Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wyłączyć tryb oszczędny w cyfrowym monitorze LG

eerf 20 Sep 2008 12:53 153620 42
 • #1
  eerf
  Level 10  
  Prawdopodobnie problem dotyczy wszystkich, którzy instalowali monitor przez złącze D-Sub, jak ja. Myślałem, że późniejsza zmiana złącza automatycznie załatwia nowe ustawienia. Rozwiązaniem jest ręczna instalacja z wyborem wariantu (w moim przypadku) W2052V digital.
  Monitor był i jest sprawny, a ja jestem z tego zakupu bardzo rad.

  Warto byłoby przykleić gdzieś ten króciutki (wcale nie nowy temat), ponieważ sam przeżyłem nerwową noc, poszukując uzdrawiającej mój świeżo zakupiony monitor informacji na wielu forach. Nigdzie nic sensownego nie znalazłem. Wiem natomiast, że dużo osób zdecydowało się
  oddać monitor - (a przecież sprawny) - do naprawy gwarancyjnej i całymi tygodniami czekały na zwrot "naprawionego". Zastanawiające jest postępowanie LG Poland, zatrudniającego najprawdopodobniej osoby niekompetentne na stanowisku fachowca technicznego d/s kontaktów z klientami.
 • #2
  11111olo
  Level 42  
  Możesz konkretnie napisać co takiego zrobiłeś bo też mam monitor LG i po wyłączeniu komputera wyskakuje na nim napis TRYB OSZCZĘDNY.
 • #3
  eerf
  Level 10  
  11111olo wrote:
  Możesz konkretnie napisać co takiego zrobiłeś bo też mam monitor LG i po wyłączeniu komputera wyskakuje na nim napis TRYB OSZCZĘDNY.

  Podłączyłem komputer kablem analogowym i zainstalowałem sterowniki i program z firmowej płyty, następnie (po wielu różnych kombinacjach i poszukiwaniach w internecie) podłączyłem kabel DVI.
  Nie odłączając kabla analogowego zainstalowałem monitor powtórnie:
  panel sterowania/dodaj sprzęt - pojawia się kreator dodawania sprzętu.

  W kreatorze jest opcja wybierania sprzętu z listy i podanie lokalizacji sterowników - wybrałem odpowiedni napęd, kliknąłem folder ze sterownikami i chyba wtedy wybrałem wariant digital.
  Nie wiem czy czegoś nie pomyliłem, ale to prosty zabieg dzięki kreatorowi.
  Miałem już zainstalowany monitor, przełączyłem w ustawieniach z D-Sub na DVI.

  Teraz mogłem odłączyć już niepotrzebny kabel analogowy, oczywiście po uprzednim wyłączeniu komputera.

  Muszę jeszcze dodać, że tryb oszczędnynie jest zupełnie wyłączony, ale włącza się tylko na chwilę podczas rozruchu.

  Twoje pytanie rozumiem jako problem z podłączeniem monitora do DVI...
 • #4
  wiktor004
  Level 2  
  Ja też miałem podobny problem.Kupiłem monitor w sklepie internetowym i po sprawdzeniu matrycy (pixele) bylem szczęśliwym posiadaczem LG W2052V-PF- do momentu kiedy chciałem podłączyć go przez kabel DVI.

  Wszystkie próby dawały ten sam efekt - podłączasz kabelek DVI i wybierasz opcje w monitorze syg. wejściowego DVI i na monitorze pojawiał się komunikat -Tryb oszczędny.

