Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zabiezpieczyć rury kisan w posadzce - kocioł eko groszek

20 Wrz 2008 09:09 4652 7
  • Poziom 17  
    Witam mam taki problem chciałbym zabiezpieczyć jakoś wszystkie węże kisanowskie zalane w posadzce przed przypadkowym zagotowaniem wody przez kocioł z automatycznym podajnikiem na eko groszek. Na parterze są rozprowadzone węże kisan do wszystkich grzejników, jest zastosowana szafka rozdzielcza a do szfki woda doprowadzona jest w miedzi. Na piętrze tez wszystko jest w miedzi (rury zabudowane).
    Chciałbym uniknąć sytuacji ze kocioł się zablokuje albo cos w tym stylu i zagotuje mi wode co w praktyce mogło by uszkodzić połączenia wężem KISAN.

Myślałem nad zastosowaniu zaworu z głowicą termoelektryczną przed szafką rozdzielacza, daniu jakiegoś dodatkowego czujnika na kocioł który badał by temperature wody i w momęcie przekroczenia zadanej temperatury np 80~85 'C zawór odcioł by mi zasilanie na węze.
    No i tu zaczyna się problem bo nie wiem na jakich podzespołach to wykonać i jak??

Prosze o rady i sugestie
    Pozdrawiam Artur
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    Sam kocioł powinien posiadać zabezpieczenia i to powinno wystarczyć.
    Jeśli uważasz, że automatyka jest mało precyzyjna a zabezpieczenia niedostateczne to wymień na najlepsze z dostępnych.
    Stosowanie dodatkowych czujników i zaworów na części instalacji jest możliwe ale według mnie to zbędne dodatkowe elementy.
    Najlepsze są najprostsze rozwiazania.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 17  
    Interno napisał:
    Jeśli uważasz, że automatyka jest mało precyzyjna a zabezpieczenia niedostateczne to wymień na najlepsze z dostępnych.
    Stosowanie dodatkowych czujników i zaworów na części instalacji jest możliwe ale według mnie to zbędne dodatkowe elementy.

Z całym szacunkiem ale złośliwość rzeczy martwych nie zna litości i moze spłatać nam figle dlatego wole teraz wydać na dodatkowe zabiezpieczenie niż potem ryć podłogę.

Normalnie Kisana nie stosuje sie do ogrzewania zasilanego kotłem CO (czy to miałowy czy jakies inne paliwo) no ale w tym przypadku takie rozwiązanie było najlepsze no i rzecz jasna najtańsze.

A więc nadal upieram się nad założeniem osobnego zabiezpieczenia na węże utopione w posadzce których o ile się nie myle maksymalna temperatura pracy wynosi 95'C (juz nie wiem nawet ile dokładnie)
  • Poziom 21  
    Co prawda to prawda, zabezpieczeń nigdy za wiele. Można by użyc głowicy takiej jak podałeś. W sklepach elektronicznych dostępne są elementy termostatyczne, dobierane do zadanej temperatury, ze stykami normalnie otwartymi. W chwili przekroczenia zadanej temperatury (dla nas krytycznej) styki sie zwierają, co powoduje zamkniecie zaworu(ewentualnie podania napięcia na przekaźnik do którego podłączony będzie zawór i ewentualnie jakaś lampka sygnalizacyjna). Należy też zwrócić uwagę czy piec wyposażony jest w odpowiedni układ chroniący przed przegrzaniem.
  • Poziom 17  
    A co sądzicie o tym:

Jak zabiezpieczyć rury kisan w posadzce - kocioł eko groszek

Poszperałem troche w necie i znalazłem REGULATOR TEMPERATURY ES-10 o ile się nie myle to w połączeniu z głowicą termoelektryczną (Normalnie Otwartą) (nota katalogowa) cały układ miałby prawo zadziałać. Czujke regulatora podepniemy do pieca a zawór damy na zasilaniu rozdzielni..

