikach krzyczy że ma sygnał "STEREO" nie ważne jaki dźwięk wysyłam z komputera (jak puściłem film ze ścieżka 5.1 to musiałem w playerze zmienić dźwięk na 2.0 żeby wszytki dźwięki wyszły z komputera).
    To samo w grach, głośniki dostają sygnał stereo mimo EAX, gdzie przy podłączeniu na analogach wszytko jest prawidłowo.

Zmiana sterowników z dołączonych na Realtek ALC883 Audio Driver V5.10.0.5296 nie dała żadnej zmiany.

Jak puszczam ten sam film i te same głośniki podłączam na S/PDIF w tanim odtwarzaczu DVD manty to dekoder w głośnikach mówi że ma sygnał "DOLBY DIGITAL" i wszytko gra pięknie.

Zupełnie jakby karta muzyczna mogła na S/PDIF dać jedynie sygnał stereo. Nie podłączałem do komputera karty dźwiękowej na PCI i nie mam porównania.

Zainstalowałem AC3 Filter.
    Puszczam wspomniany film ze ściezką dolby i dekoder ładnie pokazuje "DOLBY DIGITAL" dźwięk ładniutki, ale teraz problem poważniejszy się zrobił: na S/PDIF idzie tylko sygnał AC3 (tylko film) a muzyka i dźwięki w grach nie za to na analogowym wyjściu (jacki 'front' 'rear' 'central/sub') gra jak dawniej tylko bez dźwięku z filmu więc nieunikniony uninstall AC3.

0 18
  • #2 20 Wrz 2008 12:40
    Damnian
    Poziom 34  

Przez Spdif nie przerobisz z stereo na 5.1 już w wyjściu z karty dźwiękowej, chyba że użyjesz wewnętrznego dekodera w amplitunerze

0
  • #3 20 Wrz 2008 14:34
    czek
    Poziom 2  

Wyraźnie napisałem, że odtwarzam film ze ścieżką 5.1

0
  • #4 20 Wrz 2008 23:50
    Damnian
    Poziom 34  

Hm, fakt troche źle napisałem, a więc tak jeśli chodzi o gry i EAX to będziesz miał dźwięk w 6 głośnikach w analogu gdyż jest to softowo obrabiane, z spdif leci sygnał w nienaruszonym stanie od samego źródła po wzmacniacz i żaden program ani młotek tego nie zmieni (u mnie tak samo jest, każda gra w EAX przez spdif jest tylko w stereo, w sumie nie dziwne bo CPU musiałby w locie pozycjonować dźwięki i zakodować tak aby odtwarzacz to zozumiał)). Do odtwarzania filmów z ścieżką 5.1 konieczny jest AC3 lub inny wewnętrzny dekoder działający na podobnej zasadzie (KMplayer). Nie bardzo czaje tylko dlaczego po instalacji ac3 nie działały inne dźwięki jak muzyka, może odtwarzacz domyślnie zmienił codek na ac3 ? a.. i nie zapomnij odpowiedno skonfigurować ac3!

0
  • #5 21 Wrz 2008 13:45
    Pytong
    Poziom 32  

No to piszesz, że na mancie sygnał dolby wykrywa a na tym drugim ampli nie ? to w czym problem

0
  • #6 21 Wrz 2008 23:21
    czek
    Poziom 2  

w ustawieniach ac3 mieszałem ostro i nie dokonałem żadnej zmiany.

wracając, mnie jednak bardzo dziwi, bo dlaczego CPU ma pozycjonować dźwięk skoro dźwięk już jest wypozycjonowany a tylko nie podany na wyjście cyfrowe. Od tego chyba jest karta dźwiękowa żeby sygnał z analogów zmontować w cyfrowy dla spdif, nie widzę żadnej zależności z CPU. Nie wiem może na zbyt chłopski rozum próbuję to zrozumieć ale z drugiej strony całkiem zielony nie jestem.
    Spróbuję pożyczyć od jakiegoś znajomego dźwiękówkę na PCI i jak zauważę to samo to może wtedy zrozumiem że tak musi być.

0
  • Pomocny post
    #7 24 Wrz 2008 17:03
    Damnian
    Poziom 34  

Realtek ALC883 - to jest ta zbieżność, niestety, ale zintegorwane kodeki audio w dużej mierze korzystają z CPU.

0
  • #8 24 Wrz 2008 19:32
    czek
    Poziom 2  

dzięki Damnian
    chyba rozumiem poszukałem głębiej i wyczytałem że EAX niejest systemem dźwięku obsługiwanym przez spdif, więc przydałby się sterownik czy coś co zamienia EAX w DOLBY i było by git.
    No niestety zależało mi żeby z kompa brać dźwięk przez spdif a analogi wykorzystać na tuner FM i TV bez mieszania przewodami będę kombinował jak coś wymyślę ciekawego to się pochwalę.

0
  • #9 25 Wrz 2008 16:59
    Damnian
    Poziom 34  

Ale z tunera Fm i Tv będzie dżwięk przez spdif :)

0
  • #10 09 Lis 2008 13:53
    mariush19
    Poziom 13  

witam troszke odswieze
    rowniez mam integre Realtek alc833 w laptopie Acer Aspire3690
    chce podlaczyc glosniki 5:1 przez 3 jacki ale mam tylko dzwięk na jednym tym do sluchawek, czy mozna uruchomic jakos pozostale dwa? czy jest wogole taka techniczna mozliwosc?