  Na forum wyczytałem, że ''ten typ tak ma'' i jedynym rozwiązaniem jest oddanie monitora do serwisu.
  Nic podobnego.Jeśli podąłczamy monitor przez gniazdo D-sub to trzeba po uruchomieniu zainstalować Digital monitor (panel sterowania-dodaj sprzęt-wybierz sprzęt z listy -na ktorej jest już Analog Monitor instalujemy Digital Monitor )
  Następnie trzeba ustawić go jako monitor główny (prawym na pulpit i we właściwościach ustawiamy Ekran na -Digital Monitor i zaznaczamy zakładkę -użyj tego monitora jako urządzenia głównego)
  Następnie wystarczy przełączyć sygnał z RGB na DVI (oczywiście mając podpięty kabelek DVI) i wszystko działa jak należy.
  Jak wyłączyć tryb oszczędny w cyfrowym monitorze LG
 • #5
  kalafek126
  Level 11  
  Witam, mam podobny problem. Monitor podłączony jest kablem DVI i od wczoraj wyskakuje mi przy włączaniu okienko z napisem "cyfrowy tryb oszczędny", komputer się odpala dalej ale monitor już nie, udało mi się dziś włączyć go w trybie bezpiecznym, usunąłem sterowniki i wgrałem na nowo niestety nic to nie dało monitor nadal nie chce się włączyć. Połączałem inne monitory ale problem się powtarzał, nie pomogła zmiana kabla z DVI na D-SUB.

  mój nieszczęsny monitor:
  LG flatron w1952TQ
 • #6
  tronic1
  IT specialist
  :arrow: Kolego kalafek126, u ciebie problem dotyczy karty graficznej, komputera, a nie monitora.
  Uruchamiałeś komputer w trybie awaryjnym ? ( F8 )
 • #7
  kalafek126
  Level 11  
  Tak, raz się włącza raz nie, zmylił mnie fakt ze każdy kto miał problem z tym miał LG i się ten tryb oszczędny wyświetlał.
 • #8
  tronic1
  IT specialist
  Podaj pełną konfigurację. Kojarzysz co mogło być powodem takiego zachowania ? Instalowałeś coś ?
  Co znaczy że wtrybie awaryjnym raz się uruchamia a raz nie ? Jakieś komunikaty błędów ?
 • #9
  mat_ed
  Level 43  
  Napisz nam jeszcze jaka masz karte graficzna, oraz jakie masz ustawienia w zarzadzaniu energia (ppm na pulpicie -> wlasciwosci -> wygaszacz ekranu -> zasilanie )
 • #10
  kalafek126
  Level 11  
  Właśnie nic nie kombinowałem, brat rano włączył komputer i koniec, tryb awaryjny odpala się jak uda mi się zrobić tak aby monitor zadział,( włączał się albo od razu po odpaleniu albo w momencie kiedy miał się już zalogować) i żadne komunikaty się nie pojawiały

  mam GeForce 7300 Gs

  a w tym zarządzaniu energią mam wszystko na nigdy w schemacie Minimal Power Management
 • #11
  tronic1
  IT specialist
  Karta graficzna ma pasywne chłodzenie ? Na próbę podłącz inną kartę graficzną, może być PCI.
 • #12
  kalafek126
  Level 11  
  Pasywne, to znaczy sam radiator, a co do podłączenia innej to za bardzo nie mam skąd wziąć inną.
 • #14
  kalafek126
  Level 11  
  Tak to mam takie. Ale to chyba może coś być z karta, bo jak odstawiłem komputer na kilka godzin, to sie włączył normalnie, ale boje sie sprawdzić czy to sie uda znowu bo ostatnio też tak miałem ze sie nie chciał włączyć postał jakiś czas i zaczął działać. Teraz myślę czy nie zrobić formatowania bo mam nadzieje, że może to coś da, a jak nie to przynajmniej będę mieć pretekst do kupna nowej karty graficznej.
 • #15
  tronic1
  IT specialist
  Niedawno rozbierałem taką kartę, pod radiatorem zamiast pasty było coś brązowego, twardego, spieczonego. Zdemontuj radiator, wyczyść jakkimś spirytusem, nawet jakaś woda kolońska jak nie masz czegoś lepszego i nałóż prawidłowo pastę. Pomyśl o jakimś nawiewie na radiator, sam radiator, nawet tak duży przy kiepskiej cyrkulacji powietrza w obudowie nie wystarcza.
 • #16
  kalafek126
  Level 11  
  Bardzo dziękuje za pomoc. Zmieniłem tę pastę fakt była już nie taka jak powinna, mam nadzieje że to pomoże. Nie zapeszając, jak dotąd wszytko działa dobrze.
 • #17
  prometherion
  Level 11  
  Witam, ja mam ten sam problem z monitorem LG, karta Gigabyte Gf 9600GT chłodzona pasywnie, podłączona na DVI do Flatrona W1952TQ. Monitor wyłącza się na 2 sposoby:
  1 – widać testy POST i start Windows XP a w momencie logowania XP mam „Tryb cyfrowy oszczędny” i dalej jak po omacku,
  2 – nie widać testów POST ani ładowania Windowsa tylko „Tryb cyfrowy oszczędny”, natomiast po uruchomieniu pokazuje się ekran logowania.
  To nie temperatura jest problemem bo mam podczepione 2 wentyle, a temp. w spoczynku wynosi 35 st. a w stresie 55 st.
  Karta nie pokazuje żadnych artefaktów w atitoolu.