nie wiem czy dobrze narysowałem schemat mozecie mnie poprawić w razie czego..

i napiszczie czy to zda egzamin :idea:
  • Poziom 21  
    ma to prawo działać. Tylko powiedz czy masz jeszcze jakieś grzejniki, które nie byłyby podłączone przez ten zawór? Bo jeśli nie, to zamknięcie przepływu wody może sie źle skończy. Gdy temperatura pieca wzrośnie sterownik będzie chciał go schłodzi włączając pompę obiegowa (o ile taka masz, jeśli nie to nie ma problemu) pompa zacznie "mielić" wodę i jeśli nie zareagujesz w odpowiedniej chwili to może się to skończyć spaleniem silnika.

Tylko sie zastanawiam czy takie kombinacje mają sens. Z mojego domowego doświadczenia wynika, ze temperatura na piecu niekontrolowanie rośnie w chwili odcięcia zasilania (brak prądu)gdy piec jest dobrze rozpalony. Mam piec miałowy bez podajnika. W takim wypadku twoje zabezpieczenie by nie zadziałało o ile by nie miało własnego zasilania:)
  • Poziom 17  
    Tak są jeszcze inne grzejniki na piętrze 5szt one są podłączone rurkami miedzianymi jest tez naczynie wyruwnawcze tak więc woda powinna mieć droge ucieczki :) pompa jest..

ogolnie spróboje zrealizować ten pomysł zobaczymy jak się sprawdzi w praktyce :)
  • Poziom 14  
    Paszczak2003 napisał:
    Interno napisał:

Z całym szacunkiem ale złośliwość rzeczy martwych nie zna litości i moze spłatać nam figle dlatego wole teraz wydać na dodatkowe zabiezpieczenie niż potem ryć podłogę.

Normalnie Kisana nie stosuje sie do ogrzewania zasilanego kotłem CO (czy to miałowy czy jakies inne paliwo) no ale w tym przypadku takie rozwiązanie było najlepsze no i rzecz jasna najtańsze.
    A więc nadal upieram się nad założeniem osobnego zabiezpieczenia na węże utopione w posadzce których o ile się nie myle maksymalna temperatura pracy wynosi 95'C (juz nie wiem nawet ile dokładnie)

A kocioł gazowy lub olejowy to się nie może zaciąć !?

tere fere. Rury firmy Kisan stosuje się i będzie stosować. Instalację masz jak najbardziej dobrze zrobioną. miedziane rurki w obrębie kotłowni i do rozdzielaczy jak najbardziej na miejscu. Woda najpierw zagotuje się w piecu a nie w grzejnikach/gdyby nie zadziałały zabezpieczenia a jest ich conajmniej dwa/ Pierwszy to temperatura zadana do której kocioł pracuje, następne zabezpieczenie to 20°C lub trochę więcej temperatura przegrzania kotła odłączy sterowanie w tryb awaryjny. Sprawdź rodzaj sterownika kotła. Kisan jest cwaną rurą bo oprócz podanej temperatury 95°C jest podane ciśnienie 6 lub 10 bar, a takowego mieć nie będziesz przy naczyniu otwartym, co najwyżej 1,5 bar. Nie ma co martwić się na zapas, a znając życie i instalacje nie od dziś. Jeśli chcesz martwić się na zapas, to martw się o rury kanalizacyjne do których odprowadzony jest przelew z naczynia wzbiorczego. Kup sobie termostat, taki jak do termy elektrycznej i niech znajomy elektryk z upr. poprzez ten termostat zasili sterowanie kotła a czujnik kapilarny zamocuj jak najbliżej kotła na rurze zasilającej. powinno zabezpieczyć zabezpieczone- dodatkowo:idea:

Eko groszek z podajnikiem zabezpiecz tylko podajnik i wentylator nic więcej. Wzrost temperatury odcina dopływ powietrza i paliwa. Pozdro Paweł