0
  • #11 09 Lis 2008 14:20
    Damnian
    Poziom 34  

W sterownikach pozmienmiałes odpowiednio ustawienia ?

0
  • #12 09 Lis 2008 16:30
    mariush19
    Poziom 13  

W ustawieniach audio ustawione sa głośniki Surround Sound 5:1.
    Zainstalowałem menagera realtek i tam nie mogę ustawić 5:1 bo do wyboru jest tylko stereo 2.0 i słuchawki.

0
  • #13 09 Lis 2008 22:05
    Damnian
    Poziom 34  

Z tego co widze to on ma tylko wyjście w stereo.

0
  • #14 10 Lis 2008 06:44
    mariush19
    Poziom 13  

Aha rozumiem , dzieki za pomoc to już nie będę kombinował więcej żeby nie zepsuć tego co jest:)

0
  • #15 16 Sty 2009 17:31
    jarekryzyko
    Poziom 11  

Witam, mam ten sam problem co autor tematu.
    Kupiłem płytę główną, kierując się specjalnie wyjściem S/PDIF, bym mógł podłączyć komputer pod amplituner i odtwarzać filmy w systemie 5.1.
    Poprzez wyjścia na minijackach wszystkie kanały grają tak jak powinny (dekodowany film AC3, każdy kanał gra swoją ścieżkę). Jednak po podłączeniu kablem optycznym Toslink do amplitunera już grają tylko 2 kanały stereo (PCM 48 kHz pisze na wyświetlaczu). W ustawieniach dźwięku Realtek HD Audio mam wybrane 6 kanałów, gdy klikam na głośniki na obrazku grają też tylko dwa przednie. Rozumiem, że nie da się w żaden sposób przesłać dźwięku przestrzennego z mojej płyty głównej?

MB: Gigabyte MA790X-DS4, wszystkie sterowniki zainstalowane.

W takim razie, czy jak kupię kartę dźwiękową z S/PDIF, to czy uzyskam na jej wyjściu optycznym sygnał 5.1? Bardzo mi na tym zależy, gdyż całe kino domowe opieram właściwie na komputerze (póki co tylko tutaj mam obraz FullHD :D).

Jaką kartę dźwiękową polecacie, jeśli na 100% pójdzie z niej 5.1 na optycznym wyjściu?

Pozdrawiam.

0
  • #16 16 Sty 2009 20:03
    Platon
    Spec od komputerów

Zaznacz we wlasciwosciach dekodera audio "AC3 passthrough".

1
  • #17 16 Sty 2009 21:13
    jarekryzyko
    Poziom 11  

Super, dopiero teraz działa prawdziwe 5.1 poprzez S/PDIF, takie jak w filmie zakodowane. Kombinowałem po opcjach w AC3, ale nie wiedziałem co ta opcja oznacza. Bardzo dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

0
  • #18 03 Lip 2009 09:45
    Robert de Clair
    Poziom 14  

to i ja się podepnę

Płyta główna Gigabyte m56-s3
    zintegrowane Audio Realtek ALC 888
    Podpięte do zestawu logitecha z5400 5.1 TX. 3 x jack działa tak jak powinno, czyli słyszę każdy głośnik. podczas testu systemowego.
    Niestety gdy podłączam to przez wyjście optyczne, na tym samym teście mam tylko dźwięk stereo.

Zamierzam kupić kartę graficzną z wyjściem HDMI i połączyć ją z wyjściem spdif na płycie.
    Nie chciałbym, by okazało się, że filmy DVD/Blue Ray będę miał przez wyjście cyfrowe ale tylko w dwóch głośnikach :)

Generalnie miało by to wyglądać tak:

1 dźwięk z odtwarzanego w komputerze filmu/gry przez piny spdif na mobo trafia do karty graficznej na złącze HDMI
    2 złączem HDMI leci do Telewizora i z niego coaxialem trafia do zestawu Logitecha

inne rozwiązanie ,to wyjście bezpośrednio z optycznego wyjścia karty muzycznej prosto do zestawu logitecha.
    To rozwiązanie może jednak mieć wadę w postaci rozjazdu audio i video.

i trzecia kwestia.... w jakich właściwościach dekodera? gdzie szukać tej opcji "AC3 passthrough"

Grzebać w kodekach czy w ustawieniach karty?
    uzywam klite codec pack'a

0
  • #19 05 Lip 2009 03:46
    Włodi
    Poziom 19  

Mój brat ma podłączoną telewizje kablem HDMI do telewizora (dźwiek idzie przez HDMI) i ma wlasnie rozjechany dźwiek w stosunku do obrazu. Tak wiec to raczej nie ma reguły.
    Ja natomiast mam podpięte prosto z kompa do amplitunera i dźwiek z obrazem współgrają idealnie (tak samo TV).

A co do dźwięku 5.1 to co sie dzieje jak zainstalujesz Power DVD i w opcjach audio wybierzesz SPDIF? Powinno ci wtedy wykryć dźwięk DOLBY DIGITAL.

Co do filmów HD to jeśli chcesz miec 5.1 przez SPDIF musisz odpowiednio skonfigurować plajer. Ja używam MPC Home Cinema, tam wchodzisz w ustawienia>odtwarzanie>strumień wyjścia i w Audio DirectShow wybierasz SPDIF.

0