  Dzieje się to losowo, nieraz wszystko działa ok, a nieraz jak włączam to monitor się wyłącza.
 • #18
  prometherion
  Level 11  
  Już chyba rozwikłałem problem. Poprzedził to taniec deszczu z wymianą kabelków, ustawieniami, czyszczeniem Biosu, wyjmowaniem karty, resetami itp.
  Na karcie są 2 wyjścia DVI. Pożyczyłem do testów drugi LCD Benq z wyjściem DVI. I teraz tak:
  - mam na karcie 2 DVI, nazwijmy je DVI-1 i DVI-2
  Do tej pory miałem LG w DVI-1 i nieraz nie było niekiedy obrazu.

  - podłączam:

  LG w DVI-1
  Benq w DVI-2
  Podczas uruchamiania (testy POST, pasek uruchamiania) mam obraz tylko na BENQ DVI-2 a na LG nie, po załadowaniu Windows XP mam obraz na dwóch monitorach.

  Wyłączam komputer

  Podmieniam monitory

  Benq w DVI-1,
  LG w DVI-2
  Podczas uruchamiania (testy POST, pasek uruchamiania) mam obraz tylko na LG DVI-2 a na Benq nie, po załadowaniu Windows XP mam obraz na dwóch monitorach.

  Teraz mam LG podłączonego na DVI-2 i działa jak należy.

  I teraz ma m pytanie:
  Czy jak mam podłączone 2 monitory DVI to podczas uruchamiania komputera i w biosie powinienem mieć obraz na dwóch monitorach? Czy zawsze jedno złącze DVI jest domyślne? Czy może DVI-1 na karcie jest uszkodzone?
 • #19
  11111olo
  Level 42  
  U mnie obraz jest na obu monitorach do startu XP.
 • #20
  prometherion
  Level 11  
  A masz też 2 złącza DVI? Czy DVI i D-Sub?
 • #21
  11111olo
  Level 42  
  Mam 2* DVI i dwa monitory D-Sub podłączone przez adaptery.
 • #22
  prometherion
  Level 11  
  No widzisz masz adaptery. Jak podłączałem LG pod adapter też działał. Pod DVI już nie za bardzo.
 • #23
  11111olo
  Level 42  
  Możesz spróbować sprawdzić na innym kablu DVI.
 • #24
  prometherion
  Level 11  
  Oj właśnie sprawdzałem już na trzech kablach. Na DVI tym bliżej płyty głównej działa zawsze, a na tym dalej nie. I jak pisałem wcześniej jak podłączam monitory to Windows ładuje się na DVI blisko płyty, dopiero po starcie mam obraz na 2 LCD. Jak podłączam jakikolwiek LCD jest tak samo.

  -----------------------------------
  EDIT 1:
  Właśnie dzwoniłem do Komputronika w moim mieście gdzie kupowałem kartę i Pan który odebrał powiedział mi że niektóre karty mające 2 DVI maja jeden kanał DVI domyślny do monitora i obraz na dwóch monitorach jest wtedy realizowany przez sterowniki. Powiedział że na niektórych kartach obraz jest od razu na dwóch monitorach, a na niektórych dopiero po uruchomieniu systemu i że to zależy od karty, i że spotkał się już tym. Dziwne, nieprawdaż?

