Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór tranzystorów (skan książki, wytłumaczenie itp...)

20 Wrz 2008 16:19 2719 6
  • Poziom 9  
    Witam, potrzebuję jakiegoś skanu książki np z technikum/konkretnego artykułu lub coś innego gdzie było by dobrze wytłumaczone jak dzielą się tranzystory, jak działają, jak je dobierać do poszczególnych potrzeb itp... Podstawy elektroniki jak przystało na amatora samouka znam ale potrzebuję informacji na w/w temat.

Z góry wielkie dzięki za wszelką pomoc...
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 17  
    W samych podstawach elektroniki masz juz na pewno pierwsze podzialy tranzystrow i ich dzialanie. Jest ich tak duzo ze nikt nie bedzie ich skanowal, dobor parametrow i zamienikow znajdziesz w kazdym sklepie elektronicznym. A teraz sam poszukaj i poukladaj sobie kategorie i zastosowanie kazdego po kolei co sie i tak bedzie samo rozkrecalo.

[Proszę poprawić post. Na forum stosujemy polską czcionkę. Mariusz Ch.]
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    chodzi mi o jakieś konkrety!! jak je dobierać jak korzystać z danych katalogowych jak się dzielą itp. bo z tego co znalazłem na necie to wiem jak są zbudowane, reszta mi dużo nie dała :/ chce coś takiego żeby było obszernie opisane jak dla laika bo większość rzeczy jest napisane tak jak dla osób które się na tym dobrze znają :/ tak jak pisałem chciałbym np. jakiegoś skana czy coś np. książki z technikum elektronicznego bo tam są takie rzeczy omawiane a czasem ktoś ma u siebie np. na kompie jakieś skany bądź zna linki gdzie są one zamieszczone, bo wiele książek tak można dostać...
  • Poziom 9  
    dzięki Johny czytam te artykuły coś zaczynam rozumieć z tego co tam jest napisane to już jest dobrze :) ale jeszcze nie wszystko :/ namieszane mam w głowie z tym co to jest kolektor a co to emiter i z czego do czego płynie prąd a jeszcze jak przeczytałem że napięcie między bazą a emiterem nie może przekraczać 0,8V to gdzie ma byc to owe wzmocnienie jak bazą podobno ma się tylko sterować?? :/
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Tomek 1551 napisał:
    a jeszcze jak przeczytałem że napięcie między bazą a emiterem nie może przekraczać 0,8V to gdzie ma byc to owe wzmocnienie jak bazą podobno ma się tylko sterować?? :/

Tak to już jest w tranzystorze. W tranzystorze to zmiany prądu bazy sterują tranzystorem przy praktyczne niezmiennym napięciu Ube.
    W tranzystorze to prąd bazy powoduje otwarcie lub przymknięcie tranzystora. Zobacz do tego tematu na te rysunki i opis:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5523230#5523230.
    A prąd jak to prąd płynie od plusa zasilana do minusa. Więc jak mamy tranzystor NPN to prąd płynie od kolektora do emitera.
    I tak dla przypomnienia
    NPN

PNP
  • Poziom 9  
    dzięki co mi potrzeba jak na razie to kumam o co chodzi :)
    Ale mam mały problemik bo potrzebuję mosfet'a który by działał podobnie jak tranzystor PNP bo mam przerywacz i chcę go użyć jako przekaźnika a kierunki mam na diodach więc przy "zwykłym" tranzystorze musiałbym ciągnąć wszystkie masy kablami do tranzystora co mija się z celem więc moje pytanie czy są takie mosfety i jak są to jakie?? próbowałem to zrobić na irf830 ale wypodłączałem to tak że działa tylko do 0,4A a przydało by mi się (do innych rzeczy) żeby to tak przynajmniej do 3A uzyskać....