  -----------------------------------
  EDIT 2:
  Sprawdzałem na Asusie 9600GT i tam tak samo, botuje tylko na białym złączu. Najwyraźniej mój komputer nie jest kompatybilny z dwoma DVI. Czytałem ponadto na zagranicznych forach, że taka sytuacja się czasami zdarza i jest to raczej normalne. Najważniejsze że karta okazała się w pełni sprawna :D
 • #25
  farbe
  Level 2  
  A ja mam połączone złączem d-sub (chyba) i nie pomaga mi nic bo chyba nie mam na tym dvi. Nie wiem nie znam sie jak zrobic zeby bylo na tym dvi może to pomoże.
 • #26
  doc55
  Level 11  
  Witam,
  mam monitor LG Flatron L206WU, mam ten sam problem,
  nie mogę przełączyć się prze złącze cyfrowe DVI.

  Robiłem tak jak powyżej, zainstalowałem sterownik digital, ale jak się przełączam
  z D-sub na DVI to cały czas piszę "cyfrowy tryb oszczędny".

  Jak wchodzę do właściwości Ustawienia ekran: mam wybrany LG L206W digital.

  Proszę o pomoc.:cry:
 • #27
  krzyz69
  Level 10  
  Żeby temat się nie zestarzał zanadto, piszę z podobnym problemem.

  Kupiłem LG Flatron W2453V i podłączyłem poprzez kabel DVI na karcie ATI 9200SE (wyjście D-SUB oraz DVI)
  i zadziałało, jednak przy konfiguracji coś pokopałem z rozdzielczością i zobaczyłem czarny ekran.
  Po resecie, niestety monitor pokazał mi komunikat "DVI TRYB OSZCZĘDNY".
  Podpiąłem więc kabel D-SUB i zacząłem szukać pomocy na forach, gdyż połączenie poprzez DVI nie dawało już żadnego efektu...

  Po wielu, wielu kombinacjach, z dwoma monitorami włącznie,
  udało mi się doprowadzić, do tego, że komputer wykrywa mi dwa monitory,
  przy jednoczesnym połączeniu kabla D-SUB i DVI,
  jednak nie dzieje się to od razu po uruchomieniu systemu, ani poprzez kreatora dodawania sprzętu,
  ale dopiero kiedy odpalam panel ATI CATALYST Control Center.

  Jak wyłączyć tryb oszczędny w cyfrowym monitorze LG

  Wówczas, po włączeniu słyszę dźwięk, taki jak przy włączaniu urządzenia USB i zaczynam "zabawę" :/

  Jak wyłączyć tryb oszczędny w cyfrowym monitorze LG

  W tym momencie, obraz jest już poszerzony o drugi "wirtualny" monitor.
  Przy przełączeniu na DVI - niestety obraz robi się czarny i tyle z tego dobrego.
  Muszę robić reseta, a po uruchomieniu znów mam ten sam komunikat co wcześniej,
  z tym że dotyczący DSUB - "DSUB TRYB OSZCZĘDNY"

  Próbuję operacji "klonuj pulpit", żeby mi nie robił drań poszerzonego pulpitu:

  Jak wyłączyć tryb oszczędny w cyfrowym monitorze LG

  ...i w sumie nie wiem co dalej z tym począć...

  Jak wyłączyć tryb oszczędny w cyfrowym monitorze LG

  Po przełączeniu na monitor cyfrowy, wyskakuje mi czarny ekran i nic. Po resecie znów uruchamia się jako DSUB, ale już widzi dwa monitory - cyfrowy i analogowy.

  Jak wyłączyć tryb oszczędny w cyfrowym monitorze LG

  Przełączanie nie daje jednak żadnego efektu :(
  Nie wiem, co robię źle i jak mam ten szit ustawić, żeby pracował tylko w trybie połączenia DVI?
  Sterowiniki są podgrane, wszystko niby jasne, a jednak nie - czarny ekran i pupa zbita :/
  Nie wiem dlaczego, po połączeniu samym kablem DVI, monitor nie chce działać.
  Motam się z tym już kilka dni i dostaję szału!
  Naprawdę czuję się już jak debil - może ktoś mi to wytłumaczy krok, po kroku :(
  POMOCY!
 • #28
  krzyz69
  Level 10  
  ...i kolejny dzień zabawy :/

  Próbuję, już "na chłodno", postępować wg. instrukcji moich przedmówców.
  Mam podpięty monitor przez DSUB:

  - wyłączam komputer
  - na wyłączonym dopinam kabel DVI
  - uruchamiam (o dziwo działa przez moment)
  - w momencie ładowania WinXP, monitor przechodzi w "DSUB TRYB OSZCZĘDNY"
  - ja robię ":("

  Najwyraźniej przeszkadza mu dopięty kabel DVI...

  Monitor dopiero kupiłem i zaczynam się zastanawiać, nad jego wymianą, bo po co mi DVI (i HDMI zresztą),
  skoro nie mogę z tego dobrodziejstwa korzystać.?.

  p.s.
  jeszcze trochę pokombinuję, choć nie wiem czy to ma sens, skoro postępując
  wedle instrukcji, nie daje to pożądanego efektu... tak czy inaczej, opiszę dalsze "przygody". :)

  Dodano po 4 [godziny] 40 [minuty]:

  Ha!
  Nowina jest taka, że w momencie, kiedy przełączałem ekrany, a pokazywał mi się czarny obraz,
  wpadłem na pomysł, żeby wyciągnąć "na chama" wtyk DSUB - pokazał się obraz,
  a monitor zasygnalizował, że jest połączony przez DVI.

  Ustawiłem wcześniej oba monitory na najniższą rozdzielczość, czyli 800x600. Taki też obraz mi się ukazał.
  Problem w tym, że chcąc zmienić rozdziałkę na wyższą, i to nawet nie maksymalną,
  tylko stopień wyższą - 1024x768, pojawia się czarny ekran
  i monitor przechodzi w "DVI TRYB OSZCZĘDNY" :(

  Zastanawiam się teraz, czy to możliwe, żeby moja karta nie obsługiwała wyższych rozdzielczości przez DVI?
  Przy połączeniu poprzez DSUB wyrabia pięknie 1920x1080, dlaczego nie radzi sobie z wyjściem DVI?
  Czy to możliwe, żeby na DVI miała jakieś ograniczenia?
  Przypominam, że to RADEON 9200SE z jednym wyjściem DSUB i jednym DVI.
 • #29
  krzyz69
  Level 10  
  Już wiem więcej!

  Okazało się, że moja karta RADEON 9200 SE, niestety nie obsługuje pełnej rozdzielczości poprzez DVI, choć na DSUB działa i to całkiem dobrze.

  Specyfikacja karty

  Na samym końcu specyfikacji, napisano...
  "NOTEl: resolutions are limited by the performance of the attached monitor. DVI-I monitors will be limited to 1600x1200."
  ...a i to okazało się nie być do końca prawdą, bo u mnie działa tylko na rozdzielczości 800x600, przy pełnym przyspieszeniu sprzętowym.

  Rozwiązaniem, w moim przypadku jest zakup nowej karty graficznej, obsługującej wyższe rozdzielczości na DVI.
  Najprawdopodobniej RADEONA z serii HD.

  UWAGA!
  Dla wszystkich, których tak jak mnie przestraszył czarny ekran i info "TRYB OSZCZĘDNY" - nie resetujcie komputera,
  tylko przyciśnijcie przycisk SOURCE na monitorku, a zmieni się źródło sygnału.
  Piszę o tym z racji tego, że po naciśnięciu tego przycisku w tym modelu, nie pokazuje się żadne menu, co jest według mnie lekkim uchybieniem firmy LG
  i jakoś sam od początku tego nie zakumałem.
  Monitor może być jednocześnie połączony poprzez oba kable i wystarczy w przypadku pojawienia czarnego ekranu zmienić źródło sygnału przyciskiem SOURCE. :)

  Cóż...
  Poczytałem, popisałem, pokombinowałem, zrobiłem pewnie z siebie debila i to parokrotnie, jednak udało mi się rozwiązać sprawę.
  Mam nadzieję, że moje posty, mimo wszystko komuś się przydadzą.

  SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU
  I ROZWIĄZANIA WSZYSTKICH, NIE TYLKO KOMPUTEROWYCH PROBLEMÓW!

  :D